0

اعتراض سفراي كشورهاي عضو سازمان ملل به اعمال محدوديت‌هاي بانكي در آمريكا

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

اعتراض سفراي كشورهاي عضو سازمان ملل به اعمال محدوديت‌هاي بانكي در آمريكا

89/10/24 - 11:28
شماره:8910240198
نسخه چاپي ارسال به دوستان
اعتراض سفراي كشورهاي عضو سازمان ملل به اعمال محدوديت‌هاي بانكي در آمريكا

خبرگزاري فارس: سفراي كشورهاي عضو سازمان ملل نسبت به اعمال محدوديت‌هاي بانكي در آمريكا اعتراض كردند.

به گزارش خبرگزاري فارس، در پي اعلام برخي بانك‌ها منجمله «چيس بانك» يكي از بزرگ‌ترين بانك‌هاي آمريكا مبني بر بستن حساب نمايندگي كشورها نزد سازمان ملل متحد، سفراي كشورهاي نزد اين سازمان، در جلسه‌اي كه به منظور بررسي اين موضوع تشكيل شده بود، به اقدامات آمريكا كه منجر به محدوديت در استفاده از خدمات بانكي در نيويورك شده، اعتراض كردند.
محمد خزاعي سفير و نماينده دائم جمهوري اسلامي ايران نزد سازمان ملل متحد در نيويورك در ابتداي اين جلسه، طي سخناني دخالت‌هاي مداوم و مقررات سختگيرانه نهادهاي دولتي آمريكا و اقدامات غيرقانوني بانك‌ها در بستن حساب‌هاي نمايندگي‌ها را مورد انتقاد جدي قرار داد.
نماينده دائم كشورمان تأكيد كرد: با توجه به مشكل پيش آمده اين مسئوليت كشور ميزبان است كه به وظايف خود عمل كند، در غير اين صورت اعتبار و صلاحيت دولت آمريكا به عنوان كشور ميزبان بيش از پيش زير سئوال مي‌رود و اينگونه اقدامات مؤيد اين نظر است كه بايد كشور ديگري ميزبان سازمان ملل باشد تا بتواند انجام وظيفه كند.
خزاعي تبعات ناشي از توقف خدمات بانكي به نمايندگي‌هاي ديپلماتيك را در دو سطح مورد تحليل قرار داد و افزود: در يك سطح توقف خدمات بانكي به نمايندگي‌ها موجب خواهد شد كه عملاً نمايندگي‌ها امكان هيچ گونه فعاليتي نداشته باشند و اين به معناي آن است كه روند فعاليت‌هاي سازمان ملل اعم از مجمع عمومي، كميته‌ها و نهادهاي وابسته دچار توقف خواهند شد. از سوي ديگر دولت‌ها امكان پرداخت حق السهم‌هاي خود به سازمان ملل را نخواهند داشت و سازمان ملل دچار مشكل جدي خواهد شد. اين نيز باعث مي‌شود كه سازمان ملل نتواند هزينه‌هاي جاري و عملياتي خود در سراسر جهان را تامين كند.
وي ادامه داد: دو موضوع فوق عملاً به معناي به خطر انداختن جدي موجوديت سازمان ملل خواهد بود. در واقع نگراني جدي اعضاي سازمان ملل علاوه بر مشكلات پيش آمده براي فعاليت‌هاي روزانه نمايندگي‌ها، مسئله موجوديت سازمان ملل و فعاليت‌هاي آن است. بر اين اساس لازم است هم دولت آمريكا در مقام دولت ميزبان و هم دبيركل سازمان ملل متحد به عنوان بالاترين مقام اداري سازمان ملل براي حل اين معضل اقدام كنند.

* سازمان ملل حساب‌هاي خود در «چيس بانك» را ببندد

وي با اشاره به وجود بودجه قابل توجه سازمان ملل متحد در چيس بانك پيشنهاد كرد كه سازمان ملل نيز حساب‌هاي خود را در آن بانك بسته و حساب‌هاي خود را در بانك‌هاي غيرآمريكايي يا بانك ديگري كه آمادگي ارائه خدمات دارند، متمركز كند.
سفير و نماينده دائم كشورمان همچنين پيشنهاد كرد كه در صورت عدم توفيق در يافتن بانك مناسبي براي ارائه خدمات بانكي به نمايندگي‌هاي ديپلماتيك، با ارائه تغييرات لازم در اساسنامه اتحاديه اعتباري سازمان ملل UNFCU، امكان ارائه خدمات بانكي از سوي اين موسسه به نمايندگي‌هاي ديپلماتيك فراهم شود.
بانك «جي پي مورگان چيس» كه براي سال‌ها اصلي‌ترين ارائه دهنده خدمات بانكي به سازمان ملل و نمايندگي‌هاي ديپلماتيك نزد سازمان ملل بوده، بر اثر فشارهاي وارده از سوي دستگاه‌هاي نظارتي دولت آمريكا براي اطلاع از منابع مالي نمايندگي‌هاي ديپلماتيك اعلام كرده است كه ارائه خدمات بانكي به نمايندگي‌هاي ديپلماتيك را در اول ماه آوريل متوقف خواهد كرد.
بر همين اساس و متعاقب اعتراض و ابراز نگراني كشورهاي مختلف، نمايندگي آمريكا با برگزاري جلسه‌اي با حضور مقامات ارشد وزارت امور خارجه و وزارت خزانه‌داري آمريكا تلاش كرد نگراني كشورها را مرتفع كرده و نشان دهد كه به صورت جدي درصدد حل معضل و يافتن راه‌حل براي مشكل است. اگرچه تأكيد كردند كه تاكنون به راه‌حل مشخصي دست نيافته‌اند.

 
 
جمعه 24 دی 1389  12:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها