0

نکات جالب در مورد امامزاده های جعلی در ایران

 
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 8657
محل سکونت : اصفهان

نکات جالب در مورد امامزاده های جعلی در ایران

نکات جالب در مورد امامزاده های جعلی در ایران

 

پورمختار می گوید: سازمان اوقاف برای جلوگیری از وهن امامزاده ها باید به این موضوع ورود کند. مضاف بر اینکه سازمان اوقاف متولی اصلی این امر است و تکلیف دارد اجازه این سو استفاده‌ها را ندهد.
 «سازمان اوقاف در این دکان‌ها را ببندد» این جمله‌ای است که نماینده رشت آن را درباره امامزاده‌ها به کار می‌برد. امامزاده‌هایی که برخی معتقدند بدون حساب و کتاب در حال افزایش هستند و گویا چندان سد سخت و محکمی دربرابر آنها وجود ندارد؛ شاهد این ادعا هم صحبت‌های غلامعلی جعفرزاده است که به خانه ملت می‌گوید: «در همین فاصله مجلس نهم تا مجلس دهم چندهزارتایی به آمار امامزاده‌ها اضافه شد؛ سوالی که مردم می‌پرسند این است که داستان امامزاده‌ها کی تمام می‌شود؟ یعنی چه که تعداد آنها رو به تزاید است و چرا مرتبا افزایش پیدا می‌کند؟ این افزایش امامزاده‌ها در نزد جوانان فاقد معنا است، یک جایی باید پرونده کشف امامزاده را ببندند و مرتبا نباید امامزاده تولید شود.»
 
او با اشاره به اینکه نباید بعد از تاریخی به بعد کشف امامزاده داشته باشیم می‌گوید: «کشف امامزاده‌ها باید یک جا تمام شود؛ برخی از اینها اصلا هیچ شجره‌نامه‌ای ندارد و در برخی روستاها داستان‌سازی می‌شود؛ بنابراین سازمان اوقاف باید جلوی آن را بگیرد و با این خرافات و برخی اظهارات مسئولان که موجب وهن دین است، به شدت برخورد کند»
 
البته این صحبت جعفرزاده با واکنش سازمان اوقاف رو به رو شد و این سازمان در جوابیه‌ای با طرح این موضوع که بررسی شجره‌نامه امامزاده‌ها بر اساس کار کارشناسی است خطاب به نماینده رشت نوشت: از این نماینده محترم به‌عنوان شخصیت حقوقی صاحب تریبون نظام اسلامی انتظار می‌رفت قبل از تکرارچندین باره چنین موضوعات حساسیت‌زا که به‌راحتی دست‌مایه و خوراک تبلیغاتی رسانه‌های معاند نظام نیز قرارمی گیرد به‌دوراز حاشیه پردازی مراتب را از این سازمان پیگیری می‌نمود تا عنداللزوم طی برگزاری جلسه کارشناسی آمار و اطلاعات کامل بقاع متبرکه کشور و چگونگی ثبت و ضبط آن‌ها طی چندین ساله اخیر در بستر سامانه جامع اطلاعات و مدیریت موقوفات و بقاع متبرکه برای ایشان تبیین می‌شد.
 
با وجود پاسخی که سازمان اوقاف به نماینده رشت داد اما همچنان ابهامات بر سر افزایش امامزاده‌ها به قوت خود باقی است. محمدعلی پور مختار که در مجلس نهم ریاست کمیسیون اصل 90 را به عهده داشت و اتفاقا در آن مقطع پرونده‌هایی درباره امام‌زاده ها در این کمیسیون مطرح شده بود به خبرآنلاین گفت: من اکنون آمار دقیقی در دست ندارم اما آخرین باری که این پرونده را در کمیسیون اصل 90 پیگیری می‌کردیم تعداد امام‌زاده ها به 11 هزار رسیده بود. آن زمان ما با طرح این موضوع تلاش کردیم به افرادی که امام‌زاده سازی می‌کنند هشدار بدهیم؛ تا حدودی هم جلوی این کار گرفته شد و در این راستا سازمان اوقاف هم مطلع شد و با این رویه برخورد کرد اما انتظار می رفت سازمان اوقاف با حساسیت بیشتری نسبت به این موضوع رفتار کند.
 
پورمختار درباره بحث شجره‌نامه این امام‌زاده‌ها گفت: یک فردی در قم مسوولیت تطبیق شجره نامه‌ها را دارد که آیت الله نوری همدانی درباره ایشان فتوایی داده اند که این فرد فاقد صلاحیت برای تائید شجره نامه امامزاده‌ها است. در واقع این فردی که شجره نامه امامزاده ها به او سپرده می‌شود تا آن را نسل به نسل برساند به یک ائمه از سوی آیت الله نوری همدانی زیر سوال رفته است این درحالی است که بخشی از امامزاده‌ها از طرف این فرد شجره نامه گرفته اند. به نظر می‌رسد سازمان اوقاف برای جلوگیری از وهن امامزاده ها باید به این موضوع ورود کند. مضاف بر اینکه سازمان اوقاف متولی اصلی این امر است و تکلیف دارد به موضوع ورود کند و اجازه این سو استفاده‌ها را ندهد. نکته دیگر این است که به هر حال در این روند از مردم پول گرفته می شود و برای این امامزاده ها گنبد و بارگاه چندده میلیونی هزینه می‌شود و اگر این رویه ادامه پیدا کند حتما خسارت بار خواهد بود.
 
برخوردها باید با قدرت باشد
 
او در پاسخ به این سوال که درخواست برای ایجاد یک امامزاده بر چه اساسی شکل می‌گیرد گفت: پشت این درخواست‌ها افراد هستند که درخواست به همان فردی که پیش از این اشاره کردم می‌دهند و نمی‌دانم ایشان بر اساس چه مبنایی موجبات ایجاد وضعیت امروز می‌شوند.
 
این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که آیا اقدامی برای تخریب امامزاده‌های جعلی صورت گرفته است گفت: این وظیفه سازمان اوقاف است و هنوز حرکت موثری ندیدیم.
 
پورمختار درباره پیگیری مجلس نیز گفت: در آن مقطعی که رئیس کمیسیون اصل 90 بودم از مسوولین سازمان اوقاف توضیح خواستیم و آنها نیز توضیحاتی دادند و تا حدودی هم به موضوع ورود کردند و مانع شدند اما متاسفانه رها شد.
 
او ادامه داد: اینکه تا کسی مانند نمایندگان مجلس پیگیری کنند، برخوردهایی دراین راستا صورت بگیرد و به محض غیر فعال شدن پیگیری‌ها آنها هم کار را رها کنند این برخلاف انجام درست وظیفه ذاتی است. به هر صورت این موضوع اولین وظیفه سازمان اوقاف است و انتظار می‌رود این‌ کار با قدرت تمام انجام شود.
 

 

یک شنبه 9 دی 1397  11:03 AM
تشکرات از این پست
mansoor67 mohammad_43 asdfg_zxcvb11 amayen fatemeh_75
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 3555
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:نکات جالب در مورد امامزاده های جعلی در ایران

سلام

پیشنهاد می گردد  اول از همه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی دقیق در این مورد صورت گیرد تا جلو بسیاری از شایعه ها گرفت شود.

دوم اینکه با احساسات مردم هر منطقه بازی نشود  که  ایجاد تنش و آشوای بی مورد می گردد.

سوم در مورد تمام امام زاده ها درکشور تحقیق  علمی و درست آزمائی صورت گیرد . اگر چه تعظم و تکرم مردم بدون شک منشاء دارد. ولی پیر مردی برایم تعریف کرد بخاطر چشم هم چشمی سر ی در محله ای و آبادی است و بدن در آبادی دیگر . جالب اینکه  به امام زاده دیگر از اصل اعتقاد نداشت. وآن راساخته دست گروهی می دانست.

چهارم از ساخت و ساز های بی رویه  و خرج های اضافه خود داری شودا در چند سال اخیر به امام زاده ای رفتم که از کودکی می رفتم این موضوع را آنجا دیدم  می گفتند محل گردشگری است  .

پنجم اینکه هرچه واقعیت دارد شجر نامه دارد. را بها داده وتمام امکانات رفهای زوار را تهیه کنند.

دل آدمـی همیشه پــی یک نگار و محــبوب

که دلی به وی سپارد همه دور درد وآشوب

چه خوش است عشق بانور خدا ونوراحمد

نه هرآنچه سایه داردنه هرآنچه ناس مطلوب

فی البداهه: منصور مقدم 9/10/1397

 

یک شنبه 9 دی 1397  5:10 PM
تشکرات از این پست
amayen
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2460
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:نکات جالب در مورد امامزاده های جعلی در ایران

باسلام،

این موضوع در واقع نوعی بازی با اعتقادات پاک افراد بوده و هست ومی بایستی از زمانی بسیار سریعتر جلوی آن گرفته می شده است. البته ماهی را هر موقع از آب گرفت تازه هست به شرط آنکه اینکار حتما رخ دهد.

 

دوشنبه 10 دی 1397  9:33 AM
تشکرات از این پست
amayen
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1598
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:نکات جالب در مورد امامزاده های جعلی در ایران

بنام خدا

اگر در کشور عزیمان قانون برای همه یکسان اجرا می شد به این روز نمی افتادیم .همه اطرافیان یک نماینده ومدیر، از دانشمند گرفته تا چوبان هر کاری دلشان می خواهند انجام می دهند ولی کسی با آنان کاری ندارد ولی یک کسی که آدمی در دربار ندارد جزئی ترین اشتباهش را نمی بخشند. لذا انتظار بیشتر از این نباید داشته باشیم .

دوشنبه 10 دی 1397  9:43 AM
تشکرات از این پست
amayen
دسترسی سریع به انجمن ها