0

مراحل ساخت استخر

 
javid1000
javid1000
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1390 
تعداد پست ها : 53859
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مراحل ساخت استخر

مراحل ساخت استخر

روش ساخت استخر در فضای مسکونی انواع مختلفی دارد ، که با توجه به میزان بودجه و یا محدودیت زمانی می توان روش مورد را برای ساخت استخر انتخاب کرد . ما در این مطلب از بخش ساخت و عمران سایت پیمانساز ، قصد داریم شما را با ساخت استخر در محیط باز یا همان استخر روباز آشنا کنیم ، ساخت یک استخر استخر روباز در حیاط یک ایده بسیار خوبی است ، بهترین راه برای وقت گذرانی با خانواده و انجام یک ورزش لذت بخش و نشاط آور ، پس با ما همراه باشید.

 
مراحل ساخت استخر :

مراحل ساخت استخر را تقریبا برای انواع استخر ها میتوان  یکسان دانست . برای ساخت یک استخر مناسب میتوان مطابق مراحل زیر شروع بکار کرد :
 
  1. طراحی استخر( اولین و مهمترین گام)
در مرحله ی اول باید برای مشاوره و طراحی  استخر مد نظرتان یک پیمانکار مناسب انتخاب کنید تا علاوه بر دریافت مجوزهای لازم از شهرداری ، طرح مورد نظرتان را برایتان طراحی کنند، قبل از طراحی ابتدا باید محل ساخت پروژه ، توسط کارشناسان فنی مربوطه مورد بررسی و قرار گرفته و یک نقشه از محل ساخت توسط مهندس نقشه بردار تهیه شود . سپس بعد از انتخاب طرح و مدل  مورد نظر شما  یک نقشه با جزئیات اجرایی از آن آماده کرده و در آن عمق، ضخامت دیواره و نوع آن ، میزان خاکبرداری و سایر جزییات آن را در نظر گرفته میشود.
ساخت استخر ارزان , سعی کنید طراحی استخرتان ساده باشد چرا که طرح های پیچیده امکان ساختشان هم سخت تر و هزینه ی ساخت شان بالاتر می رود.

 
ابعاد ساخت استخر :
محل نگهداری حجم معینی از آب کاملاً پاکیزه و بهداشتی بمنظور شنا و سایر ورزش های آبی را استخر می نامند و تفاوت اساسی استخر های شنا با سایر شناگاهای و اماکن آبی در حدود و اندازها از سویی و کیفیت آب مصرفی آن از سوی دیگر است . اولین گام در طراحی استخر شنا، تعیین مساحت كل آن است كه بر مبنای چگونگی استفاده و تعداد شناگرانی كه در یك زمان در داخل استخر خواهند بود، پیش بینی می شود. بر حسب توصیه كمیته استخرهای شنای آمریكا، می بایدحداقل طول استخر ft 60 و عرض آن مضربی از 5 ، 6 یا ft 7 باشد.
 

 

مراحل ساخت استخر
مراحل ساخت استخر
 

2. خاک برداری از محل بستر استخر :

اگر به یاد داشته باشید در ابتدا توسط اکیپ نقشه برداری پیمانکار زمین یا حیاط مورد نظر شما برای ساخت نقشه برداری شد ، حال وقتی طرح و نقشه تان آماده باشد به راحتی توسط این اکیپ پیاده سازی میشود و بعد از آن هم مشخص کردن محل خاکبرداری با ریختن گچ مشخص میشود . پیمانکار پس از دریافت مجوزهای مربوطه باید اقدام به خاک برداری با ماشین آلات حفاری و یا بیل مکانیکی از محل استخر نماید ، خاک برداری بر مبنای میزان عمق و محاسبات فونداسیون استخرتان صورت می گیرد .
 

اکیپ نقشه بردار برای کنترل کردن عمق خاکبرداری تا رسیدن به عمق مناسب طبق نقشه در محل حضور خواهند داشت .


3. شیب بندی و صاف کردن کف استخر :

پس از خاک برداری با کمک یک غلطک مکانیکی اقدام به شیب بندی و صاف کردن کف استخر خواهد شد ، و بعد از آن هم نوبت بتن مگر یا بتن نظافت است که با ضخامت 10 سانت اجرا شود.

4. آرماتور بندی کف و دیواره های استخر :

در این مرحله از ساخت استخر باید کف و دیواره های استخر را مطابق نقشه اجرایی کف ، که در آن جزئیات اجرا ذکر شده آرماتور بندی کنید.
در مرحله قبل یک بستر صاف برای اجرای آرماتور ایجاد شد . حال بسته به ابعاد استاندارد استخر آرماتور ها را به صورت شبکه ای در کف و بدنه اجرا میشود . 

5. اجرای تاسیسات : جایگذاری سیستم لوله کشی و کابل کشی فضای استخر 

در این مرحله پیمانکار اقدام به جایگزاری لوله های ورود و خروج آب (سرد و گرم )  و همچنین کابل کشی سیستم روشنایی در کف و دیواره با توجه به نقشه و سلیقه شما که در آن لحاظ شده است خواهد نمود . برای انجام این مرحله از ساخت استخر به یک لوله کش متخصص که تجربه ی لازم در زمینه ی لوله کشی استخر را دارد، نیاز است ، چرا که عدم لوله کشی مناسب عواقب بدی برای استخر شما در پی خواهد داشت . در قسمت تاسیسات برقی یا روشنایی کابل کشی فضای استخر و فرم های روشنایی انجام خواهد شد .

باید فضایی را برای موتورخانه استخر را نیز در نظر داشت ، که مطئنا توسط طراحان وکارشناسان تاسیسات بسته به ظرفیت استخر و اینکه آب مصرفی تان گرم یا سرد است این فضا در نظر گرفته میشود ، اما باید بدانید که  موتور خانه باید در محلی باشد که پمپ ها و فیلترها در ارتفاعی کمتر از ارتفاع آب استخر نصب شود.


نصب واتراستاپ ها و سایر جزییات نهایی را در این مرحله از ساخت استخر تکمیل میشود .

6. بتن ریزی کف استخر:
پس از اتمام مراحل لوله گذاری و کابل کشی زمان ساخت کف و دیواره های فضای استخر می باشد. عملیات بتن ریزی که انجام می شود باید به شیب بندی و صاف کردن سطح استخر توجه نمود ، همچنین در بتن ریزی جهت کاهش نفوذ پذیری بتن میتوان از چسب بتن استفاده نمود .

7. ساخت دیوارهای استخر :
پس از ساخت کف و خشک شدن آن می توانید دیواره ها را بسازید، برای ساخت دیواره ها می توانید همانند کف از بتن ریزی استفاده کنید ، که نیاز به قالب بندی دیواره است و یا با بلوک های سیمانی مسلح میتوان ساخت دیوارها را به پایان رساند.

 
درباره طراحی استخر : طراحی استخر های شنا امروزه تابع استاندارد مهندسی ساختمان و مهندسی محیط زیست می باشد . در طراحی ساختمان مخزن استخرها نوع بتن ، نحوه آرماتور بندی ، نحوه اجرای آب بندها و درزهای انبساط ، نحوه کار گذاری لوله ها و مجاری تاسیساتی و نوع لوله ها و اتصالات درون بتن ، از اهمیت بسزایی برخوردار است . زیرا در صورت وجود احتمال نشتی به دلیل عدم رعایت اصول علاوه بر کاهش مداوم آب استخر احنمال نشت مخزن نشت مخزن استخر و یا آسیب دیدگی فونداسیون ساختمانهای جانبی استخر وجود دارد .
 

 

 
مراحل ساخت استخر
مراحل ساخت استخر
 

 

8. آب بندی و اتمام دیوارهای استخر :
بعد از خشک شدن و باز کردن قالب ها زمان اجرای آب بند و کاشی کاری می رسد ، نکته ی مهمی که در ساخت استخر باید در نظر گرفت ، نیاز به لایه محافظ در برابر نشت آب است که معمولا به وسیله ملاتی که از چسب بتن و سیمان سفید و پودر سنگ ساخته شده است انجام می شود به این صورت که ۲ بار به صورت لیسه ای روی دیواره ها و کف کشیده می شود و بعد از آن تست آب بندی انجام می شود اگر به درستی انجام گرفته بود می توان فرآیند سرامیک کاری را شروع کرد ، برای سهولت کار بهتر است کاشی کاری بعد از پر کردن  پشت دیواره های استخر و کف سازی اولیه آن انجام شود .

9. پر کردن پشت دیوارهای استخر و محوطه سازی
در این مرحله که می توان گفت مرحله ی پایانی ساخت استخر است پشت دیواره های استخر را سنگ های شفته آهک پر کنید، برای این کار مصالح مختلفی در بازار موجود است که با توجه به بودجه و درجه ایمنی شان می توانید یکی از آن ها را انتخاب کرد ، در هنگام این عملیات باید به لوله ها و کابل هایی که از محل استخر به موتور خانه و مکان های دیگر عبور میکنند توجه نمود. پس از اتمام این مرحله می توان اقدام به محوطه سازی فضای اطراف استخر نمود که خود یک مرحله بسیار مهم و در عین حال لذت بخش می باشد .

10. تست نهایی و شروع استفاده   :

در مرحله آخر استخر توسط کارشناس تاسیسات مورد تست قرار گرفته و تنظیمات موتور خانه و پمپ ها انجام میشود ، در قسمت روشنایی نیز چراغ ها و افکت های مورد نظر و نورپردازی داخلی و خارجی نصب شده در مراحل قبل مورد تست قرار گرفته و بعد از طی مراحل میتوان استخر را از آب پر کنید و از آن در کنار خانواده لذت ببرید.
 
 
امیداریم در این مطلب از عمران و ساخت پیمانساز توانسته باشیم شما دوستان را با مراحل ساخت استخر خانگی آشنا کرده باشیم ، برای آن که در خانه تان یک استخر زیبا داشته باشید باید از اهالی فن و طراحان متخصص در این زمینه کمک بگیرید. 

مدیریت:تالارهای دانشگاه،دانشجو

مدیریت سابق تالارهای تلفن همراه

صفحه اختصاصی:

civilica.com/p/98085

اولین مدرسه عشق که تأسیس شد  /  درس عشق علی و فاطمه تدریس شد
گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه ازلــی  /  اولـین کلمه که آمـوختند علـی بود علـی

یک شنبه 19 اسفند 1397  3:51 PM
تشکرات از این پست
estakhrchi
estakhrchi
کاربر جدید
تاریخ عضویت : دی 1399 
تعداد پست ها : 1
محل سکونت : تهران

پاسخ به:مراحل ساخت استخر

 

ساخت استخر برای تحقق دو هدف انجام می شود:

  • تفریح
  • ارزش افزوده ملک شما

شما هدفتان از ساخت استخر چیست؟ لطفا برای این سوال پاسخ خودتان را در ذهن مرورکنید. جواب این سوال به انتخاب شما کمک زیادی می کند.

 ساخت استخر بتنی یا عامیانه بتونی

نحوه ساخت استخر بتنی در 10 مرحله:

تصمیم گیری (مهم ترین مرحله):

در این مرحله هدف خود را از ساخت استخر مشخص کنید. چنده سوال را از خودتان بپرسید 1-هدف از ساخت استخر چیست؟ 2-چقدر میخواهید هزینه کنید؟3-دوست دارید استخر شما چه آپشن هایی داشته باشد؟4-کیفیت تجهیزات موتورخانه خود را چه مقدار اندازه می گیرید؟5-مکان ساخت استخر خودرا کجا در نظر گرفته اید؟(در طبقات ساختمان در حیاط خانه  یا باغ)6-آیا برای استخر خود سیستم گرمایشی در نظر دارید؟  پس از پایان این مرحله تا حدودی نوع و مشخصات استخر شما مشخص می شود.

https://estakhrchi.com/

 

 

جمعه 3 بهمن 1399  2:48 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها