0

توكلي: حاكميت مدائن سلمان فرصتي براي انتقال معرفت اهل‌‌بيت بود

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

توكلي: حاكميت مدائن سلمان فرصتي براي انتقال معرفت اهل‌‌بيت بود

89/10/23 - 00:22
شماره:8910220808
نسخه چاپي ارسال به دوستان
/سلمان فارسي؛ ‌اولين پژوهشگر اديان/
توكلي: حاكميت مدائن سلمان فرصتي براي انتقال معرفت اهل‌‌بيت بود

خبرگزاري فارس: «سلمان فارسي» به عنوان شيعه خاص حضرت علي (ع) از فرصت حكومت مدائن براي انتقال آرا و انديشه‌ها و محبت اهل‌بيت (ع) به ايرانيان بهره مي‌برد.

يعقوب توكلي، پژوهشگر تاريخ معاصر در گفت‌وگو با خبرنگار آيين و انديشه باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار داشت: شخصيت سلمان فارسي در بين مسلمانان ويژه و نسبتاً متفاوت است؛ شخصيتي كه عمري را به دنبال كشف حقيقت و درك حقيقت نظام هستي جلاي وطن كرد و براي رسيدن به درك درست از خداوند در سفر‌هاي مختلف طي طريق كرد و در اين راه به اسارت رسيد و سال‌ها با برده شدن به بيگاري كشيده شد.
وي افزود: بنابراين كسي كه تشنه و جوياي حقيقت است و در راه رسيدن به حقيقت طي طريق كرده با فردي كه حقيقت به او رسيده و بعد از اثبات، ممكن است ايمان بياورد متفاوت است. بنابراين ويژ‌گي شخصيتي سلمان فارسي حقيقت‌جويي آن است كه در پي سرچشمه معرفت و حقيقت بود تا به زلال نبوت و ولايت رسيد سيراب شد.
عضو گروه تاريخ تمدن پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي گفت: يكي از دلايل احترام سلمان نزد پيامبر و حضرت امير فهم بالاي او از حقيقت است. سلمان حقيقت نبوت و رابطه ولايت و نبوت را بهتر از ديگر صحابه درك كرده است.
وي ادامه داد: بنابر روايتي از امام سجاد (ع)، اگر ابوذر از دانايي سلمان آگاهي پيدا مي‌كرد؛ ممكن بود او را به قتل برساند، در حالي كه ابوذر يكي از الگو‌هاي ايمان است. اين حديث نشانه معرفت بالاي سلمان است. آيات زيادي در قرآن وجود دارد كه اصحاب معرفت و دارندگان روحيات معنوي را صاحب فضيلت معرفي مي‌كند.
توكلي با بيان اينكه سلمان پل ارتباطي مسلمانان عرب و تازه مسلمانان ايران محسوب مي‌شد و اين پل موجب انتقال ارتباط معرفت اهل بيت(ع) شد، خاطرنشان كرد: اين درحالي است كه ابوذر معرفت و شناخت اهل بيت (ع) را در منطقه جبل‌عامل لبنان تسري داد و شيعيان لبنان از اين جهت وامدار ابوذر هستند.
وي گفت: فهم و دانش بالاي سلمان فارسي نسبت به ساير صحابه براي انتقال معارف اسلامي كه اهل بيت (ع) ترويج مي‌دادند، فرصت مناسب براي جامعه بزرگي مانند ايران بود. از طرف ديگر، حضرت سلمان مانند برخي از صحابه، تحت تأثير دنياطلبي قرار نگرفته بود و تا لحضات آخر عمر در كمال سادگي و آزادگي و اخلاص به زندگي ادامه داد و بخش ديگر ممالك اسلامي را مديريت كرد.
عضو گروه تاريخ تمدن پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامي در پايان خاطرنشان كرد: همه مسلمانان با خليفه بيعت كرده بودند و بيعت خليفه به معني پذيرش هر نوع مأموريت از طريق خليفه مسلمانان محسوب شده و ثانياً سلمان نخستين كسي بود كه مي‌توانست كه با جامعه ايراني آن زمان كه از سلطه ساسانيان رها شده، ارتباط تناتنگ برقرار كند و مورد اعتماد طرفين قرار گيرد.
توكلي در پايان خاطرنشان كرد: مأموريت حضرت سلمان در مدائن به عنوان شيعه خاص امير المؤمنين، فرصتي براي انتقال انديشه‌ها و آرا و محبت اهل‌بيت (ع) براي ايرانيان براي درك حقيقت ناب فراهم كرده است كه اين ارتباط به بهترين نحو توسط حضرت انجام شده است.

 
 
پنج شنبه 23 دی 1389  2:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها