0

امضای توافقنامه ؛ گاز آذربایجان به ایران صادر می شود

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

امضای توافقنامه ؛ گاز آذربایجان به ایران صادر می شود

بر پایه این توافقنامه که رئیس شرکت ملی گاز ایران و رئیس شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان با حضور وزیر نفت کشورمان امضا کردند ، طرف آذری در امسال میلادی یک میلیارد متر مکعب گاز به ایران صادر می کند.

دوازدهم بهمن زمان آغاز صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ایران تعیین شده است.

وزیر نفت کشورمان، امضای این توافقنامه را گامی مهم در توسعه همکاری های بخش انرژی دو کشور دانست و یادآور شد تا پیش از این ، ما از جمهوری آذربایجان تنها در قالب سوآپ گاز دریافت می کردیم اما با امضای این توافقنامه ، دو کشور کار صادرات و تجارت گاز را عملیاتی کردند.

سید مسعود میرکاظمی با اعلام این که حجم صادرات گاز جمهوری آذربایجان به ایران در سال آینده میلادی تا دومیلیارد متر مکعب افزایش خواهد یافت افزود: استفاده مشترک از مخازن گاز زیرزمینی جمهوری آذربایجان برای ذخیره کردن گاز ، تبادل تجربیات فنی کارشناسان بخش انرژی دو کشور و تشکیل کمیته دوجانبه توسعه همکاری های بخش انرژی از جمله توافقات حاصل شده است.

همچنین رونق عبدالله اف ، رئیس شرکت ملی نفت جمهوری آذربایجان هم دورنمای همکاری های بخش نفت و گاز دو کشور را بسیار درخشان ارزیابی کرد و گفت:  ایران و جمهوری آذربایجان به زودی نقشه راه توسعه همکاری های بخش انرژی را ترسیم می کنند و گام هایی مهم در مسیر گسترش همکاری های نفتی، گازی و انرژی برق بر می دارند.

وزیر نفت کشورمان در دیدار با الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان نیز بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران برای توسعه همکاری های بخش انرژی با جمهوری آذربایجان تاکید کرد.

رئیس جمهورآذربایجان هم با اشاره به ذخایر بزرگ نفت و گاز موجود در ایران و جمهوری آذربایجان گفت ما می توانیم در تولید، صادرات و فرآوری نفت و گاز سرمایه گذاری های مشترک انجام دهیم و به پیشرفت صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی دو کشورکمک کنیم.

دیدار و گفتگو با وزیر صنایع و انرژی جمهوری آذربایجان از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر نفت به باکو بود.

در این دیدار ناطق علی اف بر آمادگی کشورش برای گسترش همکاری های بخش برق دو کشور تاکید کرد.

جمهوری آذربایجان با تولید سالانه 28میلیارد متر مکعب گاز طبیعی و نزدیک به 55میلیون تن نفت خام از مهم ترین کشورهای تولیدکننده انرژی در میان کشورهای حوزه دریای خزر محسوب می شود.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

جمعه 24 دی 1389  10:22 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها