0

کبوترها، گزارشگر وضعیت آب و هوا می‌شوند

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 6330
محل سکونت : خوزستان

کبوترها، گزارشگر وضعیت آب و هوا می‌شوند

پایگاه خبری انتخاب: گروهی از پژوهشگران دانشگاه بیرمنگام در بریتانیا موفق به طراحی نوعی کوله پشتی کوچک شده اند که می تواند از طریق سنسورهای هوشمند اقدام به جمع آوری داده های آب و هوایی کند. نکته جالب این است که این کوله پشتی، مخصوص کبوتران طراحی شده است.

 تا مدتی پیش بررسی وضعیت خون و آزمایش پرندگان وحشی تنها راه بررسی آلودگی ها و تغییرات آب و هوایی بود. اما اکنون روش کار تغییراتی جدید کرده است.

کبوترها، گزارشگر وضعیت آب و هوا می‌شوند

محققان دانشگاه بیرمنگام در انگلستان مجموعه ای کوچک از سنسورها را ایجاد کرده اند که روی بدن کبوترها نصب می شود.

ریک توماس، متخصص تحقیقاتی که این پروژه را هدایت می کند، از پرندگان برای جمع آوری داده ها در مورد میکروکلیمات های شهری استفاده می کند . میکروکلیمات، تغییرات دقیق درجه حرارت، رطوبت و باد را بررسی می کند که بر شرایط زندگی در شهرهای بزرگ تأثیر می گذارد.

کبوترها، گزارشگر وضعیت آب و هوا می‌شوند

او در این خصوص می گوید: "بسیاری از مردم می گویند خوب، چرا فقط از یک پهباد برای ارزیابی های خود استفاده نمی کنید؟ پاسخ من این است که پهبادها در همه جا و در هر آسمانی حق پرواز ندارند، اما پرنده ها آزادانه در هر شرایطی پرواز می کنند."

جالب است بدانید این پروژه هزینه چندانی برای تیم تحقیقاتی نداشته و این پروژه با کمک داوطلبان محلی کار می کند که کبوترهای خانگی یا کبوتر های محلی را به مسیر پروژ هدایت می کنند.

هنگامی که پرندگان به آشیانه های خود باز می گردند، سنسورها بازیابی می شوند و اطلاعات در سیستم های پژوهشگران بارگیری می شوند. هر کوله پشتی پرنده شامل اطلاعات مربوط به درجه حرارت، رطوبت، نور محیط و همچنین موقعیت GPS و فشار هوا است.

هنگام طراحی سنسورها، تیم این پروژه، دستورالعمل های دقیقی را برای اطمینان از اینکه هیچ اشتباهی رخ نمی دهد ایجاد می کنند. کل بسته روی دوش پرندگان کمتر از 3 درصد وزن بدن کبوتران است، بنابراین فشاری به آنان وارد نمی کند. برای طراحی این سیستم بارها و بارها آزمایش هایی انجام شده است.

تا به امروز، پنج پرنده که در این پروژه شرکت داشته اند، 41 بار پرواز کرده و تقریبا 1000 کیلومتر را پوشش داده اند. قیمت هر بسته سنسور حدود 250 دلار است و این راه حلی کم هزینه برای به دست آوردن اطلاعات در مکان هایی است که به سختی در دسترس هستند.

داده های جمع آوری شده توسط کبوتر ها می تواند به محققان کمک کند تا پیش بینی کنند که آلودگی هوا در اطراف کدام شهرها اتفاقی می افتد، که به نوبه خود می تواند تصمیمات مربوط به ساختن زیرساخت های کلیدی مانند بیمارستان ها و مدارس را در اختیار شهرداری ها قرار دهد.

افزون بر این ها، شناسایی نقاط مهم می تواند به مقامات دولتی کمک کند تا سیاست های مربوط به سازگاری با تغییرات آب و هوایی را بهتر تدوین کنند.

سه شنبه 28 اسفند 1397  1:01 PM
تشکرات از این پست
reza751120
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1397 
تعداد پست ها : 498
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:کبوترها، گزارشگر وضعیت آب و هوا می‌شوند

خیلی مطلب جالبی بود ممنون از پستتون

چهارشنبه 29 اسفند 1397  12:38 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها