0

اسرائيل بزرگترين بازنده در صورت بروز جنگ خواهد بود

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

اسرائيل بزرگترين بازنده در صورت بروز جنگ خواهد بود

89/10/24 - 11:50
شماره:8910081718
نسخه چاپي ارسال به دوستان
المشهد الاسرائيلي بررسي كرد؛
اسرائيل بزرگترين بازنده در صورت بروز جنگ خواهد بود

خبرگزاري فارس: موفقيت ايران در دست و پا كردن طرفداران و حاميان منطقه‌اي و برخورد صبورانه و زيركانه با پرونده هسته‌اي موجب شده تا اين كشور از لبنان گرفته تا افغانستان نفوذ بي‌مانندي پيدا كند تا در مقابل، ضعف و ناتواني كشورهاي ميانه‌رو عربي و در راس آنها مصر و عربستان، بيش از پيش آشكار شود.

به گزارش فارس، پايگاه اطلاع رساني "المشهد الاسرائيلي " در شماره اخير خود به بررسي ديدگاه‌هاي حاكم بر رژيم صهيونيستي در خصوص صدور حكم اوليه دادگاه بين المللي ترور رفيق حريري پرداخته و در اين باره مي‌نويسد:

با نزديك شدن به زمان صدور راي اوليه دادگاه بين المللي ترور "رفيق حريري " دستگاه نظامي رژيم صهيونيستي بشكلي گسترده در دو هفته اخير بر اوضاع داخلي لبنان و بالطبع حزب الله لبنان تمركز كرده و اطلاعاتي كه از منابع رسمي، اما ناشناخته اين رژيم به رسانه‌هاي بين المللي درز پيدا كرده، حكايت از آن دارد كه دادگاه قصد دارد، دست داشتن برخي از عوامل حزب الله در اين ترور را اعلام كند.

درپي درز اين خبرها مقامات بلند پايه ارتش رژيم صهيونيستي كه نخواستند نامشان آشكار شود، در گفت‌وگوهاي مطبوعاتي خود بارها بر اين نكته تاكيد كردند كه از اين موضوع در هراسند، مبادا پس از اعلام اين راي و متهم شدن حزب الله، جنگ داخلي سومي در لبنان رخ دهد كه بي‌شك پاي اسرائيل را نيز به آن باز خواهد كرد.

*تل‌آويو ترجيح مي‌دهد به جاي جنگ با حزب‌الله بر برنامه هسته‌اي ايران تمركز كند

المشهد مي‌افزايد: اما در حال حاضر اوضاع و احوال در كابينه و ارتش رژيم صهيونيستي بگونه‌اي در جريان است كه نشان مي‌دهد، اين دو دستگاه ترجيح مي‌دهند، به جاي اينكه به جنگ با حزب الله بيانديشند، بر روي برنامه هسته‌اي ايران تمركز كنند كه برتري و تفوق نظامي و بازدارندگي استراتژيكي اين رژيم در خاورميانه را تهديد مي‌كند و در همان حال ارتش اين رژيم درپي تجديد نظر در مذاكرات سازش با سوريه است، بويژه در حال حاضر كه روند سازش رژيم صهيونيستي – فلسطيني‌ها به دليل عدم انعطاف پذيري كابينه دست راستي و تندرو "بنيامين نتانياهو " در مذاكرات به بن بست رسيده است.

اين درحالي است كه ديدگاه حاكم بر فرمانده‌هان ارتش رژيم صهيونيستي اين است كه عدم پيشرفت راهبردهاي سياسي منطقه‌اي و نبود جايگزين‌هاي سياسي ديگر به معناي بروز جنگ در خاورميانه است.

*اسرائيل با توجه به بحران داخلي به فكر جنگ با حزب‌الله نيست

روزنامه صهيونيستي "يديعوت آحارونوت " در يكي از شماره‌هاي اخير خود به نقل از يك افسر بلندپايه در فرماندهي جبهه شمالي نوشت: حزب الله با اين كه اكنون درگير بحران بسيار بزرگي است، اما اسرائيل در انديشه حزب الله و رويارويي با آن نيست، بويژه در اين مرحله كه اسرائيل با مشكلات اقتصادي و رهبري و بحران داخلي دست و پنجه نرم مي‌كند و از نبود آموزش‌ها و تمرين‌هاي لازم نظامي در ميان نظاميان خود رنج مي‌برد.

اين افسر بلندپايه رژيم صهيونيستي در ادامه مي‌افزايد: با اين كه ممكن است، حزب الله و شخص "سيد حسن نصر الله " دبيركل آن در حال حاضر در لبنان تحت فشارهايي باشند، اما اگر مقامات تل‌آويو در انديشه رويارويي با حزب الله هستند، بايد به آنها تاكيد كنم كه اين فشارها به معناي تضعيف حزب الله نيست و اين جنگ اگر جنگي سخت‌تر از جنگ دوم لبنان نباشد، كمتر از آن نيست، بويژه آن كه بازتاب ناكامي در جنگ دوم لبنان هنوز در ميان جامعه صهيونيستي قابل ملاحظه است.

*توانمندي‌هاي حزب‌الله طي سه سال گذشته سه برابر شده است

بر اين اساس يديعوت آحارونوت مي‌نويسد: در اسرائيل افراد بسياري هستند كه به خوبي مي‌دانند، نبايد حزب الله و توانمندي‌هاي نظامي‌اش را ناديده گرفت و كارشناسان بر اين باورند كه توانمندي‌هاي حزب الله در اين سه سال حداقل سه برابر افزايش يافته است و در حال حاضر حزب الله از موشك‌هايي با برد 300 و 500 و حتي 700 كيلومتر بهره مي‌برد.

اين افسر بلندپايه رژيم صهيونيستي با انتقاد از ارتش اين رژيم نسبت به ناديده گرفتن "گزارش گلدستون " پيرامون جنگ رژيم صهيونيستي عليه نوار غزه و اين كه در اين گزارش ارتش اين رژيم به ارتكاب جنايات جنگي عليه فلسطيني‌ها متهم شده، گفت: مبادا سران ارتش اسرائيل تصور كنند كه اوضاع و احوال در جنوب لبنان بسان نوار غزه است، آنها بايد بدانند حزب الله فقط به دليل رويارويي با اسرائيل توانمندي‌هاي نظامي و بويژه موشكي خود را تقويت مي‌كند.

وي در اين باره تاكيد مي‌كند كه بايد حقايق را به همه گفت تا اگر ناكامي و شكستي در انتظار اسرائيل باشد، جامعه صهيونيستي از آن غافلگير نشوند، بويژه آن كه در خوشبينانه‌ترين برآوردها پيش بيني شده در صورت بروز جنگ ميان حزب الله و اسرائيل در همان روز اول 800 موشك به سوي تل‌آويو شليك شود.

*حزب‌الله بيش از اسرائيل در حال آماده‌سازي نيروهاي خود است

از سوي ديگر يكي از افسران بلند پايه جبهه شمالي ارتش رژيم صهيونيستي نيز با اشاره به اين كه در حال حاضر حالتي از موازنه بازدارندگي ميان اين رژيم با حزب الله برقرار است، گفت: به نظر مي‌رسد، ارتش اسرائيل درس‌هاي لازم را از جنگ دوم لبنان گرفته باشد و تلاش مي‌كند، آموزش‌ها و تمرين‌هاي لازم را به نظاميان خود ارائه ‌دهد، اما نبايد از اين موضوع نيز غافل شد كه حزب الله نيز در طول اين مدت بيكار ننشسته و با تمام توان و حتي بيش از اسرائيل در حال آماده سازي نيروهاي خود است.

*هراس صهيونيست‌ها از تغيير در "موازنه قدرت "

با به پايان رسيدن سال 2010 ميلادي رژيم صهيونيستي پرونده‌هاي امنيتي خود را به سال بعد محول مي‌كند، اما "آموس هارئيل " تحليلگر روزنامه صهيونيستي "هاآرتص " با اشاره به نامگذاري اين سال تحت عنوان "سال سرنوشت ساز " كه از فرهنگ لغت سازمان اطلاعات و جاسوسي اين رژيم استخراج گرديد، تاكيد مي‌كند: برخلاف آنچه كه گفته شد، امسال هيچ سرنوشتي براي اسرائيل رقم زده نشد و اگر كساني كه اين اصطلاح را استخراج كردند، اندكي دقيق باشند، در مي‌يابند كه بايد سالجاري ميلادي را "عصر آستانه " بنامند، به اين معني كه ايران در آستانه دستيابي به سلاح هسته‌اي و لبنان به دليل صدور حكم اوليه و كشف شدن سيستم‌هاي جاسوسي اسرائيلي در مناطق مسيحي نشين و تحت استيلاي مسيحيان در آستانه جنگ داخلي و فلسطيني‌ها در آستانه كسب حمايت‌هاي بين المللي جهت تاسيس كشور مستقل خود در مرزهاي 1967 هستند.

اما به اعتقاد هارئيل، آنچه بيش از هر چيز موجبات دل‌نگراني اسرائيل را فراهم فرآورده، تغيير در "موازنه آتش " ميان طرف‌هاي درگير است. تاكنون تل‌آويو توان و قدرت بمباران تمام پايگاه‌هاي پراكنده در سراسر مناطق اشغالي را بواسطه جنگنده بمب‌افكن‌هاي خود داشت، اما اكنون به دليل پيشرفت و مدرنيزه شدن سيستم موشكي و توپخانه مقاومت چنين توانايي از نيروي هوايي رژيم صهيونيستي سلب شده است.

اين تحليلگر نظامي صهيونيست معتقد است: آمريكا نيز در منطقه به چنين سرنوشتي مبتلا شده است، و ديگر به حوادث منطقه با اصطلاحاتي همچون "محور شر " يا به رنگ سفيد و سياه نگاه نمي‌كند و رنگ خاكستري را نيز به حوزه رنگ‌هاي خود افزوده است و به بحران‌ها و درگيرهاي خاورميانه به عنوان بحران‌ها و درگيرهاي محلي و داخلي نگاه مي‌كند.

*تغيير موضع آمريكا در منطقه به دليل افزايش قدرت ايران است

هارئيل اين تغيير موضع و سياست منطقه‌اي آمريكا در خاورميانه را در درجه اول ناشي از افزايش نفوذ و قدرت ايران و در درجه دوم ناشي از ترس و وحشتي ملاحظه مي‌كند كه سازمان القاعده در منطقه ايجاد كرده است و بر موضوع ايران تاكيد بسياري مي‌كند، چون معتقد است: موفقيت ايران در دست و پا كردن طرفداران و حاميان منطقه‌اي و برخورد صبورانه و زيركانه با پرونده هسته‌اي موجب شده تا اين كشور از لبنان گرفته تا افغانستان نفوذ بي‌مانندي پيدا كند تا در مقابل ضعف و ناتواني كشورهاي ميانه‌رو عربي و در راس آنها مصر و عربستان كه شاهد انتقال قدرت در آنها هستيم، بيش از پيش آشكار شود و به اين موضوع بايد تضعيف جايگاه منطقه‌اي آمريكا در خاورميانه را افزود كه درپي عقب نشيني از عراق و گرفتاري بيش از پيش در باتلاق افغانستان و بحران اقتصادي و رسوايي‌هاي ويكي‌ليكس اين نفوذ و جايگاه بيش از پيش تضعيف شده است.

در ادامه هارئيل به چالش‌هاي پيش روي رژيم صهيونيستي در منطقه پرداخت كه در راس آنها به بن بست رسيدن مذاكرات سازش ميان اين رژيم با فلسطيني‌ها بچشم مي‌خورد، بويژه آن كه بينامين نتانياهو نيز تمايلي به پيشبرد روند صلح و سازش از خود نشان نمي‌دهد.

بر اين اساس اين تحليلگر صهيونيست نتيجه مي‌گيرد: سناريوهايي كه در اين شرايط پيش روي اسرائيل قرار دارد، سناريوهاي خوشايندي نخواهند بود و ميان اعلام تاسيس كشور مستقل فلسطيني و آغاز انتفاضه سوم در نوسان است كه رهاورد حتمي عدم پيشرفت در روند سياسي است.

*در صورت بروز جنگ در شرايط كنوني،‌ اسرائيل بزرگترين بازنده خواهد بود

وي هشدار داد كه ركود و ثبات كنوني حاكم بر خاورميانه چندان دوام نخواهد يافت و به همين دليل به نظر مي‌رسد، بايد در راهبردهاي سياسي پيشرفتي حاصل شود، چه در غير اين صورت عدم پيشرفت در اين حوزه خطرات جنگ‌هاي منطقه‌اي را تشديد خواهد كرد و بي‌شك اسرائيل بزرگترين بازنده در اين شرايط خواهد بود.
به همين منظور هارئيل به مقامات صهيونيستي توصيه مي‌كند، وقتي اميدي به پيشرفت در روند سازش با فلسطيني‌ها وجود ندارد، بايد در انديشه گشودن باب مذاكره با سوريه باشند و اين نكته‌اي است كه بسياري از فرمانده‌هان بلندپايه ارتش رژيم صهيونيستي از مدت‌ها پيش تاكيدي ويژه بر آن دارند.

وي مي افزايد: به اعتقاد اين فرمانده‌هان سوريه تنها عاملي است كه مذاكره با آن مي‌تواند، اسرائيل را از تنگنا ي كنوني خارج كند، اين درحالي است كه به نظر مي‌رسد، "بشار اسد " رئيس جمهور سوريه نيز از توانمندي‌هاي دو ارتش سوري و صهيونيستي آگاه است، با اين حال اين موضوع نبايد سران صهيونيست را مغرور نمايد تا سوريه را دست كم بگيرد.

 
 
جمعه 24 دی 1389  12:23 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها