0

لذت مسافرت نوروزی

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

لذت مسافرت نوروزی

چگونه سفر کنیم؟

 

طولانی ترین سفرها با یک گام شروع می شود. تصمیم می گیرید و به سفر می روید. اما همین سفر، اسبابی می خواهد تا شما را به مقصد برساند. سفر با اتوبوس، قطار، هواپیما یا خودروی شخصی آدابی دارد که بد نیست با آنها آشنا شوید.

شیراز

 


از قدیم گفته اند: بعضی کارها هم قسمت می خواهد و هم همت. مسافرت نوروزی هم از همان کارهایی است که هم باید قسمت تان شود و هم اینکه همت کنید و مقدمات سفر را مهیا کنید، بار سفر را ببندید و دل به راه بزنید.

گفتیم راه! بله بالاخره برای آنکه یک سفر دلچسب و خاطره انگیز نوروزی را تجربه کنید باید مسیری را برای رسیدن به مقصد انتخاب کنید. هوا، دریا و زمین. غیر از اینها چاره دیگری ندارید. نمی شود که مثل فیلم های تخیلی وردی بخوانید یا درون یک دستگاه بروید و ناگهان از جایی دیگر و نقطه ای از کره خاکی سر در بیاورید.

برای آغاز یک سفر در تعطیلات نوروز، قبل از هرچیز باید گزینه های روی میز را بررسی کنید. یعنی یا خودتان یا همراه با همسفران تان بنشینید، مذاکره کنید و دودوتا چهارتا کنید.اول از همه باید مقصد گردشگری خود را انتخاب کنید. این مقصد یا حتی مقاصد سفر شما ارتباط مستقیمی با گزینه های روی میز دارد.

خب! برای سفر باید ملاحظاتی را در نظر داشته باشید. اینکه قرار است چقدر برای سفر نوروزی هزینه کنید؟ از کجا بروید و از کدام مسیر باز گردید؟ و از همه مهمتر با چه وسیله ای این سفر را انجام دهید تا مسافرت شما شیرین تر از عسل باشد.

 برنامه ریزی سفر، مهم ترین بخش و شاید هم حیاتی ترین بخش سفر است. اگر ندانید قرار است در سفر چه بکنید! شک نداشته باشید که خدای ناکرده تلخی های سفر بیش از شیرینی های آن به چشم می آید. و نه تنها تعطیلات خودتان را خراب کرده اید بلکه ممکن است آه و نفرین همسفران هم تا سفرهای بعدی به پشت سر شما باشد.

قطعا وقتی این مطلب را می خوانید، هم مقصد سفر نوروزی خود را مشخص کرده اید و هم نوع وسیله ای که قرار است با آن به سفر بروید. با این حال برای آنکه همه چیز به خوشی و خرمی تمام شود ما هم در اینجا از نکات و آدابی می گوییم که با توجه به انواع وسایل حمل ونقل مسافر، شاید برایتان جالب و البته کاربردی باشد.
 

ماشین خودم، مالِ خودم، راهِ خودم


در کشور ما اولین و اسان ترین و خلاصه دم دست ترین وسیله برای مسافرت، خودروی شخصی است. بیش از 60 درصد مسافرت های ما با همین اتومبیل های ایمن و ناایمن شخصی انجام می شود. گاهی فکر می کنیم همینکه چمدان مان را ببندیم و سوییچ را برداریم، برای یک سفر کافی است. اما زهی خیال باطل! چرا که چیزهای لازم دیگری را هم باید برای سفر با وسیله شخصی لحاظ کنید.

قبل از هرچیز وضعیت جوی راه ها را بررسی کنید. علاوه بر آب و هوا وضعیت راه و جاده را هم  باید بدانید. مسیرتان بزرگراه است یا یک جاده معمولی. بیابانی است یا کوهستانی. نوع راه و مسافتی که از مبدا تا مقصد قرار است طی کنید در انتخاب نوع وسیله نقلیه تاثیر گذار است.

دومین کار شما و شاید مهمترین آن بررسی سلامت خودرو است. داشتن معاینه فنی و بیمه نامه معتبر واجب تر از نان سفرتان است. سرویس دوره ای قبل از سفر و برطرف کردن عیوب ظاهری و مکانیکی خودرو را جدی بگیرید.

سومین گام برداشتن وسایل ضروری برای سفر است. شرایط آب و هوایی جاده و مقصد آن هم در فصل بهار هیچ حساب و کتابی ندارد. ممکن است هوای آفتابی در چند دقیقه تبدیل به بارانی سیل اسا تبدیل شود یا گرمای مطبوع به سرمایی سخت. پس از خوراک و پوشاک تا وسایل گرمایی و زنجیر چرخ یادتان نرود.

چهارم اینکه رانندگی در جاده برون شهری به یک راننده باتجربه و کاربلد احتیاج دارد. کوچه پس کوچه های شهر با پیچ و خم جاده تفاوت هایی در حد جان انسان دارد. اگر مسیر سفر شما طولانی است استراحت در فواصل معین و لذت از دیدنی های شهرهای بین راه را فراموش نکنید.

نکته پنجم مساله هزینه های سفر است. در برخی مسیرها خرج بنزین، استهلاک، اقامت بین راهی و ... هزینه سفر با وسیله شخصی را افزایش می دهد. اگر تعداد همسفران کم و حساب دو دوتای سیرو سیاحت شما زیاد می شود. گزینه های دیگر مثل اتوبوس یا قطار را انتخاب کنید.

دست آخر اینکه در تمام  لحظاتی که در سفر هستید داخل یا خارج از کشور، مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت و  به آیین و رسوم محلی شهرها احترام بگذارید.
 

هوایی بپرید!


همیشه هم این طور نیست که پرنده ها تاخیر داشته باشند یا سقوط کنند. اتفاقا یکی از آسان ترین، راحت ترین و با کلاس ترین سفرها، مسافرت های هوایی است. پرنده ای غول پیکر که در عرض چند ساعت می تواند شما را به دورترین مقاصد گردشگری در آن سوی اقیانوس ها برساند.

حتی در مسافرت های داخلی هم بالاخره باید صابون سوار شدن به هواپیما را به تن خود بمالید.صرفه جویی در زمان و شاید مکان مزیت برتری هواپیما بر دیگر وسایل حمل و نقل است. هواپیما بهترین وسیله برای سفرهای طولانی، خانواده های کم جمعیت، مسافران خاص و سفرهای برنامه ریزی نشده و یهویی است.

امکانات داخل هواپیما هم تقریبا در همه مدل ها شبیه است. خدمات جانبی هم بستگی به ایرلاین مربوطه و انصاف و مشتری مداری اش دارد. در برخی از پروازها نوع مسافر به درجه یک و دو یا به اصطلاح " فرست کلاس" یا " اکونومی(اقتصادی) تقسیم می شوند و بر اساس هزینه ای که برای بلیط پرداخته اند خدمات دریافت می کنند.

حمل بار و چمدان های شما هم تابع شرایط خاصی است. هر کالایی را نمی توانید با هواپیما حمل کنید با درون آن ببرید. اگر اضافه بار هم داشته باشید باید هزینه آن را پرداخت کنید.

برای سفر با هواپیما باید به فرودگاه بروید. در بعضی شهرها فرودگاه خارج از شهر قرار دارد و شما باید کمی زودتر از حدمعمول و با صرف هزینه ای مختصر در پایانه فرودگاهی حضور یابید. 
 

ریل سواران را چه شد!


مسافرت با قطار یکی از ایمن ترین و البته ارزان ترین سفرهایی است که می تواند در نوروز خاطرات خوبی را برای شما به همراه داشته باشد. مخصوصا اگر دسته جمعی و گروهی با قطار به سفر بروید. قطار علاوه بر فضای اختصاصی و خانوادگی کوپه ها، امکانات رفاهی بیشتری هم نسبت به خودروی شخصی و اتوبوس دارد.

خطوط ریلی  تقریبا در سراسر ایران وجود دارد. از شمال شرقی تا جنوب غرب و از جنوب شرقی تا شمال غربی. پوشش سراسری راه آهن این امکان را به شما می دهد که با قطار به سفری جذاب و راحت بروید.

علاوه بر امکانات رفاهی معمول، داشتن امکاناتی چون سرویس پذیرایی، حضور مهماندار و پزشک، خدمات رسانه ای، کتابخانه، حمل و نقل بار و خودرو از جمله مزیت های سفر با قطار است.

برای سفر با قطار مثل همیشه نیم ساعت زودتر و کارت شناسایی و بلیط فراموش نشود. یک مسافر و البته یک شهروند خوب باشید. به کودکان و سالمندان در جابجایی و تردد کمک کنید. هنگام سوار و پیاده شدن در سکوها مراقب کودکان باشید.

مقررات داخل واگن ها را رعایت کنید. به هرکسی اعتماد نکنید و کوپه خودتان را به محل رفت و آمد افراد ناشناس تبدیل نکنید. رعایت حال همسایه ها یعنی مسافران کوپه های دیگر را در نظر داشته باشید.

امکانات و تجهیزات قطار جزو اموال عمومی است. امانت دار خوبی باشید. در صورتی که قصد پیاده شدن در ایستگاه های بین راه را دارید کمی زودتر آماده باشید تا باعث تاخیر حرکت قطار نشوید.

با مامورین قطار همکاری کنید و هر گونه نارسایی یا مشکل را نه با سرو صدا بلکه از طریق روش های معمول حل و فصل کنید. شکایات و انتقادات خود را هم با مسوولین مربوطه در میان بگذارید نه با عصبانیت و غرولند به همسفران.
 

  صندلی خالی همیشه هست!


اگر عاشق جاده هستید و می خواهید بی خیال اتومبیل شخصی تان شوید، اتوبوس یکی از وسایل حمل و نقل بین شهری است که اتفاقا طرفداران بسیاری دارد، گزینه مناسبی است.دسترسی آسان و سریع به اتوبوس حتی در جاده های بین راهی و وجود هزاران شهر و روستا که می شود با اتوبوس به آنجا سفر کرد.

تهیه بلیط و رفتن به پایانه های مسافرتی آسان ترین کاری است که برای سفر با اتوبوس باید انجام دهید.اولین نکته این است که اتوبوس موردنظر درب منزل نمی آید پس حداقل نیم ساعت زودتر از زمان حرکت با تمام اسباب و وسایل در پایانه حضور داشته باشد. کارت شناسایی معتبر خود را همراه داشته باشید.

باتوجه به اینکه ظرفیت حمل بار اتوبوس ها معین است لطفا تمام وسایل زندگی تان را بار چمدان ها نکنید. شما می توانید در داخل اتوبوس یک ساک دستی کوچک همراه داشته باشید. اجازه کشیدن سیگار یا صحیت با صدای بلند یا هر حرکت ژانگولری که بلدید را در سفر با اتوبوس ندارید.

احترام به حقوق دیگران و صبر و حوصله در مسافرت با اتوبوس که طولانی و کمی خسته کننده است می تواند سفر شما را خاطره انگیز کند.
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
دوشنبه 27 اسفند 1397  5:17 PM
تشکرات از این پست
reza751120 ravabet_rasekhoon
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1397 
تعداد پست ها : 498
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:لذت مسافرت نوروزی

مطالب خیلی خوب ومورد استفاده بود خیلی ممنون از اطلاع رسانی تان

دوشنبه 27 اسفند 1397  6:08 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها