0

رفتار صحیح با کودک بی ادب، چطور برخورد کنیم؟

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

رفتار صحیح با کودک بی ادب، چطور برخورد کنیم؟

برخی از دلائل بی ادبی کودکان در مهمانی ها و جمع هایی که بزرگترها حضور دارند جلب نظر و توجه بزرگتر ها می باشد. در این شرایط برای بهبود رفتارهای کودکان لازم است همچنان با آنان با ادب و احترام برخورد شود.
 
روش های برخورد با کودک بی ادب دیگران
دلیل رفتارهای زشت کودکان جلب توجه می باشد.  کودکانی که این روش را استفاده می کنند به واکنش های بد دیگران توجهی نمی کنند.همه ما در مهمانی ها با این کودکان دیدار داشته ایم.در مهمانی ها هستند کودکانی که با اینکه از خود رفتارهای بی ادبانه بروز می دهند اما با برخورد والدین مواجه نمی شوند.به نظر شما به عنوان یک غریبه با این کودکان چطور باید برخورد کنید؟
 
عقب نشینی به وقت بی ادبی کودک
 پدر و مادر نبایددر زمان هایی که کودکی بی ادب در جمع به کودک آنها توهین می کند نسبت به کودک با حالت تهاجمی برخورد کنند.خونسردی خود را حفظ کنید و با کار کودکان کاری نداشته باشید.اجازه بدهید هر دو کودک خودشان مسائل بین خودشان را حل کنند. هر زمان که بزرگترها به کار کودکان ورود می کنند آنها تصور می کنند که همیشه کس دیگری برای حل مشکلات آنها ورود می کنند.
بهتر است ابتدا کمی صبر کنید تا کودکان و برخورد آنها را ببینید ، کودک شما چه واکنشی نشان می دهد ، کودک در برابر توهین دیگران چه روشی را پیش می گیرد. آیا کودک شما نیز داد می زند و توهین می کند؟ رفتار کودک شما در برخورد با کودک بی ادب  مناسب است؟ در این صورت کودک خود را تحسین کنید ، شاید احتیاج باشد که شما نیز در روش تربیتی کودک خود  تجدید نظر کنید.

در برخورد با بی ادبی کودکان احساسات خود را کنترل کنید.
بزرگترها باید با کودک بی ادب دیگران در کمال ادب و احترام برخورد کنند ، احساسات خود را کنترل کنند و پرخاش نداشته باشند زیرا در این شرایط است که نتیجه مثبت می گیرند.
 
در مهمانی ها چگونه با بی ادبی کودکان برخورد کنیم ؟
یکی از نکاتی که هنگام برخورد و تذکر دادن به کودک باید به آن توجه داشت نسبت کودک با شما یا کودک شما می باشد.در صورتی که بی ادبی که اتفاق افتاده است کوچک است احتیاج به واکنش تند شما ندارد و می توانید با یک تذکر ساده از آن عبور کنید.زمانی که در حال تذکر دادن به کودک هستید این کار را در خفا انجام دهید نه در حضور دیگران ، این کار از تحقیر شدن کودک جلوگیری می کند.بیشتر کودکان به دلیل درک کم از محیط اطراف متوجه آزردگی دیگران از حرف های خود نمی شوند ممکن است کودک همین رفتار را در خانه دارد و بی توجهی والدین نسبت به این رفتار باعث می شود کودک غلط بودن این رفتار را درک نکرده باشد.
توصیه می شود در چنین شرایطی به دور از هر نوع توضیحی که آمیخته با قضاوت است رفتار کنید و این مسئله را به شکل درخواستی مطرح کنید که دوباره آن را تکرار نکند مثلا بگویید:«وقتی به من می گویی که تاس کبابم چندش آور است، واقعا ناراحت می شوم.» و یا اصلا مجبور نیستی چیزی را که دوست نداری بخوری، اما لطفا نسبت به غذایی که جلویت می گذارم شکایت نکن.»

زمان اقدام عملی مهم است
در صورتی که کودکی که به شما در جمع و یا به کودک شما توهین می کند و این کار را در حضور والدین خودش انجام می دهد ابتدا انجام اجازه دهید والدین کودک در این خصوص اقدام کنند.

 استفاده از این جمله ممنوع است : بچه شما نباید این کار را انجام می داد .
حتی اگر والدین کودک بی ادب متوجه رفتار اشتباه کودک خود نشدند شما در زمان بازگویی ماجرا برای والدین کاملاً بی طرفانه شرح دهید.مثلا بگویید: پسر شما به پسر من گفت خنگِ ِ احمق. گفتم در جریان باشید.بیشتر والدین زمانی که شما کاملاً بی طرفانه این صحبت ها را مطرح می کنید با کودک خود حرف می زنند و سعی می کنند مسئله را بدون دخالت شما حل کنند.البته هستند والدینی که با شنیدن صحبت های شما حالت تدافعی پیدا می کنند.
در صورتی که والدین کودک بی ادب نیز حالت تدافعی به خود گرفتند شما سعی داشته باشید که خونسردی خود را حفظ کنید و به انها بگویید:«فکر کردم دوست دارید داستان را بدانید.یکی از کارهای درستی که در این رابطه باید انجام دهید دور کردن کودک خودتان از این موقعیت می باشد.

پیشگیری از رفتارهای بی ادبانه کودکان
در صورتی که می بینید کودکانی که با هم درگیر شده اند زیر ۴ سال سن دارند و نوع درگیری آنها زیاد شده است حتماً ورود کنید.در صورتی که والدین کودک بی ادب همان جا حضور دارد به آنها اطلاع دهید و اجازه دهید آنها پادرمیانی کنند.هرگز به آنها نگویید که کودک آنها نباید این اشتباه را انجام می داد همچنان بی طرفانه ماجرا را تشریح کنید و اجازه دهید که آنها خودشان واکنش داشته باشند. کمی صبر کنید ببینید چه کار می کند. در اکثر موارد پدر یا مادر این بچه درباره آنچه گفته با او صحبت خواهد کرد و کار شما هم تمام خواهد شد.
منبع: رویان مهر سلامت

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

یک شنبه 28 بهمن 1397  5:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها