0

گرما زدگي

 
cosama
cosama
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 413
محل سکونت : تهران

گرما زدگي

گرما زدگي

گرمازدگي اختلال خطرناكي است كه هنگامي كه شخص در معرض گرماي بيش از حد قرار گيرد به او دست مي دهد و در جريان آن درجه حرارت بدن بالا مي رود و بدن توانايي خود را دركاهش آن از دست مي دهد. نوزادان و خردسالان خيلي نسبت به گرمازدگي حساس هستند. اگر نوزاد شما بيش از حد در هواي خيلي گرم قرارگيرد ممكن است دچار گرمازدگي شود بخصوص اگر آب بدن را ازدست بدهد و يا لباس هاي گرمي به او پوشانده شود. سواركردن او در اتومبيل خيلي گرم و يا قراردادن او در اتومبيل پارك شده - كاري كه هرگز نبايد انجام دهيد - نيز او را در معرض خطر قرار مي دهد. (در حقيقت از آن جايي كه درجه حرارت اتومبيل بسرعت مي تواند بالا رود و خيلي از دماي بيرون گرمتر شود، گرمازدگي در عرض چند دقيقه رخ مي دهد).

 

چطور مي توان فهميد كه نوزاد دچار گرمازدگي شده است؟

نوزاد شما ممكن است در ابتدا علائم افزايش درجه حرارت را نشان دهد كه علائم خفيف تري است. ممكن است متوجه شويد كه بيش از حد تشنه يا خسته است و يا پوستش سرد و مرطوب است. اگر كودك درسني باشد كه قادر به حرف زدن باشد ممكن است از انقباض ساق پا يا شكم شكايت داشته باشد، اگر افزايش درجه حرارت بدن به گرمازدگي بيانجامد ممكن است هر يك از علائم زير ديده شود: درجه حرارت 4/39 درجه حرارت سانتيگراد يا بيشتر بدون تعريق خشكي، قرمزي و داغي پوست، نبض سريع، بيقراري، گيجي، سردرد(كه ممكن است او را تحريك پذير سازد)، استفراغ تنفس سريع با دامنه كوتاه، خستگي(عدم پاسخگويي نسبت به صدا زدن نامش يا قلقلك پوست)، عدم هوشياري. ممكن است علائم كاهش آب بدن نيز ديده شود.

اگر مشكوك به گرما زدگي شويم بايد چه كنيم؟

بايد هر چه سريع تر درجه حرارت بدن كودك را پايين آوريد. زمان اهميت زيادي دارد – كودكي كه دچار گرمازدگي شده است ممكن است براحتي به كما برود. ابتدا با اورژانس تماس بگيريد. سپس لباس هاي كودك را از تنش خارج كنيد و او را در يك محل خنك بخوابانيد.(اگر خارج از منزل در زير آفتاب قرار داريد يك محل سايه بيابيد و يا او را به يك محل خنك منتقل سازيد. در مدتي كه منتظر آمبولانس هستيد بدن او را با اسفنج يا پارچه نرمي كه به آب سرد آغشته كرده ايد ماساژ داده او را جلوي پنكه بگذاريد(مي توانيد از يك پنكه برقي استفاده كنيد و يا او را باد بزنيد). با او صحبت كنيد و سعي كنيد او را آرام سازيد. به او چيزي ننوشانيد و عليرغم آن كه ممكن است وسوسه شويد كه به او استامينوفن بدهيد بايد بدانيد كه استامينوفن افزايش درجه حرارت بدن در اثر گرمازدگي را برطرف نمي كند. اگر كودك شما تنها علائم افزايش درجه حرارت بدن را دارد ولي دچار گرما زدگي نشده است او را به داخل منزل و در صورت امكان به اتاقي ببريد كه كولر داشته باشد. مقدار زيادي شير به او بخورانيد و اگر 4 ماه يا بيشتر دارد كمي آب نيز به او بدهيد. مي توانيد از حمام سرد نيز استفاده كنيد. در تمام طول روز او را داخل منزل نگاه داريد. اگر بنظر نمي رسد كه علائمش سريعا بر طرف شود به بخش اورژانس يا پزشك مراجعه كنيد.

چگونه مي توان از گرمازدگي نوزاد پيشگيري كنم؟

بخاطر داشته باشيد كه درجه حرارت بدن ممكن است سريعا بالا رود بخصوص اگر نوزاد شما به هواي داغ عادت نداشته باشد(مثلا دراوائل تابستان). به نوزاد لباس هاي سبك و آزاد بپوشانيد. سعي كنيد وقتي او را از منزل خارج مي كنيد درسايه نگهداريد و وقتي او را سوار اتومبيل مي كنيد دقت كنيد كه هواي داخل اتومبيل خنك باشد. در روزهاي فوق العاده گرم بيشتر از حد معمول به او مايعات بدهيد و وقتي دماي هوا شديدا بالاست حتي الامكان او را از منزل خارج نسازيد.

 

 
..................................
يار هميشه همراه راسخون  
 

http://vba.ir/

http://rasekhoon.net/weblog/irani/index.aspx

پنج شنبه 23 دی 1389  12:27 PM
تشکرات از این پست
mamas_5924
mamas_5924
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1388 
تعداد پست ها : 270
محل سکونت : فارس

پاسخ به:گرما زدگي

به نام خدا

بنده به شخصه عاشق سرما هستم چون از گرما و گرمازدگي متنفرم براي آن هم دليل منطقي دارم .

خداقوت

پنج شنبه 23 دی 1389  12:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها