0

اختصاص 50 درصد توان دانشگاه‌ها به تحقيقات دفاعي

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

اختصاص 50 درصد توان دانشگاه‌ها به تحقيقات دفاعي

89/10/24 - 10:52
شماره:8910240098
نسخه چاپي ارسال به دوستان
مشروح سخنان وزير علوم در جمع خبرنگاران؛
اختصاص 50 درصد توان دانشگاه‌ها به تحقيقات دفاعي

خبرگزاري فارس: وزير علوم گفت: برنامه‌ام اين است كه 50 درصد توان تحقيقاتي دانشگاه‌ها را به سمت تحقيقات دفاعي سوق دهم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس، كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري در حاشيه دومين همايش آمايش آموزش عالي كه با حضور روساي 30 دانشگاه منتخب آمايش استاني و مديران آموزشي وزارت علوم در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران با بيان اينكه حفاظت از دانشمندان ايراني در ذات خود بر عهده وزارت علوم نيست، اظهار داشت: وظيفه ما كيفيت بخشي به علم، تحقيق و پژوهش در كشور و كادرسازي براي نظام است.

* براي حفاظت از دانشمندان با نهادهاي مربوطه همكاري خواهيم كرد

وي با بيان براي حفاظت از دانشمندان كشور مي‌توانيم با نهادهاي مربوطه همكاري لازم را داشته باشيم، افزود: اين همكاري در حال حاضر نيز وجود دارد و بعد از اين نيز آن را افزايش خواهيم داد.

وزير علوم در ادامه با ابراز خوشحالي از دستگيري عوامل ترور شهيد عليمحمدي گفت: خوشحاليم كه عوامل ترور شهيد عليمحمدي توسط سربازان امام زمان(عج) دستيگير شدند و مردم از مجازات اين تروريست‌ها خوشحال خواهند شد.

دانشجو در ادامه با بيان اينكه شيمي يكي رشته‌هاي موفق ايران در علوم پايه است، خاطرنشان كرد: البته ما در فني مهندسي هم موفق بوديم، اگر علوم پايه رشد نكند در فني مهندسي هم رشد نمي‌كنيم.

وي با تاكيد بر توجه در حوزه كاربرد و حوزه حركت در مرزهاي دانش اضافه كرد: در كنار اين مساله بايد يادآوري كنم كه شاخص‌هاي دنيا در اين زمينه براي ما كامل نيست و بايد شاخص‌هاي ديگري هم به آن اضافه شود.

وزير علوم در همين زمينه با بيان اينكه يك تيم خاص اين شاخص‌ها را بررسي مي‌كند، اظهار داشت:بعد از اين بررسي بايد شاخص‌هايي را كه در مجموع برگرفته از يك دانشگاه الگوي ايراني اسلامي است، تعريف كنيم و بعد هم به رتبه‌بندي دانشگاه‌ها بپردازيم.

* تصويب آئين‌نامه ارتقاي اعضاي هيئت علمي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي؛ به زودي ابلاغ مي‌شود

دانشجو با بيان اينكه آئين‌نامه ارتقاي اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها كه در شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم تصويب شده، به زودي ابلاغ مي‌شود، گفت: بعد از ابلاغ اين آئين‌نامه تا تير ماه وقت مي‌دهيم كه اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها خود را با اين آئين‌نامه تطبيق دهند تا بعد از آن بتوانيم همين آئين‌نامه را اجرايي كنيم.

وي در ادامه در پاسخ به سوالي درباره طرح موسوم به جذب دانشجوي پولي در دانشگاه‌هاي دولتي بر اساس يكي از مواد برنامه پنجم توسعه تصريح كرد: در مرحله اول هم در دانشگاه امام خميني(ره) قزوين گفته بودم كه شرايط قبلي اين طرح به عدالت نزديك نبود ولي اكنون با اصلاحات انجام شده قرار است پذيرش داوطلب از طريق آزمون باشد كه البته بايد آئين‌نامه آن تدوين شود.

* طرح دانشجوي پولي به عدالت نزديك‌تر شده است؛ با رعايت عدالت بايد به دانشگاه‌ها كمك كنيم

وزير علوم با بيان اينكه بايد راه‌هاي اجراي اين طرح بررسي شود، افزود: مثلا اگر 10 نفر اول در دوره روزانه پذيرفته مي‌شوند، نفر يازدهم با پرداخت هزينه وارد دانشگاه شود، البته همه اين موارد بايد بررسي شود.

وزير علوم در ادامه اصلاحات انجام شده در اين طرح را موجب نزديك شدن بيشتر آن به عدالت دانست و خاطرنشان كرد: در آئين‌نامه‌اي كه قرار است براي اجراي اين طرح تدوين شود، سعي مي‌كنيم شرايطي ايجاد كنيم كه عدالت رعايت شود، مثلا مي‌توانيم پذيرش داوطلب از طريق آزمون سراسري و مشخص شدن تفاوت مدرك را در نظر گرفت كه درباره تمام اين موارد با اساتيد و دانشجويان همفكري مي‌كنيم.

دانشجو همچنين يادآور شد: مصوبه كنوني يك مساله كلي است كه در آئين‌نامه آن بايد شرايطي فراهم كنيم كه ضمن رعايت عدالت، به دانشگاه‌ها كمك شود تا مجموعه دانشگاهيان بدانند كه عدالت، محور اصلي برنامه‌ها است.

وي در ادامه با بيان اينكه بايد براي حل مشكل درس خواندن دانشجويان در شب امتحان فرهنگ‌سازي كنيم، گفت: اين كار تا حد زيادي انجام شده و اساتيد معمولا در طول ترم فعاليت‌هاي مختلفي انجام مي‌دهند تا علم را به درستي به دانشجويان منتقل كنند.

* مجوز فعاليت مراكزي كه خريد و فروش مدرك دارند را لغو مي‌‌كنيم

دانشجو همچنين در پاسخ به سوالي درباره خريد و فروش مدرك اظهار داشت: وزارت علوم متولي پيگيري اين مساله نيست ولي اگر موردي را به ما اطلاع بدهند، بررسي مي كنيم و در صورت تائيد، آن را به مراجع ذيصلاح گزارش مي كنيم تا آن مركز را پلمپ كرده و برخورد قضايي كنند.

وي در همين زمينه تصريح كرد: اگر مركزي كه از ما مجوزي داشته باشد چنين كاري بكند، مجوز آن را لغو مي كنيم اما باقي امور بايد از طريق نيروي انتظامي و مراجع قضايي پيگيري شود.

وزير علوم در ادامه به دستاوردهاي كشور در حوزه هوافضا اشاره كرد و اظهار داشت: امروز صنعت و دانشگاه در حوزه هوافضا ارتباط خوبي با هم دارند كه اين مساله حاصل كار 10 ساله است و دولت هم توجه ويژه به اين مساله دارد.

* كار روي 3 ماهواره دانشگاهي به زودي جمع‌بندي مي‌شود

دانشجو با بيان اينكه در اين حوزه شاهد اثرات جهشي پيشرفت هستيم، يادآور شد: در اين خصوص شاهد ايجاد يك اعتماد دوطرفه هستيم كه البته نمونه آن در نانو و فناوري هسته‌اي نيز ديده مي‌شود.

وي همچنين با بيان اينكه 3 دانشگاه اميركبير، صنعتي شريف و علم و صنعت و سازمان پژوهش‌ها و سازمان فضايي در اين زمينه فعال هستند، يادآور شد: اكنون 3 ماهواره دانشگاهي داريم كه به زودي به جمع‌بندي مي‌رسد، ضمن اينكه توليد اين پرتاب‌كننده‌ها و خود ماهواره‌ها نتيجه همكاري صنعت با دانشگاه است.

وزير علوم در پايان با يادآوري اينكه برنامه بنده از ابتدا اين بود كه 50 درصد توان تحقيقاتي دانشگاه‌ها را به سمت تحقيقات دفاعي سوق دهم، گفت: اين مساله در مجلس شوراي اسلامي هم به عنوان برنامه كاري بنده مطرح شد و تا كنون نيز آن را انجام داده‌ايم و برخي پيشرفت‌هاي موجود هم نتيجه همين همكاري‌هاي دوطرفه است.

 
 
جمعه 24 دی 1389  12:28 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها