0

گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد!

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد!

 
زیست شناسان استرالیایی و ایتالیایی با استفاده از همان چهارچوب تجربی که معمولاً برای تشخیص واکنش حیوانات استفاده می‌کنند، دریافته اند که گیاه میموسا پودیکا مانند حیوانات قدرت یادگیری و به یادآوری دارد. تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد تجربه به گیاهان می‌آموزد برای بقا و زنده ماندن باید جزییات را به یاد نگه دارند.
وبسایت تابناک باتو: گیاه میموسا (Mimosa) حافظه بلند مدت و قدرت یادگیری دارد. این چیزی است که زیست شناسان می‌گویند.
 
گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد

زیست شناسان استرالیایی و ایتالیایی با استفاده از همان چهارچوب تجربی که معمولاً برای تشخیص واکنش حیوانات استفاده می‌کنند، دریافته اند که گیاه میموسا پودیکا Mimosa Pudica مانند حیوانات قدرت یادگیری و به یادآوری دارد. تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد تجربه به گیاهان می‌آموزد برای بقا و زنده ماندن باید جزییات را به یاد نگه دارند.
 
گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد
 
گیاه میموسا پودیکا با نام‌های گیاه حساس یا گیاه به من دست نزن (touch-me-not) شناخته می‌شود و در آمریکای جنوبی و آمریکای میانه بسیار به چشم می‌خورد.

خانم دکتر گاگلیانو از دانشگاه غرب استرالیا و همکارانش به آزمایشی تجربی شبیه به آنچه برای حیوانات انجام می‌دهند، پرداختند و گیاه میموسا را در دو محیط کم نور و پر نور قرار دادند تا حافظه کوتاه مدت و بلند مدت آن را در معرض آزمایش‌های خود قرار دهند. در طول آزمایش با دستگاه مخصوصی روی آن قطرات آب می‌پاشیدند.
 
گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد

دانشمندان دریافتند این گیاه وقتی یادگرفت که قطرات آب به او آسیبی نمی‌رساند، بستن برگ هایش را متوقف کرد. گیاه میموسا در طول حیاتش یاد می‌گیرد که قطرات آب برایش خطرناک نیست و تا چند هفته این نکته را در خاطر نگه می‌دارد.
 
گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد

گیاهان نیز مانند حیوانات در طول چند ثانیه می‌توانند رفتار‌هایی را کسب کنند، و اگر در محیط مناسب خود قرار گیرند قدرت یادگیری سریع تری هم نسبت به حیوانات خواهند داشت. این گیاهان به شکل قابل ملاحظه‌ای می‌توانند آنچه در چند هفته آموخته اند را به یاد بیاورند حتی پس از تغییر شرایط محیطی شان.
 
گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد
 
گیاهان حساس، مغز یا بافت عصبی ندارند، بلکه سلول‌های آن‌ها دارای شبکه پیچیده‌ای از کلسیم ـ شبیه آنچه در حیوانات وجود دارد ـ هستند. این آزمایش می‌تواند مرز‌ها و فاصله بین گیاهان و حیوانات را دچار تحول کند.
 
گیاهی که می‌آموزد و به یاد می‌آورد

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

دوشنبه 5 فروردین 1398  3:23 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها