0

ميله‌‌گذاري‌ مرزهاي ايران و عراق در آينده نزديك

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

ميله‌‌گذاري‌ مرزهاي ايران و عراق در آينده نزديك

89/10/24 - 12:18
شماره:8910240237
نسخه چاپي ارسال به دوستان
معاون وزير امور خارجه‌ عراق در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
ميله‌‌گذاري‌ مرزهاي ايران و عراق در آينده نزديك

خبرگزاري فارس: معاون وزير امور خارجه‌ عراق از فعاليت كميته‌ مشترك ايران و عراق براي بازسازي و ميله‌‌گذاري دوباره‌ مرزهاي ايران و عراق در آينده‌ نزديك خبر داد.

"لبيد عباوي " معاون وزير امور خارجه‌ عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در بغداد ، از شروع ميله‌ گذاري در مرزهاي مشترك ايران و عراق خبر داد.

وي افزود: با سفر اخير سرپرست وزارت امور خارجه‌ ايران و گفت‌وگو با مقامات عراق، كميته‌اي مشترك از سوي هر دو كشور براي تعيين مرزهاي دو كشور‌ تشكيل شده‌ و در آينده‌اي نزديك كارهاي خود را براي ميله‌گذاري در مرزهاي مشترك آغاز خواهد كرد.

معاون وزير امور خارجه‌ عراق با اشاره‌ به‌ برخي اختلاف‌‌ها درباره‌ نقاط مرزي ايران و عراق ، ابراز اميدواري كرد با فعاليت اين كميته‌ مشترك اين اختلاف‌ها حل شده‌ و نقاط مرزي طرفين نيز طبق معاهدات دوباره‌ ترسيم شود.

عباوي با اعلام اينكه‌ عمليات ترسيم مرزها ميان ايران و عراق با نظارت بين المللي و سازمان ملل متحد انجام مي‌شود، تصريح كرد: ترسيم دوباره‌ مرزهاي ايران و عراق روابط اقتصادي و سرمايه گذاري ميان دو كشور را افزايش مي‌دهد.

بعد از جنگ هشت ساله ايران و عراق، ميله‌هاي مرزي كه نشان دهنده خط مرزي دو كشور است، از بين رفته و برخي مي گويند كه همين مسئله نيروهاي مرزداري دو كشور را در تشخيص خط مرزي با مشكل روبه رو كرده و باعث بروز اختلافاتي شده است.

ايران بيشترين مرزهاي زميني را با عراق دارد. عراق همسايه غربي ايران است و علاوه بر مرزهاي زميني اين دو كشور داراي مرزهاي رودخانه‌اي و دريايي نيز هستند.

ايران و عراق در سال 1975ميلادي با واسطه الجزاير، قراردادي را با همين نام امضا كردند كه آخرين تغييرات مرزي تهران و بغداد در آن ديده شده بود. بر اساس آن و برخلاف گذشته، مالكيت كامل عراق بر رودخانه مرزي اروندرود (شط العرب) به مالكيت دو كشور بر اين رودخانه و تعيين خط تالوگ(خط قعر) به عنوان مرز رودخانه‌اي تغيير كرد.

 
 
جمعه 24 دی 1389  3:08 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها