0

شهرستان تربت حيدريه

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9108
محل سکونت : رفسنجان

شهرستان تربت حيدريه

شهرستان تربت‌حيدريه در مركز استان خراسان‌رضوي واقع‌شده است. اين شهرستان در سرشماري عمومي نفوس ومسكن 1375 هـ . ش، 339،240نفر بوده است. مردم‌تربت حيدريه متدين و سخت كوش بوده و از نژاد آريايي هايي هستند. آن‌ها از گذشته هاي دور در اين منطقه ساکن شده‌اند و به آب و خاك و شهروندان خود علاقه‌مند هستند. زبان مردم تربت حيدريه فارسي است به گويش محلي تربتي سخن مي گويند .
بيش ترآن هامسلمان و پيرو مذهب‌شيعه‌جعفري‌ هستند. مهم‌ترين‌صنايع‌دستي‌ شهرستان‌ تربت‌حيدريه‌را‌ فرش‌بافي، پشم‌ريسي، نمدمالي، ابريشم كشي، ابريشم تابي و شعر بافي تشكيلمي‌دهد. شعربافي يا دست بافي در شهرستان تربت حيدريه رايج است. اين هنر‌ ازگذشته‌هاي دور يكي از مشاغل صنعتي بوده و به گونه‌ي خانگي و كارگاهي ديده مي‌شود. كارهاي برك بافي، فرت بافي، ابريشم بافي را مي توان در اين رده به شمارآوردكه‌مهم‌ترين توليد آن‌حوله، چادرشب، بقيچه، پوشاك زنانه محلي، روميزي ورخت‌خواب پيچ است. ابريشم كشي نيز در شهرستان تربت حيدريه به ويژه در دهستان بايگموفق بوده و پيله هاي توليدي منطقه و يا خريداري شده از گيلان و مازندران به روستايبايگ آورده مي‌شود و در بيش‌تر خانه هاي اين روستا با استفاده از دستگاه‌هاي ابريشمكشي (چرخانه) تبديل به نخ ابريشم مي شود.اين هنر تنها در روستاي بايگ تربت حيدريهبراي حدود 1200 خانواده روستايي اشتغال با درآمد كافي به وجود اورده است. پيله‌هايخريداري شده از نقاط دور در اين روستا ابريشم كشي شده و به شهرهاي فرش‌بافي مانند: كاشان، اصفهان، نايين، كرمان … فرستاده مي‌شود. نمدمالي نيز از هنرهاي دستي پررونقاستان خراسان رضوي به ويژه تربت حيدريه است نمد در اصل گونه‌اي فرش است كه از پشمتهيه مي‌شود و از رخنه رطوبت و سرما به خوبي جلوگيري مي شود. نمد در گونه‌هايگوناگون براي مصرف‌هاي گوناگون و نقش هاي رنگارنگ آماده مي‌شود مانند: سراندازي،سرعلمي، فرليك (خليك) براي چوپان، روانداز اسب و شتر، نمد كردي، چهار عينه (چارينه).
آرامگاه‌دژتربت، آرامگاه شاه سنجان، آرامگاه شيخ ابوالقاسم كردكاني،آرامگاه قطب، بناهاي اسحاق‌خان، بي‌بي حسينيه، حوض انبار (شير چهارسو)، خرابه هايجيزد، رباط بي‌بي، رباط شريف، مزار بوري آباد، مسجد جامع پيشين و مسجد جامع رشتخواناز جمله مكان هاي تاريخي و ديدني شهرستان تربت حيدريه به شمار ميروند.

جمعه 24 دی 1389  12:03 AM
تشکرات از این پست
salamdoktor
salamdoktor
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1

پاسخ به:شهرستان تربت حيدريه

با سلام وتشکر از دست اندرکاران این برنامه به اطلاع میرساند قطب بزرگ زعفران جهان که همان طلای سرخ نامیده میشود درتربت حیدریه بعمل میاید در واقع در جشن ملی زعفران که 3سال پی درپی با حضور  مقامات عالی رتبه کشور اعم از وزرای جهادو کشاورزی روسای 2دوره مجلس شورای اسلامی ومیهمانان داخلی وخارجی از کشورهای مختلف جهان  در این شهرستان برگذار میشود در واقع دو سوم زعفران دنیا وبیش از  نیمی از زعفران ایران درتربت حیدریه وروستاهای اطراف آن بعمل میاید ومسئله بعدی که این شهرستان  به خصوص بخش بایگ که حالاپس از بازنگری به شهربایگ ارتقائ پیدا کرده است بزرگترین تولید کننده ابریشم کشور است معادن طلای زرمهر وبایگ ومعدن سنگ آهن سنگان که کارخانه فولاد در این شهرستان در حال ساخت است نقطه اتصال راه آهن ایران به افغانستان از این شهرستان شروع میشود وکشاورزی این شهرستان همه ساله رتبهای اول تا سوم  (گندم.جو .پنبه.چغندر قندو.......) را دارا ست

یک شنبه 26 دی 1389  4:40 AM
تشکرات از این پست
zahrasadat
zahrasadat
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : فروردین 1389 
تعداد پست ها : 69
محل سکونت : hormozgan

پاسخ به:شهرستان تربت حيدريه

با سلام

درسته که زعفران تربت حیدریه خوبه، ولی از حق نگذریم زعفران شهرستانهایی چون: بجستان، گناباد، فردوس، قاین و بیرجند هم هیچ دست کمی از زعفران تربت نداره.

موید باشید.

یک شنبه 26 دی 1389  8:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها