0

۲راهی غلط آقای رئیس‌جمهور/ مردم نه تعهدات FATF را می‌خواهند، نه گرانی

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 25050
محل سکونت : اصفهان

۲راهی غلط آقای رئیس‌جمهور/ مردم نه تعهدات FATF را می‌خواهند، نه گرانی

۲راهی غلط آقای رئیس‌جمهور/ مردم نه تعهدات FATF را می‌خواهند، نه گرانی

در حالی آقای رئیس‌جمهور امروز مردم را در دوراهی غلط FATF و گرانی قرار دادند که مردم در گذشته هم در دوراهی برجام و تحریم قرار گرفته بودند، ولی الآن هم برجام داریم و هم تحریم، گرانی و مشکلات عدیده اقتصادی.

 

2 راهی غلط آقای رئیس جمهور/ مردم نه تعهدات FATF را می خواهند، نه گرانی

 

"بدون همکاری با بانک‌های خارجی مشکل اقتصاد ما حل می‌شود، اما 20 درصد گران‌تر. حالا یک نفر نمی‌آید بگوید اگر fatf باشد 20 درصد ارزان‌تر می‌شود و اگر نباشد 20 درصد گران‌تر. نمی‌شود شعار بدهیم و آثار شعارمان را ترجمه نکنیم. وقتی می‌گوییم برجام باشد باید دلیل بیاوریم و وقتی می‌گوییم برجام نباشد نیز باید ترجمه کنیم که به‌چه‌علت نمی‌خواهیم باشد، نکته مهم این است که باید بپرسیم زندگی گران می‌خواهید یا ارزان؟".

متنی که در بالا خواندید، بخشی از سخنان امروز آقای حسن روحانی رئیس جمهور در وزارت راه و شهرسازی و در نشست هم‌اندیشی با مسئولان بخش‌های مختلف این وزارتخانه بود.

بیشتر بخوانید
  • بدون همکاری با بانک‌های خارجی هم مشکل اقتصاد ما حل می‌شود اما گران‌تر

صحبت‌های امروز حسن روحانی یادآور روزهایی است که او به‌اتفاق تمام کابینه‌اش تلاش می‌کرد تا کشور را به‌سمت امضای برجام هدایت کند و با چنان قوتی، از اهمیت برجام سخن می‌گفت که حتی مشکل آب خوردن مردم را نیز به برجام ارتباط می‌داد.

روحانی از همان ابتدای دولت یازدهم کلید حل مشکلات کشور را در مذاکره با آمریکا و کشورهای غرب می‌دانست و معتقد بود با برجام چرخ زندگی مردم خواهد چرخید.

اصرار روحانی و کابینه‌اش به امضای برجام موجب شد تا سرانجام با دادن امتیازهای فراوان از سوی کشورمان و البته خاموش شدن چرخ سانتریفیوژها برجام امضا شود ولی گذشت زمان ثابت کرد که رئیس جمهور محترم بیش از حد به برجام خوش‌بین بود.

ماحصل این برجام بسیار مهم برای آقای رئیس جمهور و مردم به‌اذعان رئیس کل وقت بانک مرکزی، "تقریباً هیچ" شد و امروز که چند سال از امضای آن می‌گذرد آمریکا به‌راحتی آن را زیر پا گذاشته و تحریم‌های متعددی را به‌بهانه‌های مختلف علیه کشورمان وضع می‌کند.

با وجود این تجربه تلخ اما ظاهراً هنوز آقای رئیس جمهور به کمک کشورهای غربی امید دارد و بنا ندارد با اصلاح سیاست‌های داخلی و بهبود اقتصادی به حل مشکلات معیشت مردم روی آورد.

آقای روحانی این‌بار از FATF استفاده کرد تا این سیگنال را به جامعه دهد که اگر FATF تصویب نشود باز هم باید شاهد گرانی باشیم! همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، رئیس جمهور معتقد است اگر FATF تصویب نشود باید خدمات بانکی را 20 درصد گران‌تر دریافت کنیم! و در نتیجه زندگی‌مان گران‌تر خواهد بود.

اما رئیس جمهور درحالی با اطمینان از گرانی 20درصدی بدون تصویب FATF سخن می‌گوید که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در مجلس به‌صراحت گفت که "نه من و نه رئیس جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با پیوستن به CFT مشکلات‌مان حل شود".

صحبت‌های امروز روحانی نشان می‌دهد که او باز هم بنا دارد کشور را در دوراهی قرار دهد؛ او این سیگنال غلط را به جامعه منتقل کرده که یا باید FATF را بپذیریم و زندگی ارزان داشته باشیم یا با رد این لایحه، خدمات گران‌تر را بگیریم!

رئیس جمهور این‌بار هم به‌جای حل مشکلات با تکیه به توان داخلی، مردم را در دوراهی FATF و گرانی قرار داده و تلاش دارد با تغییر فضای روانی جامعه به هدف خود برسد.

اما دولت باید بداند که مقصر اول و آخر گرانی‌هایی که این روزها مردم را گرفتار کرده، خودشان هستند و لاغیر! ولی حال که ایشان مجدداً گره‌گشای مشکلات کشور و حل گرانی‌ها را در خارج از کشور و پیوستن به FATF می‌دانند باید به این سؤال پاسخ دهند که؛ آیا تضمین می‌دهند با پذیرش FATF ارتباط کشورمان با بانک‌های خارجی برقرار و مشکلات اقتصادی حل شود؟

البته آقای ظریف قبلاً پاسخ این سؤال را داده و گفته بودند که "نه من و نه رئیس جمهور نمی‌توانیم تضمین دهیم که با CFT مشکلات کشورمان حل شود".

بنابراین از همین جا و البته با استناد به تجربه کشورهای عضو، می‌توانیم حدس بزنیم که با FATF هم افزایش هزینه‌های مبادلات بانکی با بانک‌های خارجی را خواهیم داشت.

سؤال دیگر از آقای روحانی این است که؛ آیا تضمین می‌دهند که با پذیرش FATF دیگر هزینه‌های مالی و معنوی کشور با تعهداتی که می‌دهیم، افزایش نداشته باشد؟

اما تجربه گذشته نیز نشان می‌دهد که حتی اگر تضمین دوم را هم بدهند ولی باز نمی‌توان به آن دل خوش کرد چراکه قبلاً‌ آقای روحانی گفته بودند، با برجام تمام مشکلات حتی آب خوردنمان حل می‌شود ولی نشد!

قرار بود با برجام هزینه‌های کشور کم شود ولی سؤالی که تمام مردم از آقای رئیس جمهور دارند این است که؛ چرا الآن هم برجام داریم هم گرانی‌ها را؟!

آقای روحانی، تضمین می‌دهید که بعد از پذیرش FAFT دیگر گرانی نداشته باشیم؟ دیگر جوان بیکار نداشته باشیم؟ دیگر بین سفره‌های مردم،‌ سفره خالی نداشته باشیم؟

انتهای پیام/*

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم ،

سه شنبه 20 آذر 1397  10:55 AM
تشکرات از این پست
unknown
دسترسی سریع به انجمن ها