0

ظرفیت امسال دانشگاهها بدون کنکور تکمیل می‌شود

 
namet5
namet5
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 1762
محل سکونت : بوشهر

ظرفیت امسال دانشگاهها بدون کنکور تکمیل می‌شود

معاون وزیر آموزش و پرورش در بوشهر خبر داد:

ظرفیت امسال دانشگاهها بدون کنکور تکمیل می‌شود

خلیج فارس: سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در بهمن ماه امسال برمبنای سوابق تحصیلی و بدون آزمون کنکور تکمیل می‌شود.

خلیج فارس: سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: ظرفیت دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی در بهمن ماه امسال برمبنای سوابق تحصیلی و بدون آزمون کنکور تکمیل می‌شود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ عبدالرسول عمادی در آیین تجلیل از برترین‌های چهارمین جشنواره جوان خوارزمی در بوشهر بیان کرد: مطابق قانون سنجش، پذیرش 85 درصد دانشجویان در سال پنجم اجرای این برنامه یعنی درسال 97 باید بر اساس ظرفیت رشته محل‌های دانشگاهی برمبنای سوابق تحصیلی باشد که آئین نامه اجرایی این قانون در شورای سنجش و پذیرش دانشجو به تصویب رسیده است.

ظرفیت امسال دانشگاهها بدون کنکور تکمیل می‌شود

وی با بیان اینکه از سال آینده این درصد افزایش می‌یابد گفت: البته اکنون نیز با احتساب ظرفیت دانشگاه‌های فنی و حرفه ای و علمی -کاربردی، بیش از 90درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش افزود: براساس آیین‌نامه اجرایی این قانون، در دانشگاه‌های دولتی در هر رشته محلی که تعداد داوطلبان آن کمتر از چهار برابر ظرفیت آن باشد و در دانشگاه‌های غیردولتی، در هر رشته محلی که تعداد داوطلبان آن کمتر از هفت برابر ظرفیت آن رشته باشد، پذیرش برمبنای سابقه تحصیلی خواهد بود و کنکور حذف می‌شود.

وی تصریح کرد: با اجرای این قانون فضای رقابت منفی ناشی از کنکور در سطح کشور ترمیم می‌شود.

عمادی تاکید کرد: البته برای بعضی از رشته محل‌های خاص که تعداد داوطلبان از ظرفیت موجود خیلی بالاتر است کنکور برگزارمی شود.

وی گفت: براساس برنامه ششم توسعه، هدف‌گذاری امسال برای پذیرش هنرجو در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کارو دانش 38 درصد است که امسال 37 درصد آن اجرایی شده و تنها یک درصد از برنامه عقب هستیم.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: یکی از برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش برون سپاری آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کارو دانش است که براساس آن، هنرجویان مهارت‌های خود را در کارخانه‌های تولیدی، شرکت‌ها و موسسه‌ها فرا می‌گیرند.

وی گفت: اکنون در 6 استان کشور دفتر همکاری با شرکت شهرک‌های صنعتی دایر شده و تلاش می‌شود این برنامه تا پایان سال در تمام استان‌ها اجرا شود.

عمادی افزود: مهمترین برنامه برای دانش‌آموزان شاخه نظری کیفیت بخشی آموزش در این شاخه است به نحوی که ورود دانشجو به دانشگاه‌ها با کیفیت مطلوبی انجام شود.

وی تاکید کرد: مهمترین رویکرد آموزش متوسطه، مهارت‌آموزی دانش‌آموزان شاخه نظری متوسطه اول و دوم در قالب طرح ایران مهارت است.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: در همین راستا این طرح سال گذشته در 10درصد مدارس 8 استان کشور اجرا و امسال در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: با برون سپارس آموزش‌ها در شاخه فنی و حرفه‌ای و کار و دانش، تجهیز هنرستان‌ها با هدف ارتقای کیفیت آموزش انجام می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر نیز گفت: در چهارمین جشنواره جوان خوارزمی 43 هزار و 902دانش‌آموز در مرحله آموزشگاهی باهم به رقابت پرداختند که 27هزار و 365 نفر در مرحله منطقه‌ای پذیرفته شدند.

ناصر کرمی افزود: از این تعداد 6 هزار و 21دانش آموز به مرحله استانی و در نهایت 10 نفر به مرحله کشوری راه یافتند.

وی اضافه کرد: 9 نفر از دانش‌آموزان اعزامی به جشنواره جوان خوارزمی در 6 رشته موفق به کسب رتبه های اول تا سوم شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: دانش آموزان هم‌استانی شرکت کننده در این جشنواره در محور پژوهش، بازارچه و دست سازه رتبه اول، محور ادبیات فارسی رتبه دوم و در محورهای مسابقه‌های آزمایشگاهی و زبان انگلیسی رتبه سوم را در سطح کشور کسب کردند.

وی تاکید کرد: آموزش، پرورش و تعلیم و تربیت نیازمند کارجهادی است و دراین عرصه نیازمند حمایت و همکاری همه دستگاه‌های اجرایی هستیم.

کرمی گفت: امروز دانش‌آموزان باید از روش تکیه بر محفوظات به سمت مهارت آموزی، خلاقیت و پرورش استعدادها هدایت شوند.

وی اضافه کرد: جشنواره جوان خوارزمی راهی برای کشف استعدادها و توانایی‌های دانش‌آموزان است که باید با قوت در همه مدارس برگزار شود.

پنج شنبه 20 دی 1397  3:02 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها