0

چگونه درايوها را خودكار Defrag كنيم

 
daneshpoor
daneshpoor
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 141
محل سکونت : بوشهر

چگونه درايوها را خودكار Defrag كنيم

معمولا سطح هاردديسك به قسمت هاي مختلفي تقسيم مي شود و هر بخش ويژه ي اطاعات خاصي كه بايد در جاي خود باشند تا سيستم به خوبي و با سرعت كار كند. هرگاه برنامه اي را نصب و يا فايلي را كپي مي كنيد، در جايي قرار مي گيرند. وقتي كه بعد از مدتي آنها را پاك مي كنيد، جاي آنها خالي مانده و درنتيجه ساختار هاردديسك و درايوها به طور نامنظم و به هم ريخته شده و باعث كاهش كارايي و سرعت دستگاه مي شود. به همين دليل بايد هرازچند گاهي با استفاده از فرمان Defrag در Systemtools به اين وضعيت سامان بخشيد. براي اين كه اين كار را راحت تر انجام دهيم، يك فايل جديد به نام context_defrag.inf در Notepad بسازيد و متن زير را در آن تايپ كنيد (توجه داشته باشيد هنگام ذخيره كردن فايل گزينه All Files را انتخاب كنيد نه Text Documents)
Context_defrag.INF

Adds Defrag to The right clickcintext menu in windows XP

[Version]

"$ Signature="$ CHICAGO

[Default Install]

AddReg=AddMe

[AddMe]

"DriveShellDefragcommand "EFRAG.EXE%1"، HKCR

سپس راست كليك كرده دكمه Install را انتخاب كنيد. اين كار يك منوي جديد در XP اضافه مي كند كه توسط آن مي توانيد به طور خودكار درايوها را Defrag كنيد. به اين صورت كه در پنجره My Computer روي درايو مورد نظر كليك كرده و گزينه Defrag را انتخاب كنيد. پنجره اي ظاهر خواهد شد و درايو Defrag مي شود. وقتي كه اين كار به پايان رسيد پنجره بسته مي شود.

اگر بخواهيد اين قابليت را حذف كنيد، از منوي Start، گزينه Run را اجرا كرده و regedit.exe را تايپ كنيد. به آدرس HkEY-CLASSES-ROOTDrivesShell رفته و پوشه ي Defrag را پاك كرده وRegedit را ببنديد.

جمعه 24 دی 1389  8:54 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها