0

عارضۀ کلاه ‌گهواره در نوزاد

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

عارضۀ کلاه ‌گهواره در نوزاد

 
عارضۀ کلاه ‌گهواره در نوزاد
 

عارضۀ Cradle cap یا کلاه گهواره هرچند شاید ظاهر زیبایی نداشته باشد اما یک عارضۀ بی‌خطر در پوست سر است که در میان نوزادان رایج است و یکی از ویژگی‌های دیگر اعضای بدن کودک بعد از تولدش است. همچنین نوزاد شما ممکن است یک مورد خفیف از این عارضه را داشته باشد که شامل پوست خشک و پوسته‌پوسته است و شبیه شورۀ سر به نظر می‌رسد یا ممکن است یک مورد شدید از آن را داشته باشد که شامل ضایعات زرد رنگ، ضخیم، چرب یا پوسته‌پوسته باشد. در این مطلب می‌توانید با دلایل ایجاد عارضۀ کلاه گهواره، راهکارهایی برای بهبود و زمان تماس با پزشک برای این عارضه آشنا شوید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:
  • دلایل ایجاد عارضۀ کلاه گهواره
  • راهکارهایی برای درمان کلاه گهواره
  • زمان تماس با پزشک برای عارضه کلاه گهواره

دلایل ایجاد عارضۀ کلاه گهواره

عارضۀ کلاه گهواره می‌تواند بین دو هفته تا سه ماه پس از تولد نوزاد ظاهر شود و پس از چند ماه خودبه‌خود از بین می‌رود و معمولاً پس از شش یا هفت ماهگی دیده نمی‌شود.

عارضهٔ کلاه گهواره به علت تولید بیش از حد چربی توسط غدد سباسه یعنی غدد تولیدکننده چربی پوست ایجاد می‌شود. این چربی اضافه به ورقه‌های چربی تبدیل می‌شود که خشک و سپس از پوست سر جدا خواهد شد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که هورمون‌های اضافی تولیدشده در بدن مادر که هنگام تولد به نوزاد انتقال می‌یابد، باعث افزایش فعالیت غدد چربی می‌شود. وقتی پس از چند ماه، سطح هورمون‌ها در بدن کودک ثابت می‌شود، این عارضه هم از بین خواهد رفت. به یاد داشته باشید که دستکاری بیش از حد یا کندن این پوسته‌ها می‌تواند منجر به عفونت‌های پوستی ثانویه شود. پس از دستکاری آنها پرهیز کنید.

همچنین نکتهٔ دیگری که در مورد این عارضه باید بدانید این است که کلاه گهواره در شیرخواران مبتلا به ریفلاکس معده بیش از سایر کودکان دیده می‌شود.

راهکارهایی برای درمان کلاه گهواره

بهترین راه برای بهبود پوسته‌ها، شستن موهای کودک به طور روزانه و با یک شامپو بچه است. سعی کنید ابتدا سر کودک را با انگشتان دست خود یا با یک لیف نوزاد نرم ماساژ دهید تا پوسته‌ها نرم شود. قبل از آبکشی کردن شامپو از سر نوزاد، موهای او را با یک برس نرم مخصوص نوزاد شانه کنید تا پوسته‌های نرم‌شده بریزد. همچنین می‌توانید قبل از حمام کودکتان، چند دقیقه روی پوسته‌ها کمی روغن زیتون خیلی خیلی ولرم که نه سرد باشد و نه پوست سر کودک را بسوزاند، به آرامی ماساژ دهید. از پزشک کودکتان نوع شامپوی لازم را برای درمان این مشکل نیز جویا شوید.

برخی والدین از روغن‌های معدنی یا روغن بچه برای نرم کردن پوسته‌های سر نوزاد استفاده می‌کنند، اما متخصصان می‌گویند این کار ممکن است تأثیری نداشته باشد و در عوض باعث افزایش پوسته‌های سر شود.

زمان تماس با پزشک برای عارضه کلاه گهواره

این عارضه در نهایت خودبه‌خود از بین می‌رود، اما در صورت مشاهدۀ موارد زیر برای این عارضه در نوزاد با پزشک تماس بگیرید:

  • اگر همچنان ادامه یافت یا بدتر و شدیدتر شد.
  • اگر جای پوسته‌ها دچار خونریزی شد.
  • اگر این پوسته‌ها از فرق سر بیشتر شد و به سایر قسمت‌های سر گسترش پیدا کرد.

پس از معاینه و مشورت با یک پزشک اطفال، پزشک ممکن است یک شامپوی درمانی یا داروهای موضعی تجویز کند. در برخی مواقع نادر، اگر دلیل این عارضه، یک عفونت قارچی باشد، پزشک یک داروی موضعی ضدقارچ برای نوزاد تجویز می‌کند.

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

دوشنبه 10 دی 1397  5:17 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها