0

راهنمایی کام و جامع برای مشکلات کامپیوتر و عیب زدایی از آن

 
parvaz_j
parvaz_j
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 9
محل سکونت : اصفهان

راهنمایی کامل و جامع برای مشکلات کامپیوتر و عیب زدایی از آن


 

 

رفع عيب از سخت افزار كامپيوتر

آنچه در اين مقاله مي خوانيد، يك راهنماي جامع براي عيب زدايي از كامپيوترتان نيست اما مي تواند شما را به سمت يافتن مشكل كامپيوتر راهنمايي كند .

اگر بعد از فشردن دكمه power ، كامپيوتر روشن نشد

بررسي كنيد آيا سيم برق متصل است؟ آيا سر ديگر سيم برق متصل شده است؟ سوييچي كه در پشت كامپيوترتان وجود دارد چك كنيد. از اتصال صحيح منبع تغذيه به مادربرد اطمينان حاصل كنيد. كابل برق فلاپي را چك كنيد. اگر هيچ يك از اين كارها نتيجه نداد در مرحله بعد هر چيزي را كه به مادربرد متصل است به غير از كابل برق، سيم دكمه power ، كارت گرافيك، حافظه RAM و CPU را جدا كنيد. اگر باز هم سيستم بالا نمي آيد يك يا دو قطعه از سيستم شما معيوب است. در اين مورد به احتمال زياد مادربرد يا منبع تغذيه Case شما اشكال دارد .

اگر سيستم روشن مي شود ولي بوق نمي زند يا بالا نمي آيد

ابتدا همه اتصالات را چك كنيد و دوباره امتحان كنيد. در صورتي كه اين عمل مؤثر نبود، بهترين كار اين است كه مانند بالا همه چيز را به غير از سيم دكمه power ، كارت گرافيك، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا كرده و دوباره امتحان كنيد .

اگر كامپيوتر به خوبي شروع به كار كرد كامپيوتر را خاموش كنيد و هر بار يك قطعه را متصل كرده و سپس كامپيوتر را روشن كنيد تا جايي كه مشكل را پيدا كنيد ولي اگر كامپيوتر اصلا ‎‎ً   روشن نشد احتمالاً يك يا چند قطعه معيوب داريد (CPU ، RAM ، مادربرد و منبع تغذيه ).

كامپيوتر روشن مي شود و متناوبا ‎ً   بوق مي زند، بالا مي آيد

ببينيد آيا حافظه RAM شما بدرستي نصب شده است اگر لازم است آن را بيرون آوريد و دوباره جا بزنيد .

سيستم روشن مي شود يك سري بوقهاي سريع مي زند، بالا نمي آيد

ببينيد آيا كارت گرافيك به درستي روي اسلات AGP نشسته است يا خير.اگر مقدار كمي از كارت گرافيك خارج از اسلات AGP باشد سيستم بالا نمي آيد .

چند مشكل ديگر هم وجود دارد كه بوسيله اين بوقها شناسايي مي شود اما دو مورد بالا معمول ترين موارد هستند .

اگر سيستم بالا مي آيد ولي مشكلاتي را مشاهده مي كنيد در اين جا دو مشكل عمده ذكر مي شود. كامپيوتر شما در هنگام نصب سيستم عامل بارها از حركت باز مي ايستد علت آن مي تواند گرماي CPU باشد بخصوص CPU هاي شركت AMD يا CPU هاي قديمي تر شركت INTEL. چك كنيد آيا فن CPU بخوبي عمل مي كند و چك كنيد آيا هيت سينك ( قطعه آلومينيومي كه روي CPU نصب شده و معمولاً رنگ سياه دارد ) بخوبي نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازي است. مطمئن شويد از هيت سينكي استفاده مي كنيد كه ساخت سازنده CPU شماست. هيت سينك اگر درست نصب شود بيش از آنچه نياز است خنك كاري انجام مي دهد .

  مشكلات زيادي در سيستم عامل همراه با صفحات آبي كه ظاهر مي شود داريد

خطاهايي كه در هنگام كپي كردن فايل هاي Set up بوجود مي آيند بخصوص در ويندوز 2000 و XP ، به احتمال زياد نشانه وجود مشكل در حافظه RAM شماست. اين امكان هم وجود دارد كه مشكل از هارد ديسك شما باشد اگر خطاها همراه با صفحات آبي است كه در آنها Page Fault ديده مي شود يقيناً مشكل از حافظه RAM شماست .

 

 

 

آشنایی با انواع بوقهای Bios در هنگام روشن کردن سیستم

 

مطمئنأ شما نیز صدا و بوق هایی که هنگام روشن کردن کامپیوتر از درون کیس تان به گوش میرسد را شنیده اید. همگی این بوق ها از جانب مادربورد شما هستند . تفاوت این بوق ها از نوع آن و تعداد آنهاست که بیانگر یک مشکل در درون مادربورد است. در این ترفند تمامی بوق ها و پیامهای خطای مربوطه آنها را برای شما جمع آوری کرده ایم. در صورتی که همچین صداهایی از کیس شما بیرون میاید حتما این ترفند را خوانده و به فکر راه حل باشید .


وقتی یک کامپیوتر روشن میشود و آماده برای بالا آمدن میشود و یا وقتی کامپیوتر reset میشود BIOS سیستم شما با عملکردی به نام POST به تست کردن سخت افزار سیستم شما میپردازد تا از درستی اتصال انواع device ها مطلع شود .
در اینصورت اگر سیستم با مشکلی مواجه شود POST برای BIOS پیغام خطا میفرستد اینکه مثلا کارت گرافیمکی شما با مشکل مواجه است مثلا از جای خودش تکان خورده یا اینکه ram شما با مشکل مواجه شده است بیپ یا همون بوق هایی متداول ارسال میکند و شکا را از ان مطلع میکند بنا بر این بهتر است با اینگونه بوق ها اشنا بشویم تا در صورت هر گونه عیبی خودمان در صورت امکان رفع اشکال کنیم .
البته همانطور که گفتم BIOS های سیستم از شرکت های مختلفی تولید میشود که من در اینجا از دو شرکت AMI:American Megatrends International و Phoenix ذکر میکنم .

AMI Beep Codes

یک بوق : اشکال از DRAM میباشد . بنابراین مشکلی در حافظه سیستم به وجود امده و یا motherboard.
دو بوق: حافظه فاقد تعادل است . تساوی گردش در حافظه به درستی کار نمیکند .
سه بوق: 64 کیلو بایت مورد نیاز برای شروع و راه اندازی سیستم در دسترس نیست که این هم به RAM بر میگردد .
چهار بوق : تایمر سیستم شما با مشکل مواجه شده است که مانع از درستی همزمان عملکرد motherboard میشود .
پنج بوق : CPU با مشل مواجه است .
شش بوق: ورودیه A20/Keyboard کنترلر ان با مشکل مواجه است IC کنترل کننده keyBoard با مشکل مواجه شده است و مانع از ورودیه A20 برای سوییچ کردن پردازنده میشود .
هفت بوق : حافظه مجازی Virtual با مشکل مواجه است
هشت بوق : حافظه کارت ویدئو مشکل دارد BIOS نمیتواند بر روی فریم های بافر کارت ویدئو بنویسد .
نه بوق : ROM شما مشکل دارد. چیپ BIOS ROM روی motherboard دچار خطا است .
ده بوق : CMOS هم مشکل دارد . سعنی یه چیزی روی motherboard مانه از فعل و انفعال با CMOS میشود .
یازده بوق : کش در level 2 حافظه غش کرده .
یک بوق بلند و دو بوق کوتاه : سیستم ویدئویی مشکل داره
یک بوق بلند سه بوق کوتاه : بازهم خطا در مورد 64 k میباشد .
یک بوق بلند هشت بوق کوتاه : عملگر تست کردن خطا داره .
بوق مداوم : یا اشکال از RAM یا از ویدئو .

Phoenix Beep Codes  
این شرکت از بوق های دنباله دار استفاده میکند من برای مشخص کردن فاصله بوق ها از خط تیره - استفاده میکنم یعنی یک توقف و ادامه یعنی 1-2-3 یعنی اول یک بوق بعد دو بوق بعد هم سه بوق . ویرایش چهارم به پایین این محصول از سه بوق و از ورژن چهار به بالا از چهار بوق استفاده میکند .
ورژن چهار :
1-1-1-3
یا 1-1-2-1 : CPU/motherboard مشکل دارد
1-1-2-3
یا 1-1-3-1 یا 1-1-3-2 یا 1-1-3-3 : motherboard مشکل داره یا یکی از اجزا
1-1-3-2
یا 1-1-3-3 یا 1-1-3-4 : اشکال از حافظه 64 K
1-1-4-1 :
کش در level 2 مشکل داره .
1-1-4-3 :
اشکال از پورت I/O .
1-2-1-1 :
مدیریت پاور power management
1-2-1-2
یا 1-2-1-3 : motherboard
1-2-2-1
کیبورد و 1-2-2-3 : BIOS ROM
1-2-3-1 : System timer
1-2-3-3 : DMA
1-2-4-1: IRQ

 

 

آشنایی با خطای سخت افزاری از طریق بوق آن

همانطور كه مى دانيد يكى از اصلى ترين عمليات كامپيوتر در هنگام روشن شدن عمليات POST يا Power On Self Test مى باشد. همه نرم افزارها و قطعات سخت افزارى لازم براى بوت سيستم را تست كرده و آماده به كار مى كند و در واقع كامپيوتر شما بعد از فشردن كليد Pwoer توسط شما، در ابتدا همه فرمانها را از بايوس كامپيوتر دريافت مى كند. از اين رو بايوس وظيفه دارد كه مشكلات سخت افزارى را به شما گوشزد كند. همه بايوس ها در هنگام درست بوت شدن سيستم يك بوق كوتاه در شروع كارد مى زنند كه اين بوق به معنى درست و كامل كار كردن همه نرم افزارها و سخت افزارهاى اصلى سيستم است، اما گاهى نيز اتفاق مى افتد كه يك يا چندى از برنامه ها يا قطعات معيوب شده يا به عللى از انجام وظيفه باز مى مانند، اينجاست كه بايوس با تنها راه ارتباطى مستقيم با كاربر (بوق) شما را آگاه مى سازد. اما تا وقتى كه از مفهوم بوق هاى بايوس اطلاع نداشته باشيد تشخيص اينكه كدام يك از قطعات وظيفه خود را به خوبى انجام نمى دهد، تقريباً غير ممكن است ورفع اشكال را با سختى و مشقت بسيار همراه مى كند. در ادامه بوقهاى اصلى دو شركت بزرگ توليدكننده تراشه بايوس ( AWARD و AMIBIOS ) را شرح داده ايم.

كدهاى بوقى بايوس
AWARD : بايوس آوارد عمدتا ًبه پيامهاى خطا براى آگاه كردن كاربران از وجود مسأله اتكا دارد، اما چند كد بوقى مشهور وجود دارد كه اين تراشه بايوس توليد مى كند:

تعداد بوقها در عمليات
Post مفهوم بوق نا محدود (تكرار شوند) خطاى حافظه سيستم يك بوق بلند پس از دو بوق كوتاه خطاى كارت گرافيك يك بوق باند پس از سه بوق كوتاه خطاى گرافيك يا حافظه گرافيك بوقهاى با ارتفاع بالاى نا محدود (تكرار شونده) خطاى داغ شدن پردازنده بوقهاى با ارتفاع بالا، با ارتفاع پايين (تكرار شونده) خطاى پرازنده كدهاى بوقى بايوس AMIBIOS : بايوس AMIBIOS محصول شركت American Megatrends يكى از بايوسهاى متداول است و آخرين نگارش تعدادى كد بوقى دارد كه اشكالات زمان بوت شدن را به كاربران مى گويد:

تعداد بوقها در زمان راه اندازى (پيش از
POST ) مفهوم بوقها
۱ ديسكت را در ديسكران A : قرار دهيد
۲ فايل AMIBOOT.ROM بر روى ديسكت بوت شدنى نيست
۳ خطاى حافظه سيستمى
۴ عمليات روز آمدسازى بايوس موفقيت آميز بوده است
۵ خطاى خواندن ديسك
۶ خرابى فرمان صفحه كلي
۷ حافظه فلش بايوس تشخيص داده نشده است
۸ خرابى كنترل كننده ديسكت ران
۹ خطاى مجموع بررسى ( checksum ) بايوس
۱۰ خطاى پاك كردن حافظه فلش
۱۱ خطاى برنامه سازى حافظه فلش
۱۲ اندازه فايل AMIBOOT.ROM درست نيست (يا حضور ويروس)
۱۳ نا همسانى تصوير BIOS (فايل ROM دقيقاً همان نسخه درون بايوس نيست)

تعداد بوقها در زمان
POST
1 خطاى
Timer احياى حافظه سيستم
۲ خطاى پريتى حافظه سيستم
۳ خطاى آزمايش خواندن / نوشتن حافظه سيستم
۴ زمان دار تخته مدار مادر كار نمى كند
۵ خطاى پردازنده
۶ كامپيوتر نمى تواند به حافظه حالت حفاظت شده برود
۷ خطاى استثناى عمومى (مربوط به پردازنده)
۸ خطاى حافظه نمايش (مربوط به كارت ويدئويى)
۹ خطاى مجموع بررسى
AMIBIOSROM ۱۰ خطاى خواندن / نوشتن رجيستر
CMOS ۱۱ اشكال آزمايش حافظه نهانگاهى ( cache )

نكته: اگر موقع عمليات
POST يك، دو يا سه بوق بشنويد، تعويض كارتهاى RAM را در نظر بگيريد يا دست كم آنها را بررسى كنيد تا اطمينان يابيد كه درست نصب شده اند. اگر در عمليات POST هشت بوق بشنويد اطمينان يابيد كه كارت ويدئويى درست نصب شده است، ممكن است لازم باشد كه آن را عوض كنيد. اگر موقع عمليات POST تعداد بوق ها با آنچه گفته شد متفاوت بود (چهار تا هفت يا ۹ تا يازده بوق)، ممكن است يك مسأله جدى در تخته مدار مادر يا قطعات ديگر وجود داشته باشد، كامپيوتر را به يك تعميرگاه تخصصى ببريد.


 

یک شنبه 26 مهر 1388  9:01 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها