برخی نوزادان حتی قبل از اینکه ماشین شما وارد جاده اصلی شود به خواب فرو می‌روند اما سایرین حتی به اندازه ۵ دقیقه هم نمی‌توانند نشستن در صندلی کودک در ماشین را تحمل کنند. این مساله بیشتر به این خاطر است که نوزاد عادت دارد آزادانه دست و پای خود را تکان دهد و توجه شما را از نظر فیزیکی بیشتر به خود جلب کند اما هنگامی که شما او را در صندلی کودک در ماشین با کمربندهای بسته می‌گذارید دیگر این امکان برایش فراهم نیست.  سفر با کودک همیشه جالب است.

 

حتی اگر مقابله با این مشکل برایتان دشوار است باید به خاطر داشته باشید امنیت و سلامتی شما و نوزادتان بیشتر از هر مساله دیگری حائز اهمیت است. والدین گاهی نوزاد گریان را از صندلیش بیرون می‌آورند که این کار بی نهایت خطرناک بوده و حتی ممکن است سبب شود که نوزاد دشوارتر از قبل به سواری کردن درون صندلی کودک در ماشین عادت کند. برخی والدین هنگامی که نوزادشان گریه می‌کند تصمیمات غیرمنطقی  در رانندگی اتخاذ می‌کنند که همه افراد داخل ماشین را با خطر مواجه می‌کند. یا ماشین را متوقف کنید و نوزاد را آرام کنید یا تنها روی رانندگی کردن تمرکز کنید. سعی نکنید این دو کار را با هم انجام دهید.

امتحان کردن چند ایده جدید و کمی گذشت زمان و بزرگ‌تر شدن نوزاد به او کمک خواهد کرد تا تبدیل به یک مسافر خوشحال هنگام سفر با ماشین شود.

 

داشتن سفری شاد با صندلی کودک در ماشین کودک

هر کدام از این استراتژی‌های ذیل یا بهتر بگوییم بیشتر آن‌ها ممکن است به حل معضل گریه نوزاد در صندلی کودک در ماشین کمک کنند. اگر مورد نخست موفقیت‌آمیز نبود استراتژی دوم را انتخاب کنید، سپس دیگری و به تدریج شما راه حل مناسب مشکل نوزاد خود را در بین این گزینه‌ها خواهید یافت.

از سالم و سلامت بودن نوزاد اطمینان حاصل کنید

عفونت گوش کودک

اگر گریه نوزاد در صندلی کودک در ماشین برای شما تازگی دارد و نوزادتان حتی در خانه هم بی‌قرار و ناآرام است ممکن است دچار عفونت گوش یا سایر بیماری‌ها شده باشد. در این موارد نخستین اقدام شما باید مراجعه به پزشک باشد.

صندلی ماشین کودک را به خانه ببرید و بگذارید نوزادتان درونش بنشیند و بازی کند

بازی در صندلی ماشین

هنگامی که نوزاد در خانه با این صندلی آشناتر می‌شود و به آن خو می‌گیرد ممکن است از نشستن در آن هنگام سفر با ماشین نیز استقبال کند.

یک جعبه مخصوص پر از ماشین‌های اسباب‌بازی نگه دارید که تنها در هنگام سفر با ماشین مورد استفاده قرار بگیرند

اگر این اسباب‌بازی‌ها به قدر کافی جالب توجه باشند ممکن است توجه نوزاد تمام وقت معطوف به بازی با آن‌ها شود.

 

با نوارهای رنگی اسباب‌بازی‌های مختلفی از سقف ماشین آویزان کنید

اسباب بازی صندلی ماشین

شما می‌توانید این کار را در پشت صندلی جلو و روبرویصندلی کودک در ماشین انجام دهید به این صورت که جلوی چشمان نوزاد و با استفاده از نوارهای رنگی محکم ردیفی از اسباب‌بازی‌های سبک از سقف ماشین آویزان کنید. آن‌ها را طوری آویزان کنید که دست نوزاد بهشان برسد و بتواند هر از چندگاهی از صندلی خود ضربه‌ای به آن‌ها وارد کند.

ایجاد زنجیره اسباب‌بازی در ماشین

یک ردیف طولانی از زنجیرهای پلاستیکی مخصوص نوزادان را از یک سمت صندلی عقب به سمت دیگر وصل کنید. در هر بار سفر با ماشین اسباب بازی‌های جدیدی نیز به این زنجیره وصل کنید.

یک پوستر کودکانه و فانتزی مخصوص نوزادان را در پشت صندلی جلو و روبروی چشمان نوزاد نصب کنید

این پوسترها معمولا در رنگ‌های سیاه، سفید، قرمز و رنگ‌های اصلی و برجسته موجود هستند؛ برخی حتی دارای قابلیت تعویض تصاویر نیز هستند و شما می‌توانید تصاویر را به طور متناوب عوض کنید. (حتما این کار را انجام دهید زیرا تغییر صحنه بسیار کمک‌کننده است).

پخش انواع موسیقی را در فضای ماشین امتحان کنید

موسیقی کودک در ماشین

برخی نوزادان از گوش دادن به لالایی‌ها و آهنگ‌های ملایمی که مخصوص کودکان کم سن و سال است لذت می‌برند و برخی حتی با آرام شدنشان به محض پخش یکی از همین آهنگ‌های مورد علاقه شما ممکن است غافلگیرتان کنند. برخی نوزادان از شنیدن صدای آوازخوانی مادر یا پدر بیشتر از هر آهنگ دیگری لذت می‌برند! (به دلایلی آهنگ the Red-Nosed Reindeer با صدای گروه کر Rudolf همیشه یکی از انتخاب‌های خوب ما برای شنیدن بوده است حتی زمانی که در فصل مناسب با فضای این آهنگ قرار نداشته‌ایم).

 

پخش موسیقی طبیعت در فضای ماشین

شما می‌توانید سی دی‌های مربوط به صداهای آرام‌بخش طبیعت را تهیه کنید یا حتی صدای جاروبرقی را روی سی دی ضبط کنید! پخش این آهنگ‌ها را با مسافرت‌های کوتاه و شادی‌بخش و هنگامی که نوزادتان نیز خوش اخلاق و به اصطلاح سرکیف است تمرین کنید. این کار اگر کسی کنارش بنشیند و سرگرمش کند می‌تواند کمک‌کننده باشد. چند تجربه خوشایند در این زمینه ممکن است به ایجاد یک الگوی جدید برای نوزاد کمک کند.

از یک پستانک یا دندانگیر مخصوص نوزادان استفاده کنید

پستانک نوزاد

هنگامی که نوزادتان چیزی برای مکیدن یا جویدن داشته باشد احساس شادتری خواهد داشت.

یک آینه از جلوی ماشین آویزان کنید

با آویزان کردن یک آینه در جلوی ماشین هم نوزاد می‌تواند شما را ببیند و هم شما می‌توانید او را در پشت ماشین روی صندلی ماشین کودک تماشا کنید. فروشگاه‌های مخصوص وسایل نوزادان آینه‌های ویژه‌ای که به همین منظور ساخته و طراحی شده‌اند را عرضه می‌کنند. هنگامی که نوزاد درون صندلی ماشین کودک قرار دارد ممکن است تصور کند شما آنجا نیستید و درنتیجه دیدن چهره شما در درون این آینه‌ها حس بهتری به او می‌دهد.

 

آفتابگیر روی پنجره‌های کناری نوزاد نصب کنید

آفتابگیر نوزاد

در صورتی که احتمال می‌دهید  افتادن نور خورشید روی صورت نوزادتان او را ناراحت می‌کند استفاده از آفتابگیر روی شیشه‌های پنجره‌های کناری نوزاد می‌تواند به حل مشکل کمک کند

سفرهایتان با ماشین را یکسره انجام دهید

زنجیره سفرها تاثیر زیادی روی راحتی نوزاد در صندلی ماشین کودک دارند به‌ویژه اگر به مدت طولانی درون ماشین ننشینید و از پیاده شدن‌ها و سوارشدن‌های متوالی به ماشین اجتناب کنید.

مطمئن شوید که صندلی ماشین کودک متناسب با اندازه بدن نوزاد باشد

اندازه صندلی کودک در ماشین

اگر پاهای نوزاد درهم گره خورده است یا کمربندهای ایمنی صندلی ماشین کودک زیادی برایش تنگ هستند ممکن است نشستن دراین صندلی برای نوزاد ناراحت‌کننده باشد.

 

یکی از پنجره‌های ماشین را باز کنید

ورود هوای تازه و عوض شدن هوای داخل ماشین می‌تواند سبب آرامش نوزاد شود. اگر تمام این‌ها موفقیت‌آمیز نبود پس بهتر است سوار اتوبوس شوید!