0

تلاش فرانسه براي بين‌المللي كردن بحران لبنان

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تلاش فرانسه براي بين‌المللي كردن بحران لبنان

89/10/23 - 12:31
شماره:8910230201
نسخه چاپي ارسال به دوستان
تلاش فرانسه براي بين‌المللي كردن بحران لبنان

خبرگزاري فارس: فرانسه برغم تاكيد گروه‌هاي داخلي لبنان بر راهكارهاي داخلي براي حل بحران اين كشور با دخالت در امور داخلي لبنان به دنبال بين‌المللي كردن اين مشكل است.

به گزارش فارس، روزنامه فرامنطقه‌اي الحيات چاپ لندن نوشت كه "نيكولا ساركوزي " رئيس جمهور فرانسه از دوشنبه شب تلاش‌هاي خود را براي برگزاري ديداري با حضور رهبران كشورهاي فرانسه، ‌آمريكا، عربستان، سوريه و لبنان آغاز كرده است، وي اين ايده را با شاه عربستان نيز مطرح كرده و ملك "عبدالله بن عبدالعزيز " نيز با آن موافقت كرده است.

بر اساس اين گزارش ارتباطات در اين زمينه ادامه دارد و گفته مي‌شود كه تركيه و قطر نيز به اين پنج كشور اضافه خواهند شد، اين در حالي است احتمال حضور مصر در اين مذاكرات نيز مي رود، اما هنوز قطعي نشده است.

الحيات مي‌افزايد كه ساركوزي اين تلاش را بعد از آن آغاز كرده كه شاه عربستان به وي ابلاغ كرده كه تلاش‌هاي سوريه و عربستان براي حل بحران لبنان به بن بست خورده و وي از ارتباطات در اين زمينه دست كشيده است.

در همين راستا نخست‌وزير پيشبرد امور لبنان بعد از ديدار خود با "باراك اوباما " بلافاصله راهي فرانسه شد تا با وي به مذاكره بپردازد، از سوي ديگر بر اساس اعلام رسانه‌هاي خبري ساركوزي با "بشار اسد " رئيس‌جمهور سوريه نيز درباره تحولات اخير در لبنان به صورت تلفني صحبت كرده است.

اين در حالي است كه تماس‌هاي بين‌المللي براي كنترل بحران در لبنان با اعلام رسمي شكست توافق شدت گرفته است، در همين راستا "رجب طيب اردوغان " نخست‌وزير تركيه و شيخ "حمد بن خليفه آل ثاني " امير قطر با "بشار اسد " در اين زمينه تماس گرفتند.

در حاليكه جريان هشت مارس به دنبال حل مشكل لبنان از طريق راهكارهاي داخلي است، ‌نيروهاي 14 مارس و بويژه سعد حريري كه به شدت تسليم خواسته‌هاي آمريكا در اين زمينه هستند، همچنان سعي دارند تا براي حل اين مشكل از كشورهاي خارجي استمداد بگيرند، نكته مورد توجه در اين زمينه اين است كه حريري مي‌داند كه در صورت حل داخلي بحران لبنان، نمي‌تواند بر حمايت گروه‌هاي داخلي از دادگاه حريري حساب كند.

از سوي ديگر آمريكا و فرانسه نيز با پيشنهاد اين نشست متشكل از كشورهاي مختلف سعي دارند تا حضور خود را در مذاكرات آينده لبنان حفظ كرده و مانع از هرگونه ضربه زدن به روند دادگاه سياسي حريري و منافع خود و صهيونيست‌ها در لبنان شوند.

 
 
پنج شنبه 23 دی 1389  12:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها