0

توافقنامه امنيتي تهران -مسقط وارد فاز جديدي شد

 
alimasjed
alimasjed
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 142
محل سکونت : تبریز

توافقنامه امنيتي تهران -مسقط وارد فاز جديدي شد

در سفر وزير كشور به عمان؛
توافقنامه امنيتي تهران -مسقط وارد فاز جديدي شد
تهران-وزير كشور با بيان اينكه 'يكي از تفاهم‌نامه‌هايي كه در سفر پادشاه عمان به ايران به امضا رسيد توافقنامه امنيتي بود'؛ تصريح كرد: 'پيگيري و فعال كردن كميته امنيتي بين دو كشور يكي از اهداف سفر بنده به عمان بود.'

به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور ، مصطفي محمدنجار وزير كشور طي نشست خبري با حضور رسانه‌هاي عماني در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه اين سفر چه اهداف و نظري به دنبال داشت، گفت: ايران و عمان اشتراكات زيادي در زمينه فرهنگي، تاريخي، ديني و مذهبي با هم دارند و مردم دو كشور قرن‌هاي متوالي برادرانه در كنار هم زندگي كردند.
وزير كشور با بيان اينكه دو كشور ايران و عمان در كنار آبراه استراتژيك خليج فارس و تنگه هرمز قرار گرفته‌اند،‌خاطرنشان كرد: 60 درصد از انرژي جهان از آبراه تنگه هرمز عبور مي‌كند. بنابراين همكاري‌هاي ايران و عمان از نظر اقتصادي، تجاري، فرهنگي، اجتماعي و امنيتي بسيار مهم است.
محمد نجار روابط فيمابين ايران و عمان را در بهترين شرايط توصيف و تاكيد كرد: امنيت عمان امنيت ايران است و هيئت‌هاي مختلف ايراني و عماني در بين دو كشور در حال رفت و آمد هستند.
وزير كشور در ادامه سخنان خود با اشاره به سفر سلطان قابوس پادشاه عمان به كشورمان كه سال گذشته انجام شده و هفت تفاهم نامه حاصل آن بوده، گفت: يكي از تفاهم‌نامه‌هايي كه در سفر پادشاه عمان به ايران به امضا رسيد توافقنامه امنيتي بود كه پيگيري و فعال كردن كميته امنيتي بين دو كشور يكي از اهداف سفر بنده به عمان بود.
وي افزود: جلسات خوبي را با سلطان قابوس پادشاه عمان، وزير كشور و ساير مسئولين عماني داشتيم كه همكاري در زمينه‌هاي تجارت، حمل و نقل و فعاليت‌هاي مشترك اقتصادي دنبال شد.
وزير كشور با بيان اينكه با تكميل راه‌آهن چابهار به زاهدان امكان ترانزيت كالا به عمان و ايران به آسياي ميانه ممكن مي‌شود،‌اظهار داشت: روابط ايران و عمان در زمينه‌هاي مختلف فعال است.
محمدنجار در پاسخ به سؤالي مبني بر اينكه ديدگاه شما در خصوص آينده توسعه روابط دو كشور چيست، تصريح كرد: آينده روابط ايران و عمان را بسيار خوب مي‌بينم. عمان كشوري آرام و متوازن است كه با صلابت توسعه پيدا مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه بهترين كار اين است كه توافقنامه‌هايي كه تا الان با عمان داشته‌ايم، بايد براي توسعه روابط دو كشور اجرايي كنيم،‌يادآور شد: با توجه به اينكه اراده عالي بين رؤساي دو كشور وجود دارد بايد ظرفيت‌هاي دو طرف را به كار برده و سطح همكاري‌ها را بالا ببريم.
وزير كشور در پاسخ به اين سؤال كه ايران و عمان تا چه اندازه در جهت جلوگيري قاچاق مواد مخدر با هم همكاري دارند،‌گفت: براساس موافقتنامه امنيتي قرار شده سطح همكاري‌ها را ميان ايران و عمان افزايش دهيم.
محمد نجار افزود: مقابله با مواد مخدر، تروريست، قاچاق انسان و جرائم سازمان يافته و همكاري مرزي، تسهيل كار بر صيادان از نكات بسيار مهمي است كه در امنيت ما و خليج فارس مؤثر است.
وي تاكيد كرد: با توجه به اينكه كانون توليد مواد مخدر در افغانستان قرار دارد، و افغانستان نيز همتاي ما است، ما براي مبارزه با مواد مخدر بيشترين هزينه را در سطح جهاني پرداخت كرده‌ايم و بيش از سه هزار و 700 شهيد و 11 هزار مجروح كه در اين راه داشتيم.
دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به انسداد مرزهاي زميني ايران و افغانستان كه در حال انجام است، يادآور شد: ممكن است با انسداد كامل مرزهاي زميني ايران و افغانستان مواد مخدر از طريق افغانستان به پاكستان و سپس به درياي عمان وارد شود، كه اخيرا نيز مواليدي را كشف و دستگير كرده‌ايم. از همين رو قرار شد كه ايران و عمان در اين زمينه همكاري‌هايشان را افزايش دهند.
محمد نجار در پاسخ به سؤال ديگري در خصوص اينكه آيا در مورد بحث هسته‌اي ايران نيز ميان وي و مقامات امنيتي عمان صحبت شده است، گفت: از آنجاييكه عمان كشور دوست و هم راي ما در مسائل جهاني است، دائما در اين زمينه‌ها با مقامات عماني تبادل نظر داريم.
وي ادامه داد: استفاده از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي حق مسلم مردم ايران و همه جهان و كشورهاي عربي است، و الان شاهديم كه كشورهاي عربي به دنبال استفاده از اين انرژي پاك هستند.
وزير كشور با بيان اينكه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران زير نظر آژانس و به صورت قانوني انجام مي‌شود، تاكيد كرد: امروز همه مردم و دولت‌هاي مستقل و آزاده از حق ما دفاع مي‌كنند.
محمد نجار يادآور شد: قدرت‌هاي جهاني و سلطه‌گر بايد از رفتار دوگانه در بحث استفاده از انرژي هسته‌اي دست بردارند.
وزير كشور در ادامه با بيان اينكه امروز اسرائيل غده سرطاني و خطري براي كشورهاي اسلامي و منطقه است، رفتار دوگانه كشورهاي مستكبر در اجازه دادن به صهيونيست‌ها در استفاده از سلاح‌هاي اتمي را مورد اشاره قرار داد و تصريح كرد: حرف ما يك كلمه است و اين كه انرژي پاك هسته‌اي براي همه و سلاح هسته‌اي براي هيچ كس.
محمد نجار در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه آيا عمان براي مبادله زندانيان ايراني و آمريكايي بين تهران و واشنگتن ميانجيگري ديگري داشته است يا نه، گفت: فعلا در اين زمينه بحث خاصي نداشته‌ايم البته ايران و عمان بحث‌هاي كلي دارند و همفكري در زمينه مسائل منطقه‌اي دائما انجام مي‌شود.

وزير كشور در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه آيا در نظر داريد يك بازار ايراني در عمان تاسيس كنيد، اظهار داشت: در اين سفر يك مركز تجاري در عمان افتتاح كرديم و به دنبال توسعه روابط تجاري با عمان هستيم و قرار است سال آينده نيز عمان در بندرعباس يك مركز تجاري تاسيس كند.
محمدنجار در خصوص حضور نيروهاي فرامنطقه‌اي در منطقه و تاثير آن در امنيت منطقه خليج فارس يادآور شد: امنيت منطقه را بايد توسط كشورهاي منطقه تامين كنيم.
وي ادامه داد: نيازي به حضور نيروهاي فرامنطقه‌اي براي تامين امنيت نيست و اين موضوع هميشه بهانه‌اي براي اجانب جهت حضور در منطقه بوده و تجربه نشان داده كه مستكبرين با حضورشان امنيت منطقه را به خطر مي‌اندازند و مي‌خواهند رقابت تسليحاتي در منطقه به راه اندازند.
وزير كشور در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه آيا لغو رواديد ميان ايران و عمان را در دستور كارتان داريد، گفت: قرار شده كه صدور رواديد به خصوص براي تجار را تسهيل كنيم و همچنين گردشگري را توسعه دهيم. البته ما آمادگي داريم كه اگر طرف عماني مايل باشد، رواديد بين دو كشور لغو گردد.
خبرنگاري سؤال خود را به سفر وزير امور خارجه آمريكا به كشورهاي قطر، امارات و عمان كه قرار است در روزهاي آينده انجام شود؛ اختصاص داده و از وزير كشور پرسيد كه نظر شما در خصوص اظهار نظر هيلاري كلينتون مبني بر تهديدآميز بودن فعاليت هسته‌اي ايران براي كشورهاي منطقه چيست؟ كه نجار گفت: ما مخالف سفر كسي به منطقه نيستيم البته بايد بگويم كه ايران هراسي پروژه نخ‌نماي آمريكايي‌ها است.
وي افزود: آنها دائماً ايران هراسي را دنبال مي‌كنند و ايران را خطري براي كشورهاي منطقه مي‌خوانند تا بين مسلمانان، شيعه و سني و ايران و ساير كشورها اختلاف بيندازند در حالي كه اين سياست بي‌اثر است. چرا كه اين كشورهاي منطقه با ايران دوست هستندو اين حرف‌ها را باور ندارند و آمريكا نيز اعتبار خود را به اندازه كافي از دست داده است.
وزير كشور در خصوص پاسخ ديگر در خصوص تاثير تحريم‌ها در اقتصاد ايران يادآور شد: با اين تحريم‌ها ايران هر روز رشد بيشتري ميكند و خوب است كه آنها مدت ديگري به تحريم ايران ادامه دهند. چرا كه اين حرف‌ها همانند جوك است.
محمد نجار تاكيد كرد: امروز دانشمندان جوان ما قله‌هاي فناوري و علم را يكي پس از ديگري فتح مي‌كنند و خودباوري و اعتماد به نفس در جوانان ايران و منطقه بالا رفته و همه مردم منطقه متوجه شده‌اند كه اين حرف‌ها تهديدات تو خالي است. البته بايد گفت كه شركت‌هاي اروپايي و آمريكايي امروز بيشتر از گذشته براي سرمايه‌گذاري در ايران از يكديگر سبقت مي‌گيرند.
وي با اشاره به اينكه خود كشورهاي غربي امروز مشكلات اقتصادي زيادي دارند،‌گفت: اجراي هدفمندي يارانه‌ها با وجود تحريم‌ها نشاندهنده قدرت و اقتدار بالاي نظام جمهوري اسلامي ايران است.

پنج شنبه 23 دی 1389  11:51 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها