0

انتقاد يك نشريه تاجيكستان از تأخير در راه‌اندازي تلويزيون مشترك فارسي زبان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

انتقاد يك نشريه تاجيكستان از تأخير در راه‌اندازي تلويزيون مشترك فارسي زبان

89/10/24 - 11:25
شماره:8910240104
نسخه چاپي ارسال به دوستان
انتقاد يك نشريه تاجيكستان از تأخير در راه‌اندازي تلويزيون مشترك فارسي زبان

خبرگزاري فارس: يك نشريه چاپ "دوشنبه " با انتقاد از ادامه تاخير در راه‌اندازي تلويزيون مشترك كشورهاي فارسي زبان آورده است كه بي‌بي‌سي فارسي با هدف اثرگذاري بر حوزه مخاطبان اين تلويزيون مشترك، اقدام به راه‌اندازي بخش فارسي كرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري فارس در دوشنبه، با گذشت چهار سال و نيم از تصميم سران 3 كشور فارسي زبان ايران، تاجيكستان و افغانستان در رابطه با ايجاد "تلويزيون مشترك " كه در ماه جولاي سال 2006 در شهر دوشنبه اتخاذ شده بود، سرنوشت اجراي اين طرح مهم همچنان نامشخص است.
روزنامه "امروز نيوز " چاپ دوشنبه در آخرين شماره خود با انتشار مطلبي در اين باره با استناد به سخنان "شعر دوست " سفير جمهوري اسلامي ايران در تاجيكستان نوشت، "تلويزيون مشترك 3 كشور فارسي زبان " با نام "نوروز " طي حدود يك ماه آينده فعاليت آزمايشي خود را آغاز خواهد كرد و تا جشن نوروز به صورت كامل آماده پخش برنامه خواهد بود.
امروز نيوز با توجه به اعلام زمان مشخص از سوي سفير كشورمان، خاطرنشان كرد: اميدواريم اين بار در زمان تعيين شده، شاهد آغاز فعاليت اين تلويزيون باشيم، زيرا اين براي اولين بار نيست كه مقامات ايراني، براي راه‌اندازي تلويزيون مشترك زمان تعيين مي‌كنند و هر بار نيز ناموفق بوده است.
اين روزنامه در ادامه، به سفر رئيس سازمان صدا و سيماي ايران در ماه فوريه سال 2009 به تاجيكستان اشاره كرده و نوشته است: آقاي "عزت الله ضرغامي " قول داده بود كه در نوروز همان سال اين تلويزيون فعاليت خود را آغاز كند، ولي از آن زمان تاكنون 2 نوروز ديگر نيز سپري شده اما هنوز از آغاز فعاليت اين تلويزيون خبري نشده است.
اين روزنامه چاپ دوشنبه با اشاره به ابهامات موجود در رابطه با تاخير در راه‌اندازي اين تلويزيون، تصريح كرده است كه كارشناسان معتقدند: تفاوت نظام‌هاي سياسي در ايران، تاجيكستان و افغانستان و همچنين حساسيت برخي از كشورها نسبت به اين موضوع موجب تعويق و تاخير در اجراي اين پروژه مهم شده است.
امروز نيوز نامشخص بودن موضع طرف افغاني در رابطه با اين موضوع را يكي از مشكلات اصلي در چند سال گذشته دانسته و تصريح كرده است: اين بحث نشان مي‌دهد برخلاف اينكه يكي از اهداف محوري اين تلويزيون تبليغ فرهنگ مشترك ايران، تاجيكستان و افغانستان اعلام مي‌شود، هنوز اين 3 كشور همزبان نتوانسته‌اند در رابطه با اهداف و محتواي برنامه‌هاي اين تلويزيون به صورت كامل به توافق برسند.
در ادامه اين مطلب ايجاد تلويزيون مشترك فارسي به سود منافع سياسي و فرهنگي تاجيكستان ارزيابي شده و آمده است: با راه‌اندازي تلويزيون فارسي زبان "نوروز "، تاجيكستان از يك سو امكان پيدا مي‌كند تا خود را به طور مناسب به ميليون‌ها مخاطب جديد معرفي كند و از سوي ديگر مي‌تواند از اين فرصت جهت مقابله با تهاجم اطلاعاتي بيگانه و به خصوص نفوذ رسانه‌هاي روسي بهره‌برداري مناسب به عمل آورد.
اين رسانه تاجيك، تقويت زبان و فرهنگي اصيل ملي تاجيكي پس آغاز فعاليت اين تلويزيون را يكي ديگر از مزاياي اين طرح براي تاجيكستان دانسته و تصريح كرده است: از طريق تلويزيون "نوروز " توجه تاجيكان ازبكستان، قرقيزستان و ساير كشورهاي منطقه به فرهنگ تاجيكي و فارسي بيشتر خواهد شد و وجود اين تلويزيون به معرفي بهتر تاجيكستان به مردم ايران كمك خواهد كرد.
اين روزنامه چاپ دوشنبه با ابراز اميدواري نسبت به آغاز پخش برنامه‌هاي اين تلويزيون از ايام نوروز، نوشته است: وجود تلويزيون مشترك كشورهاي فارسي زبان از هر نظر بسيار با اهميت است و درك حساسيت اين موضوع بود كه پس از اعلام اين تصميم از سوي "محمود احمدي نژاد "، "امامعلي رحمان " و "حامد كرزي " در سال 2006، انگليس بلافاصله اقدام به ايجاد شبكه تلويزيوني فارسي بي بي سي كرد تا بتواند بخشي از مخاطبان تلويزيون مشترك اين 3 كشور را با خود به همراه داشته باشد.
امروز نيوز با اشاره به فعال بودن چندين شبكه فارسي راديويي و تلويزيون از سوي كشورهاي مختلف جهان و به ويژه آمريكا، ايجاد تلويزيون مشترك كشورهاي فارسي زبان را مهم خواند و نقش آن را در كمك به حفظ اصالت فرهنگي مردم اين 3 كشور موثر دانست.

 
 
جمعه 24 دی 1389  12:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها