0

قرار نبود اقتصاد شبه‌دولتي به‌وجود بيايد

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

قرار نبود اقتصاد شبه‌دولتي به‌وجود بيايد

89/10/24 - 09:08
شماره:8910240045
نسخه چاپي ارسال به دوستان
تكرار/ لاريجاني با اشاره به اصل 44 و شركت‌هاي واسطه:
قرار نبود اقتصاد شبه‌دولتي به‌وجود بيايد

خبرگزاري فارس: رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: در اصل 44 قرار نبود كارخانجات تقسيم شده و اقتصاد شبه‌ دولتي به وجود بيايد.

به گزارش خبرگزاري فارس از قم، علي لاريجاني چهارشنبه شب در جلسه مشترك با اعضاي هيئت علمي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در سخناني با بيان اينكه در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه فكر‌هاي نو و تازه رويش كرده است، گفت: اين مسئله كه شما در فعاليت‌هاي خود رويكرد حذف نداشته و از عقل انتقادي نسبت به علوم انساني برخوردار هستيد، بسيار ارزشمند است.
وي با بيان اينكه مسائل علمي در كشور بايد در فضايي آرام دنبال شود، ادامه داد: كارهاي تند و تيز در مسائل علوم اسلامي و انساني سوء تفاهم برانگيز است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه آنگونه كه بايد در كشور نسبت به مسئله علوم انساني اهتمام لازم صورت نگرفته است، بيان داشت: مقام معظم رهبري چند سالي است كه بر مسئله توجه به علوم انساني تاكيد بسياري داشته‌اند و اين مهم بايد مورد توجه دست‌اندركاران اين امر قرار گيرد.
وي با تاكيد بر اينكه ما بايد به علوم انساني نگاهي عاقلانه داشته باشيم، يادآور شد: ما تفكر اسلامي در بسياري امور پيشرفت داشته و در برخي امور نيز با وجود ظرفيت موجود در اين تفكر پيشرفتي نداشتيم.
لاريجاني با اشاره به اينكه بايد بر روي مباني نظري اقتصاد فعاليت بيشتري صورت گيرد، ادامه داد: قبل از انقلاب ساختار اقتصادي كشور وابسته بود و بعد از انقلاب هم دولت فربه شد.
وي بيان داشت: بعدها كه خواستند روان‌سازي در فعاليت‌هاي اقتصادي صورت گيرد، شركت‌هاي واسطه به وجود آمدند كه واسطه دولت بودند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اجرا شدن اصل 44 قانون اساسي گفت: در اصل 44 قرار نبود كه كارخانجات تقسيم شده و اقتصاد شبه‌ دولتي به وجود بيايد.
وي تاكيد كرد: ما بايد به سمت مردمي شدن اقتصاد گام برداريم و در اين صورت است كه كشور ما به عرصه رقابت و توليد تبديل مي‌شود.
نماينده مردم قم در خانه ملت با اشاره به مفهوم عدالت يادآور شد: در مسئله عدالت بايد بدانيم كه عدالت مفهومي موثق و تاثيرگذار است و نبايد به مسائل سطحي و عوام‌گرايانه خلاصه شود.
وي گفت: اگر در اين بخش داراي نظريه دقيقي نباشيم كشور به سمتي نامشخص پيش مي‌رود.
لاريجاني با اشاره به اهميت توليد فكر از سوي نهادهاي فعال در عرصه توليد محتوا اظهار داشت: توليد فكر در بخش‌هاي مختلف بايد به گونه‌اي دنبال شود كه به تصميم‌گيري در امور اجرايي نزديك باشد.
وي با اشاره به اهميت تدوين الگوي توسعه اسلامي و ايراني تاكيد كرد: اين اقدام كاري بسيار ظريف و حساس است و بايد به آن توجه لازم صورت گيرد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي بررسي بحث عدالت در اقتصاد از سوي پژوهشگاه حوزه و دانشگاه را مورد تاكيد قرار داد و بيان داشت: بايد براي حكومت ساختاري چالاك طراحي شود و شما نيز در برنامه‌ريزي‌هاي خود از كساني كه در مسائل اجرايي فعاليت‌ داشته‌اند بيشتر استفاده كنيد.
وي برگزاري تالارهاي گفت‌وگو را مورد توجه قرار دارد و افزود: بايد در اين تالارهاي گفت‌وگو موضوعات مورد نياز جامعه مورد بررسي قرار گيرد.
نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از مطرح شدن برخي از مباحث بسيار نازل و سطحي در فضاي عمومي كشور گفت: رسانه‌ها در مسائل فرهنگي، سياسي و ... حرف‌هايي را مطرح مي‌كنند كه عمق لازم را ندارد و علت اين امر هم آن است كه حرف‌هاي بزرگ‌تر و با سطح بالاتر بيان نمي‌شود.
وي اضافه كرد: نهادهايي همچون پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بايد سطح فكري جامعه را ارتقا دهند و رسانه‌ها نيز بايد ارتباط خود را با نخبگان بيشتر كنند

 
 
جمعه 24 دی 1389  9:53 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها