0

چند نکته در مورد موسیقی متن فیلم

 
armanmalek
armanmalek
کاربر جدید
تاریخ عضویت : اسفند 1397 
تعداد پست ها : 1
محل سکونت : تهران

چند نکته در مورد موسیقی متن فیلم

با تشکر از پیشرفت تکنولوژی، این روزها آهنگسازیو ساخت صداهای مختلف برای فیلم‌­ها ( ساخت موزیک متن ) آسان­تر از گذشته است. اما به هر حال برای ساخت موزیک متن نیاز به مهارت‌هایی دارید. در اینجا به بررسی ۵ نکته کاربردی در خصوص ساخت موزیک متن می‌­پردازیم که امیدواریم در ادامه این مسیر برای شما مفید واقع شوند.

 

1 . از یک Tempo Track استفاده کنید

بیشتر نرم‌­افزارهای میزبان – حداقل نسخه­‌های میان­‌رده تا پیشرفته آنها – از Tempo Track پشتیبانی می‌کنند. اینها نوع خاصی از ترک­‌ها هستند که امکاناتی را برای شما فراهم می آورد تا بتوانید تمپو و همچنین کسر میزان یک پروژه را – در حال اجرا – تغییر دهید. پیش از Tempo Track شما مجبور بودید برای هر قسمت موسیقی یک پروژه جدید ایجاد کنید، چراکه در گذشته تنها می‌­توانستید برای هر پروژه از یک تمپو استفاده کنید.

 

ساخت موزیک متن

 

با استفاده از Tempo Track شما می­توانید برای یک پروژه و ساخت موزیک متن از سرعت­‌های چندگانه و کسر میزان­‌های مختلف استفاده کنید، و به این ترتیب بدون اینکه پروژه جدیدی ایجاد کنید، می­توانید برای صحنه‌­های مختلف یک فیلم آهنگسازی کنید. همچنین بسیاری از نرم‌­افزارهای میزبان از  Tempo Ramp ها نیز پشتیبانی می‌کنند – که به این ترتیب شما می­توانید به جای اینکه از یک تمپو به یک تمپو دیگر پرش کنید، سرعت یک پروژه را به تدریج افزایش دهید.

 

2 . Stretch کنید

شما می­توانید از Loop ها و Sample ها و Music Bed ها و یا دیگر عناصر موسیقایی در پروژه­‌هایی مثل ساخت موزیک متن استفاده کنید. اما احتمالاً متوجه می­شوید که برخلاف آهنگسازی برای موسیقی های معمولی، کلید و سرعت تمپو از اهمیت بیشتری برخوردار است چراکه در قالب وسیع‌تری از حس و سبک فیلم­‌های سینمایی و برنامه­‌های تلویزیونی مطرح می‌­شوند. از ابزارها و الگوریتم ­های Time Stretch و Pitch Stretch در نرم‌­افزارهای میزبان خود استفاده کنید تا بتوانید تنظیمات مربوطه را به سرعت برای Loop ها و Sample ها اعمال کنید – امروزه انجام چنین تغییراتی بسیار ساده و آسان است.

 

چند نکته در مورد موسیقی متن فیلم

 

3 . ویدئوها را در نرم­‌افزارهای میزبان­‌تان ویرایش کنید

بله درست است – برخی از نرم‌­افزارهای میزبان می‌­توانند ویدیو­ها را ویرایش کنند! البته نه به اندازه یک ویرایشگر پیشرفته مثل Premiere یا Final Cut Pro X ، اما گاهی اوقات توانایی ایجاد یک برش ساده و اعمال برخی تغییرات جزئی در ویدیو، بدون اینکه مجبور باشید به ویدیو اصلی مراجعه کنید و آن را مجددا ویرایش کنید و مجددا خروجی بگیرید، می‌تواند باعث شود تا رویه کاری خود را در ساخت موزیک متن با سرعت بیشتری پیش ببرید. نرم افزار کیوبیس برای ویرایش و برش ویدئو از قابلیت‌­های خوبی برخوردار است و همچنین نرم افزار ایبلتون لایو نیز در این زمینه مناسب است.

 

4 . یک سینتی­‌سایزر با صدای اتمسفری می­تواند برای شما مفید باشد

شاید برنامه‌­های تلویزیونی آپارات را دیده باشید که موسیقی استفاده شده در آنها حالت خاصی دارد و مانند فیلم­‌های ترسناک است و یک حالت اتمسفری و وهم بر­انگیز دارد. در بیشتر موارد، آنچه که شما می­شنوید یک سینت‌ی­سایزر ساده است که برای چنین استفاده‌­هایی طراحی شده است. اگر بخواهید آنها را جستجو کنید می­توانید ابزار­های بیشماری پیدا کنید که چنین صداهای اتمسفری و صدا­هایی که ویژگی­های خاصی دارند را در اختیار شما قرار می­‌دهند. در برخی موارد شما تنها با فشردن یک دکمه می­‌توانید آنها را ایجاد کنید. Absynth از Native Instruments یکی از بهترین گزینه‌­ها است، و همچنین موارد دیگری مثل Sample Logic و Heavyocity از دیگر گزینه‌های مناسب در این زمینه محسوب می­شوند.

 

چند نکته در مورد موسیقی متن فیلم

 

5 . به آثار بزرگان گوش کنید

اگر به خوبی به موسیقی­‌های فیلم­‌ها یا برنامه‌­های تلویزیونی مورد علاقه‌­تان گوش کنید می‌توانید موارد بسیاری را از آنها بیاموزید. درست است، اگر مثل یک روز معمولی به تماشای آنها بنشینید ممکن است نتوانید به دقت به موسیقی آنها گوش دهید – به هر حال وظیفه اصلی موسیقی متن این است که با صحنه‌­ها آمیخته شود و ویژگی­‌های بصری را بهبود ببخشد، نه اینکه بر آنها تسلط داشته باشد. اما اگر خوب دقت کنید و فعالانه به موسیقی آن گوش دهید می‌توانید چیز­های زیادی از آنها بیاموزید، مانند سرعت تمپو، کلیدی که موسیقی در آن نوشته شده است، و ساختار موسیقی و بسیاری موارد دیگر. خجالت نکشید، با نام­‌های بزرگی مثل Ennio Morricone و Hans Zimmer یا Lalo Schifrin شروع کنید.

 

چند نکته در مورد موسیقی متن فیلم

 

منبع : بیتستان

پنج شنبه 2 اسفند 1397  2:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها