0

قاطعيت و سرعت در رسيدگي به جرائم خشن عاملي بازدارنده است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

قاطعيت و سرعت در رسيدگي به جرائم خشن عاملي بازدارنده است

89/10/24 - 10:28
شماره:8910201196
نسخه چاپي ارسال به دوستان
نايب‌رئيس كميسيون قضايي مجلس در گفت‌وگو با فارس:
قاطعيت و سرعت در رسيدگي به جرائم خشن عاملي بازدارنده است

خبرگزاري فارس: نايب‌رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس گفت: قاطعيت و سرعت محاكم در رسيدگي به جرائم خشن، عاملي بازدارنده محسوب مي‌شود.

حجت‌الاسلام موسي غضنفرآبادي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» درباره برخورد قاطع و سريع دستگاه قضايي با جرائم خشن كه در هفته‌هاي اخير مد نظر رئيس قوه قضاييه بوده است، اظهار داشت: كيفيت و رسيدگي فوري در اجراي قوانين براي مرتكبان جرائم خشن همراه با قاطعيت در اجراي احكامي از قبيل اعدام، زمينه كاهش اين جرائم را فراهم خواهد كرد و عامل بازدارنده‌اي محسوب مي‌شود.

وي افزود: در قانون فعلي براي مجازات جرائم خشن، ابهاماتي وجود دارد كه رئيس قوه قضاييه، توضيحاتي را براي رفع آن بيان كرد همچنين مطرح شده است كه سرقت‌هاي مسلحانه مجازات مشخصي دارند و در اين گونه جرائم، مجرم به عنوان محارب شناخته شده و بر طبق قانون بايد با براي مجرماني كه سلاح سرد يا گرم به همراه دارند با جديت برخورد شود كه مجازات آن اعدام است.

نايب ‌رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس بيان داشت: اطلاع‌‌رساني مناسب توسط رئيس قوه قضاييه در خصوص جرائم خشن، موضوع بسيار مهمي است چرا كه سابق بر اين مجرمان از سنگيني مجازات خود آگاهي نداشتند.

حجت‌الاسلام غضنفرآبادي تصريح كرد: رسيدگي به جرائم خشن در قانون مجازات اسلامي مورد بررسي نمايندگان مجلس قرار گرفته و به تصويب رسيده است كه بعد از رفع ايرادات مطرح شده توسط شوراي نگهبان و انجام اصلاحات لازم، موارد مورد نظر در كميسيون حقوقي و قضايي مجلس با حضور نماينده شوراي نگهبان اصلاح و به تصويب نمايندگان مجلس خواهد رسيد و بعد از آن قانون مجازات اسلامي به صورت كامل به اجرا گذاشته خواهد شد.

وي در ادامه با بيان اينكه معضلات فرهنگي زمينه‌ساز بروز جرائم خشن است، اضافه كرد: تعداد محدودي از مجرمان براي ماجراجويي مرتكب جرائم خشن مي‌شوند و برخي از آنها نيز به علت مسائل مالي و بيكاري به ارتكاب اين جرائم اقدام مي‌كنند.

نايب‌رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس گفت: فرهنگ‌سازي مناسب و تقويت مباني ديني موجب پيشگيري از وقوع جرائم خواهد شد همچنين اغلب قتل‌ها و جنايت‌ها توسط افرادي صورت مي‌گيرد كه مباني اعتقادي ضعيفي دارند؛ در حقيقت اگر مباني اعتقادي افراد قوي باشد كمبودهاي موجود در زندگي نمي‌تواند عاملي براي رفتن به سمت جرم و جنايت باشد؛ از طريق تقويت مباني اعتقادي، آموزش مسائل شرعي، ترويج حس‌ انسان‌دوستي و عدم تضعيف اين باورها، جامعه‌اي مطلوب و ايد‌ه‌آل ايجاد خواهد شد.

حجت‌الاسلام غضنفرآبادي با اشاره به عناصر مؤثر در تربيت فرزندان گفت:‌ خانواده، مدرسه و نظام تعليم و تربيت نقش تربيتي مؤثري نسبت به فرزندان دارند و نامناسب بودن روش تربيت در هر يك از گروه‌ها مي‌تواند فردي خشن را به جامعه معرفي كند.

وي با تأكيد بر جديت در برخورد با مجرمان اضافه كرد: مجرمان بايد بدانند كه از دام قانون، راه گريزي نخواهند داشت و محاكم بر طبق قانون و با جديت، جرم آنها را پيگري كرده و برخورد لازم با آنها خواهد شد.

نايب‌رئيس كميسيون حقوقي و قضايي مجلس خاطرنشان كرد: مجرماني كه مرتكب جرائم خشن مي‌شوند بعد از حضور در محاكم قانوني با ذلت به التماس، گريه و ابراز پشيماني مي‌پردازند؛ آنها بايد بدانند بر اساس قانون الهي هر چه را كه انسان بكارد، نتيجه‌ آن را برداشت مي‌كند و به سزاي عمل خود خواهند رسيد و هيچ فردي نخواهد توانست از مسيرهاي نامناسب، زندگي خوب و ايده‌آلي براي خود تشكيل دهد.

 
 
جمعه 24 دی 1389  12:38 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها