0

چرا تیزبال ، فایرفاکس نشد؟

 
mahdihakimi
mahdihakimi
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 1430
محل سکونت : خراسان رضوی

چرا تیزبال ، فایرفاکس نشد؟


اگر کمی با دنیای نت و مرورگر های وب آشنایی داشته باشید ، باید مرورگر ایرانی تیزبال را به یاد بیاورید همان مرورگری که  به طور رایگان در اختیار کاربران قرار گرفت و چند وقتی هم کار و کاسبی فایرفاکس را مورد حمله قرار داد و بسیاری از کاربرانش را به سوی خودش کشاند .

ممکن است برایتان سوال پیش آید که چرا این مرورگر  در حال حاضر به آن صورت کاربری ندارد و کسی از آن استفاده نمیکند؟

در این مقاله نگاهی کوتاه به ویژگی های تیزبال و اینکه چرا از آن حمایت چندانی نشد می اندازیم و در آخر  هم چندین راه حل برای کاربرانش ارائه میدهیم تا اگر میخواهند مروگر تیزبال را جهانی کنند از آن ها بهره بگیرند .

درابتدا نگاهی به تاریخچه  تیزبال میندازیم .

مرورگر تیزبال در اواخر سال ۱۳۸۷ و اوایل سال ۱۳۸۸ وارد عرصه بزرگ مرورگر های وب شد ، در آن زمان فایرفاکس هم کم کم جایی در دل  کاربران ایرانی پیدا کرده بود ولی وقتی تیزبال آمد شرایط فرق کرد ، همه ی  کاربران نگاهی دیگری به تیزبال داشتند بله همان تیزبال تازه کار!

دید کاربران به تیزبال ، دیدی کاملا متفاوت بود آن ها به تیزبال مثل یک مرورگر قدرتمند و البته ایرانی که  هروز بهتر از دیروز میشود نگاه میکردند ودر بررسی های انجام شده توسط تیم طراحی و توسعه تیزبال ، سرعت بارگذاری صفحات توسط تیزبال همتراز با مرورگرهای اینترنتی غیرفارسی زبان رایج و در مواردی بالاتر از آنها می باشد، این امر بر محبوبیت تیزبال در میان کاربران حرفه ای و غیر حرفه ای اینترنت افزوده است، نکته ی مهم دیگری که مرورگر تیزبال را محبوب کرد ، قیمت رایگان آن بود.

خوب حال به سراغ ویژگی های این مرورگر میرویم…

از ویژیگی های مهم این مرورگر که آن را نسبت به سایر مرورگر های مشابه برتر ساخته است می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • زبان فارسی مرورگر شامل کلیه منوها و تنظیمات
 • انعطاف پذیری فوق العاده بالا در کار با صفحات
 • بیش از ۱۵۰ آیتم مختلف در بخش تنظیمات مرورگر
 • قابلیت نمایش گروهی صفحات در حال اجرا
 • حرکات عملیاتی ویژه موس جهت مرور صفحات
 • پایانه نمایش و ذخیره عناصر صفحات وب
 • سیستم حفاظتی و امنیتی به هنگام مرور صفحات
 • سیستم بهینه سازی حافظه تخصیصی به مرورگر
 • قابلیت بازیابی صفحات بسته شده به طور غیر منتظره
 • قابلیت اجرای مجدد صفحات به طور خودکار
 • قابلیت مرور صفحات در وضعیت محرمانه

نوار ابزار کمکی با قابلیت قرارگیری افزونه ها ·

نمایش پیج رنک سایت در الکسا و گوگل به طور همزمان·

این ها تنها گوشه ای از ویژیگی های  تیزبال است ، زمانی وجود این ویژگی ها را درک خواهید کرد که از آن استفاده کنید.

و اما اینکه چرا تیزبال کاربرانش را از دست داد؟

تیزبال در ابتدا کاربران زیادی را به سمت خودش جذب کرد ولی خیلی زود کاربرانش با این مرورگر خداحافظی کردند.

یکی از دلایل ان این بود که تیزبال نسخه جدیدی از خود را ارئه نداد به علاوه همان طور که گفته بود قرار بود به زودی پوسته ها و افزونه های رایگان آن در اختیار همگان برای استفاده قرار گیرد ولی این امر هرگز به واقعیت نپیوست.

از دیگر عواملی که باعث شد تیزبال شکست بخورد این بود که کاربران آن به جای این که از آن تعریف کنند در تالار های گفت و گو دیگر کاربران را تشویق به استفاده فایرفاکس و دوری از تیزبال میکردند و خود این موضوع زربه سختی را مرورگر تازه وارد تیزبال وارد کرد.

در آخر برسی میکنیم که چگونه میتوانیم مرورگر تیزبال را دوباره به پرواز در آورد.

بهترین کمک به تیزبال حمایت از آن است ، به طور مثال اگر از سایت های بزرگ و معروف بازدید کرده باشید در گوشه از وب سایت نوشته اند ، با فایرفاکس از وبگردی لذت ببرید ، حال اگر همین جمله را تنها با یک تغییر کوچک در سایت هایمان به کار ببریم میتوانیم در پیشرفت تیزبال سهیم باشیم ، ” با مرورگر جوان تیزبال ، از اینترنت لذت ببرید! “  شاید در ابتدا فکر کنید که این نوشته کمکی به تیزبال نمیکند ولی با کمی تامل در ان درمیابید که این نوشته علاوه بر اینکه اعلام میکند این سایت از تیزبال حمایت میکند ، نقش تبلیغاتی نیز دارد و از طرفی تشویق و ترقیبی ست برای تهیه کنندگان آن تا بتوانند نسخه های جدید این مرورگر را ارائه دهند.

پیشنهاد میکنیم که  برای لحاظتی چند مرورگر تیزبال را دانلود کرده و سرعت و برتریش را نسبت به فایرفاکس تجربه کنید حجم این مرورگر تنها ۳٫۳ مگابایت است که در نوع خود بی نظیر است.

پنج شنبه 23 دی 1389  1:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها