0

متن پیام آیت الله نوری همدانی به همایش بزرگداشت مرحوم استاد پرورس

 
soltanahmadi
soltanahmadi
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : بهمن 1392 
تعداد پست ها : 91
محل سکونت : تهران

متن پیام آیت الله نوری همدانی به همایش بزرگداشت مرحوم استاد پرورس

متن پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(دامت برکاته) به همایش بزرگداشت استاد سید علی اکبر پرورش(رض) که شامگاه جمعه هفتم دی ماه توسط مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبائی در این همایش قرائت شد ، به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم
﴿ مَن كَانَ يُرِيدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَمِيعًا  إِلَيْهِ يَصْعَدُ الْكَلِمُ الطَّيِّبُ وَالْعَمَلُ الصَّالِحُ يَرْفَعُهُ ﴾﴿فاطر، آیه10﴾


یعنی کسی که خواهان عزت است و می خواهد در بین مردم و جامعه عزتمند باشد باید این مهم را از خدا بخواهد چرا که همه عزت از آن خداست و سخنان پاکیزه به سوی او صعود می کند و عمل صالح را رفعت می بخشد و بالا می رود.

سخن از استاد پرورش گفتن، به منزله سخن گفتن از دوران انقلاب و مبارزه با رژیم ستمشاهی، سخن گفتن از تلاش صادقانه پس از انقلاب اسلامی و خدمتگذاری به مردم در عرصه های گوناگون، سخن گفتن از تعلیم و تعلم و تربیت و تزکیه نفس، سخن گفتن از علم و فضل و اندیشه، سخن گفتن از جهاد و شهادت و سخن گفتن از یک انسان صالح پروردگار که در تمامی دورانها و عرصه ها خوش درخشید.

او بر عهد و پیمان الهی خویش با پروردگار استوار ماند و هیچگاه از مسیر حق طلبی خارج نشد و اعوجاجی پیدا نکرد و در مجلس خبرگان قانون اساسی نیز از مدافعان جدی ولایت فقیه بود که با ادله ای روشن به تبیین این جایگاه پرداخت.

او به حق یکی از استوانه های انقلاب اسلامی و از جمله ستارگانی بود که در کنار خورشید انقلاب یعنی رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(رض) می درخشیدند و پرتو افکنی می کردند.

او انسان فرهیخته ای بود که با تسلط به منابع اصیل اسلامی مخصوصا آشنایی با تفاسیر قرآن و نهج البلاغه و مطالعات عمیق در علوم اسلامی، به زیور علم و دانش آراسته بود و با بیان بسیار زیبا و دلنشینی که داشت، همواره به عنوان یک خطیب برجسته به تبلیغ دین و تربیت جوانان همت داشت.

سخنرانی های ایشان که بحمدالله توسط فضلاء محترم حوزه از نوارها پیاده شده و کتابهای ارزشمندی در بحث عاشورا و امام حسین(ع) و بیان معارف قرآن و عترت را شامل است، بیانگر شاّن علمی ایشان و برای طلاب و دانشجویان بسیار سودمند و مفید است.

پیام رهبری معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) در پی درگذشت جناب آقای پرورش بسیار مهم و بیانگر شخصیت جامع ایشان بود.

رهبری معظم در این پیام از ایشان به عنوان یاور صدیق انقلاب نام بردند و تاکید فرمودند که مرحوم آقای سید علی اکبر پرورش (رحمت الله علیه) چهره محترم و اثرگذاری بود که بخش اعظم عمر با برکت خود را در خدمت اسلام و ارزشهای متعالی دین گذرانید و لهجه صادق و دل با اخلاص و خلق نیک را به ترویج و تحکیم انقلاب و نظام اسلامی گماشت.

مرحوم آقای پرورش از جهات متعددی شخصیت و شایستگی خودشان را ظاهر کردند،  هم شخصیت انقلابی، هم شخصیت فرهنگی و هم شخصیت سیاسی و از همان موقعی که صدای حضرت امام(رضوان الله علیه) برای انقلاب بلند شد، جزءکسانی بودکه قدم به میدان انقلاب گذاشت و جزء "والسابقون السابقون اولئک المقربون " محسوب می‌شود.

هنگامی که بنده در جریان سخنرانی 19 دی در سال 56 به خلخال و پس از آن به سقز تبعید شدم یکی از کسانی که چندین بار به دیدن ما آمدند جناب آقای پرورش بود و با اینکه می دانست ملاقات ما در آن شرایط تبعید که زیر نظر ساواک شاه بودیم، ممکن بود برای ایشان خطرات زیادی داشته باشد، مع ذالک در آن غربت به دیدار ما می آمدند و سعی داشتند که به ما در آن شرایط سخت روحیه بدهند.

بنده ایشان را در عرصه سیاسی بسیار با تدبیر می دیدم که مواضع صحیح و اصولی و در خط صحیح انقلاب داشتند و در عرصه تعلیم و تربیت نیز چون انسان با اخلاصی بود، توفیقات بسیار خوبی داشت و توانست شاگردان زیادی را تربیت کند بطوری که بسیاری از آنها فرماندهان عرصه جهاد و شهادت هستند.

برگزاری مجالس بزرگداشت برای چنین شخصیت هایی که اسوه و نمونه بودند، بسیار کار لازم و ارزشمندی است و نسل جدید ما باید بدانند چه انسانهای بزرگی در این انقلاب عظیم نقش داشته اند و سیره عملی آنان برای کسانی که دوران انقلاب و دفاع مقدس را ندیده اند، الگو قرار بگیرد.

از ستاد بزرگداشت استاد پرورش، از فرماندهان معظم دفاع مقدس و دارالقرآن علامه طباطبایی(رض) که نسبت به برپایی این همایش ارزشمند تلاش وافر داشتند، صمیمانه تقدیر و تشکر دارم و دوام توفیقات آنان را در ادامه راه نهضت اسلامی ملت ایران که موجب بیداری ملت های مسلمان و تشکیل جبهه مقاومت در برابر مستکبران شده است را از درگاه الهی مسئلت دارم.

حسین نوری همدانی

 

یک شنبه 9 دی 1397  9:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها