0

آیا هواپیما می تواند وارد فضای بیرونی شود؟

 
behrouz_h
behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

آیا هواپیما می تواند وارد فضای بیرونی شود؟

جاذبه زمین همان طور که ما را در سطح این سیاره نگه می دارد، هواپیماها را هم از ورود به فضا باز می دارد.
بر اساس برآورد سازمان فضایی آمریکا (ناسا) هر وسیله نقلیه ای که بخواهد در مدار زمین قرار گیرد، باید با سرعتی حدود ۱۱ کیلومتر در ثانیه یا حدود ۴۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت پرتاب شود. هواپیماهای مسافربری معمول که سرعتی کمتر از سرعت صوت دارند،حتی به نزدیکی این سرعت هم نمی رسند.
مشکل سوخت هم وجود دارد. کوتاهترین فاصله میان کره زمین و فضا حدود ۱۰۰ کیلومتر بالای سطح زمین در خط قائم است، که متناظر با محل پایان یافتن حد مرز سیاره ما و شروع فضای تحت مداری است.
ناسا برای رسیدن به مداری در این حد به دو راکت پیش برنده ۵۲۰۰۰ گالونی و دو راکت تقویتی اتصالی دارد تا شاتل فضایی ۱۰۰ تنی و محموله آن را در تنها کمتر از ۹ دقیقه به فضا برساند.
همانطور که می توانید تصور کنید پرواز افقی به سوخت بسیار بیشتر از آن حدی نیاز دارد که یک هواپیما یا یک شاتل فضایی بتواند حمل کند.
چیزهایی که تاکنون گفته شد مربوط به راه های رسیدن وسائل نقلیه به شکل هواپیما به فضا است.
برت روتان، طراح هوا فضا و شرکتش Scaled Composites یک سفینه موشکی تحت مداری به نام "کشتی فضایی یک" (SpaceShipOne) ساخته است که از روی یک هواپیمای بلندپرواز رها می شود.
هنگامی که "کشتی فضایی یک" آزاد می شود، خلبانش آن را به سوی آسمان متوجه می کند و موتور موشکی آن را روشن می کند و به فضای تحت مداری می رسد و بعد با لغزیدن بر روی جو مانند یک گلایدر فرود می آید.
هواپیماهای X ۱۵ نظامی آمریکا نیز به شیوه ای مشابه به حاشیه فضا رسیده اند و دست کم یک شرکت مستقر در ایالت اوکلاهمای آمریکا به نام Rocketplane Global با مجهز کردن یک هواپیمای جت خصوصی به موتورهای موشکی پروازهای توریستی به فضای تحت مداری ترتیب دهد.

پنج شنبه 23 دی 1389  7:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها