0

ترشی چغاله بادام

 
yassimanusha
yassimanusha
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : تیر 1389 
تعداد پست ها : 3101
محل سکونت : تهران

ترشی چغاله بادام

 

 

 

برای سبز ماندن چغاله ها در ترشی، از کات کبود و برای ترد ماندن شان، از آب آهک استفاده کنید. اگر می خواهید چغاله ها سبز بمانند، به اندازه نوک قاشق چای خوری کات کبود، همراه با 5 قاشق نمک در یک لیتر آب حل کرده، چغاله ها را درون آن بریزید ، طوری که محلول روی چغاله ها را بگیرد.به مدت یک شب، بگذارید چغاله ها درون محلول بمانند.سپس، چغاله ها را از صافی رد کنید.برای ترد شدن چغاله ها، یک قاشق غذاخوری آهک را در یک لیتر آب حل کرده، سپس صبر کنید تا ته نشین شود.آب روی آهک های ته نشین شده را بردارید و چغاله ها را به مدت یک شبانه روز درون آن قرار دهید پس از آن آب درون چغاله ها را هر 3- 2 ساعت یکبارعوض کنید تا مطمئن شوید آهکی درون چغاله ها باقی نمانده باشد.چغاله ها را روی یک پارچه پهن کرده تا آب اضافی آن ها کاملا گرفته شود.چغاله ها را درون شیشه بریزید و از آن بچشید اگر نمک آن ها کم بود به آن ها نمک اضافه کنید چرا که اگر نمک چغاله ها کم باشد پس از مدتی شل می شوند. چند حبه سیر، چند شاخه ترخون و مقداری موسیر را به محتوای شیشه اضافه کنید.وقتی شیشه پر شد درون آن سرکه بریزید تا حدی که روی چغاله ها را بگیرد.درب آن را به طور کامل ببندید، طوری که هوا به هیچ وجه وارد آن نشود.پس از دو هفته ترشی آماده است.

worldfood.ir

یاس

پنج شنبه 23 دی 1389  12:16 PM
تشکرات از این پست
khosro1342
khosro1342
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 296
محل سکونت : قزوين

پاسخ به:ترشی چغاله بادام

خواص درمانی چغاله بادام

چغاله بادام یكی از میوه‌های نوبر فصل بهار و در واقع میوه درخت بادام است كه قشر خارجی آن سبز رنگ و پوشیده از كرك‌های ظریف بوده و داخل آن روكش سفید و نرمی وجود دارد كه مغز آبكی و نازك بادام را در خود نگهداری می‌كند.

 

 

در این حالت میوه بادام كاملا رشد نكرده و كال است كه با عنوان چغاله بادام مصرف می‌شود. در قدیم معتقد بودند این میوه نارس باعث تقویت لثه و ریشه دندان‌ها می‌شود و برای خشكی دهان مفید است.

چغاله‌هایی كه مقداری تلخی دارند حاوی مقدار بسیار كمی اسیدسیانیدریك و تركیبی از سم خطرناك سیانور هستند كه مصرف زیاد آن می‌تواند منجر به مسمومیت در مصرف‌كننده شود.

به طور كلی مواد مغذی میوه كال و نارس بادام كمتر از میوه‌های رسیده است و از نظر كلسیم، آهن و به طور كلی املاح معدنی در سطح پایین‌تری قرار دارد. رسیده این میوه افراد را در برابر بیماری‌هایی چون پوكی استخوان ، افزایش كلسترول ، كم‌خونی و چسبندگی روده‌ها محافظت می‌كند، اما تا وقتی كال است از این ویژگی‌ها برخوردار نیست.

البته این میوه در صورت عدم افراط و رعایت برخی نكات بهداشتی فایده مهمی چون جلوگیری از گرفتگی عضلات دارد. در واقع میوه سبزرنگی نظیر چغاله بادام كه كال و نارس است سرشار از كلروفیل است. كلروفیل داخل بدن در مسیر كانال گوارشی به تولید منیزیم كمك شایانی می‌كند و از آنجا كه منیزیم برای كاهش گرفتگی عضلات نقش بسزایی دارد، خوردن متعادل آن می‌تواند تا حدی در بهبود گرفتگی عضلات مفید واقع شود.

از سوی دیگر این نوبرانه تركیبات اسیدی دارد كه وجود آنها در معده مانع آسیب رسیدن به بافت معده و بروز سرطان معده می‌شود؛ البته باید گفت این نوبرانه از نظر ویتامین C كامل نیست و كم كالری بودن آن نیز موجب لاغری نمی‌شود.

این میوه اغلب هضم سنگینی دارد و از آنجا كه با هدف كسب سود بیشتر توسط باغداران با وسوسه دلالان و واسطه‌ها زودهنگام عرضه می‌شود بیش از حد كال و نارس بوده و طبیعت آن بسیار سرد است به گونه‌ای كه فرد با مصرف بیش از اندازه آن به اصطلاح عامیانه سردی می‌كند و گاهی دچار عوارضی از قبیل دل‌درد، تهوع، اسهال و سردرد می‌شود.

اگر چغاله بادام به صورت بهداشتی كمپوت، خورش یا ترشی شود مصرف متعادل آن می‌تواند تا حدودی مواد مغذی را به بدن برساند.چون این میوه با پوست مصرف می‌شود باید حتما در ضدعفونی كردن و شستن آن دقت كرد.

اغلب میوه‌فروشان و فروشندگان دوره‌گرد با آب جوی یا چاه مبادرت به شستن این میوه می‌كنند كه می‌تواند عاملی برای بروز بیماری‌های گوارشی بویژه حصبه شود.

بیماری حصبه نوعی عفونت باكتریایی است كه از طریق مصرف آب یا غذای آلوده می‌تواند به انسان منتقل شود كه در كودكان و افراد بالای 60 سال رایج‌تر است.

عوارض این بیماری شامل كاهش شدید آب و املاح بدن ، سوراخ شدن روده‌ها، خونریزی دستگاه گوارش، عفونت استخوان و هپاتیت است.
 

دوشنبه 4 بهمن 1389  1:10 PM
تشکرات از این پست
goldenyass
goldenyass
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 5
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:ترشی چغاله بادام

ما را چه به این چیزا

اینا همش به در د خودتون می خوره

این دری وری ها رو نزنید خیلی سرو سنگین تر

 

بر محمد صلوات
الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
دوشنبه 4 بهمن 1389  1:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها