0

پايه‌هاي خانواده بر صداقت و تفاهم تكيه دارد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پايه‌هاي خانواده بر صداقت و تفاهم تكيه دارد

89/10/24 - 10:14
شماره:8910230663
نسخه چاپي ارسال به دوستان
يادداشت//
پايه‌هاي خانواده بر صداقت و تفاهم تكيه دارد

خبرگزاري فارس: پايه‌هاي خانواده، بيش از آنكه بر بتون‌ريزي، سيمان، آجر و آهن استوار باشد، بر صداقت، محبت و تفاهم تكيه دارد و زماني كه زلزله اختلاف پيش آيد، بنيان اين بنا مي‌‌لرزد و از هم فرو مي‌پاشد.

به گزارش خبرنگار قضايي باشگاه خبري فارس «توانا»، ازدواج، انتخاب «شريك زندگي» و «همدم روح» است، نه تجارت و كسي كه خانه، ماشين و حقوق را شرط اوليه ازدواج مي‌داند؛ در واقع در اين حالت فرد با خانه، ماشين و پول ازدواج كرده است، نه با يك انسان.

ازدواج يك داد و ستد نبوده و گزينش شريك زندگي مانند خريد يك ماشين، خانه، لباس و عينك نيست؛ ازدواج تنها در آمدن از تنهايي نيست بلكه رسيدن به همدلي و همراهي است؛ بيش از جمال بايد كمال مطرح باشد و بيش از جلوه ظاهري بايد چهره باطني زيبا باشد.

پايه‌هاي خانه و خانواده، بيش از آنكه بر بتون‌ريزي، سيمان، آجر و آهن استوار باشد، بر صداقت، محبت و تفاهم تكيه دارد و زماني كه زلزله اختلاف پيش آيد، بنيان اين بنا مي‌‌لرزد و از هم فرو مي‌پاشد.

كاميابي و سعادت، گمشده است‌ ولي اينكه كاميابي و سعادت در چيست و چگونه به دست مي‌آيد، سؤالي است كه ذهن بسياري را به خود مشغول ساخته است؛ به خصوص آنان را كه در آغاز «زندگي مشترك» به آينده‌اي روشن و سالم اميد بسته‌اند.

اگر زندگي‌ همراه با صلح، صفا، محبت، احترام، قدر‌شناسي، همكاري، حق‌شناسي و مراعات حقوق يكديگر باشد، براي افراد بهشتي دوست‌داشتني پديد مي‌آورد ولي اگر زندگي‌ از روح تفاهم و معرفت تهي باشد و نزاع‌،‌ كشمكش، كينه، كدورت و خودخواهي بر آن سايه افكند، جهنمي بيش نخواهد بود.

وقتي‌ كه مي‌توان زندگي را به بهشتي مطلوب تبديل كرد، ‌چرا زيستن در جهنمي سوزان؟ زماني كه مي‌توان به همدلي، صفا و معنويت، زندگي مشترك را آراست چرا اختلاف و درگيري و جدايي؟

در سايه زندگي مشترك زن و شوهر، فرزندان به دنيا مي‌آيند، بزرگ مي‌شوند و آداب اجتماعي مي‌آموزند؛ روح، جان و فكر كودكان در اين كانون شكل مي‌گيرد، تربيت فرزنداني شايسته و مفيد براي جامعه، آبروبخش والدين و زينت‌بخش زندگي است ولي بر عكس بي‌توجهي به تربيت فرزندان، نسلي مردم‌آزار و بي‌هويت پديد مي‌آورد كه مايه رنج و بي‌آبرويي پدر و مادر مي‌شود.

تا مي‌توانيد محبت كنيد، لطف كنيد، صفا نشان دهيد و عوامل محبت را پديد آوريد تا چراغ پرنور و پرحرارت محبت كه در ميان زن و مرد حاكم است به سردي و ظلمت گرايش پيدا نكند.

*سخنان پيامبر اسلام و امامان درباره ازدواج

در كتاب وسائل الشيعه، جلد 20، صفحه 45 آمده است كه امام صادق (ع) فرمودند: كسى كه مجردى را تزويج كرده و امكان ازدواج او را فراهم كند از كسانى است كه در قيامت ‏خداوند به آنان نظر لطف مى‏كند.

در كتاب وسائل الشيعه، جلد 20، صفحه 46 آمده است كه امام كاظم (ع) نيز در اين خصوص فرمودند: سه دسته در روز قيامت، روزى كه سايه و پناهى جزء سايه خداوند نيست، در سايه و پناه خدا هستند؛ مردى كه زمينه ازدواج برادر مسلمانش را آماده كند، مردى كه (به برادر مسلمانش خدمت كند) و كسى كه راز برادر مسلمانش را بپوشاند.

طبق وسائل الشيعه، جلد 20، ص صفحه 46 ، امام صادق (ع) فرمودند: چهار كس در قيامت مورد نظر پروردگارند كه اين افراد شامل آنكه چون طرف معامله پشيمان شود، معامله را برگرداند، كسى كه غم از دلى برگيرد، كسى كه برده‏اى را آزاد كند و كسى كه بى‌همسران را به ازدواج درآورد.

در «من لا يحضره الفقيه»، جلد 3، صفحه 255 آمده است كه پيامبر رسول خدا (ص) ‏فرمودند: پس از اسلام، هيچ نعمتى براى مرد بهتر از زن مسلمانى نيست كه هر گاه به او بنگرد، مسرورش كند و هر گاه به او فرمان دهد، اطاعتش كند و در غياب او حافظ ناموس و مالش باشد.

در كتاب «فروع كافى»، جلد 5، صفحه 367، پيامبر رسول خدا (ص) فرمودند: سور دادن و اطعام در ازدواج، از سنت پيامبران است.

در كتاب وسائل الشيعه، جلد 15، صفحه 11 آمده است كه امام علي (ع) فرمودند: مهريه زن‌ها را سنگين نگيريد كه موجب كدورت و دشمنى شود.

حضرت محمد (ص) فرمودند: انسان مسلمان بعد از اسلام، از هيچ فايده‌اي بهره‌مند نشد كه بهتر از ‏داشتن همسر شايسته باشد؛ هرگاه به او نگاه كند، شاد شود و وقتي كه به ‏او امر كند او اطاعت كند و وقتي كه غايب شد، همسرش او را در مورد رعايت ‏عفت خانواده حفظ كند و از مال او نگهداري كند.

همچنين حضرت محمد (ص) مي‌فرمايند:‌ بدترين شما مجردانند؛ همچنين رسول اكرم (ص) فرمودند: ‌پست‌ترين مردگان، آناني هستند كه بدون ازدواج بميرند. ‏

‏حضرت محمد (ص) فرمودند:‏ در اسلام، در پيشگاه خدا، بنايي بر پا نشده كه محبوب‌تر و عزيزتر از ازدواج ‏باشد همچنين ايشان مي‌فرمايند: ازدواج سنت و برنامه من است، پس كسي كه از سنت من دوري كند، از ‏من نيست.‏

پيامبر اكرم (ص) مي‌فرمايند: بي همسران را همسر دهيد زيرا خداوند اخلاق آنها را در پرتو ازدواج، نيك ‏گرداند و بر روزي و معاش آنها وسعت بخشد و بر مروت و ارزش‌هاي عالي ‏انساني آنها مي‌افزايد؛ همچنين از حضرت محمد (ص) آمده است كه ‏ازدواج كن و گرنه از برادران شيطان خواهي بود.

رسول اكرم (ص) مي‌فرمايند:‌ هيچ چيزي در پيشگاه خدا محبوب‌تر از خانه‌اي نيست كه در پرتو اسلام با ‏ازدواج رونق يابد و هيچ چيزي در پيشگاه خدا منفورتر از خانه‌اي نيست كه در ‏آن كانون ازدواج فرو پاشد.

‏همچنين رسول اكرم (ص) فرمودند: ازدواج كنيد و پسران و دختران مجرد را همسر دهيد نشانه نيك بختي ‏مسلمان اين است كه مخارج شوهر كردن زني را به عهده بگيرد، چيزي نزد ‏حضرت حق محبوب‌تر از خانه‌اي كه در اسلام به سبب نكاح آباد شود نيست.

‏حضرت محمد (ص) فرمودند: هر جواني كه در جواني ازدواج كند، شيطان ناله و فرياد مي‌زند: اي واي ! ‏اي واي ! دو سوم دينش را از گزند من حفظ كرد (بنابراين ، انسان بايد براى حفظ يك سوم ديگر ، تقواى خدا در ‏پيش گيرد) ‏

امام صادق (ع) از قول رسول اكرم (ص) نقل مي‌فرمايند: مردى نزد پدرم آمد، ‏پدرم پرسيد "آيا شما همسر داريد؟ " عرض كرد "خير " پدرم فرمود "دو ركعت ‏نمازى كه مردى همسر دار به جا آورد با فضيلت‌تر از آن است كه مرد بدون ‏همسرى شب‌ها مشغول عبادت و روزها روزه دار باشد " آنگاه پدرم، هفت دينار ‏به او داد و فرمود "با اين مبلغ ازدواج كن " و بعد گفت "رسول خدا (ص ) فرمودند‏‏: تأهل اختيار كنيد كه روزيتان بيشتر مى‌شود "

* نابودي جدايي با ابراز عشق

امروزه وقتي صحبت از ازدواج موفق مي‌شود، اهميت ازدواج آسان، آگاهانه و پايدار نمايان‌تر مي‌شود؛ به گفته جوانان امروزه كسي پيدا نمي‌شود كه با حداقل شرايط نسبي ازدواج حاضر به ازدواج آسان باشد و آن را دست نيافتني مي‌پندارند و همين مسئله را فرار از ازدواج به هنگام مي‌دانند.

به نظر مي‌رسد ترويج ازدواج آسان يكي از راهكارهاي پيشگيري از آثار بالا رفتن سن ازدواج و به دنبال آن آسيب اجتماعي است؛ سخت گرفتن ازدواج و تجملات در مراسم عروسي و تعيين مهريه‌هاي بالا نيز از عواملي است كه جوانان از آن ترس دارند و حاضر به ازدواج نيستند.

زن و مرد بعد از ازدواج بايد به فكر تربيت درست و كامل آينده‌سازان مملكت خود باشند تا فرا روي آنها موفقيت چامعه به چشم آيد؛ بايد از صميم قلب در تربيت درست آنها در تمام زمينه‌ها تلاش كرد.

زن و مرد مي‌توانند با انتخاب درست زندگي مناسبي را داشته باشند كه اين امر در فرآيند اين ازدواج موفق فرزندان و تربيت درست آنها را به همراه دارد؛ چنانچه زن و مرد به عشق ورزيدن به يكديگر و گذشت در زندگي روي آورند در اين زمان هيچ زندگي به جدايي منتهي نخواهد شد.

 
 
جمعه 24 دی 1389  12:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها