0

آنچه والدین باید درباره اینترنت بدانند

 
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 43956
محل سکونت : خراسان رضوی

آنچه والدین باید درباره اینترنت بدانند

خطر دور نگه داشتن کودکان در محیط اینترنت به این معناست که به آنها بیاموزیم کاربری هوشمند و مسئول باشند و به فضای مجازی مانند یک «بازی» نگاه نکنند. متخصصان امور امنیتی، حریم خصوصی و فضای مجازی توصیه هایی برای ایمنی اینترنتی در هر گروه سنی ارائه کرده اند که در ذیل می آید:
به فرزندان خود بیاموزید که:

قبل از کلیک کردن به این فکر کنند که با چه کسی در حال گفتگو (chat) یا نامه نگاری هستند، درحال گفتن چه مطلبی هستند و از چه لحن و شیوه ای برای گفتن آن استفاده می کنند؟ آیا شخصی که در سمت دیگر این گفتگو قرار دارد متوجه شوخی های آنها می شود؟

قبل از واکنش نشان دادن به موضوع آنلاینی که موجب ناراحتی آنان شده است، میز رایانه را ترک کنند و چند نفس عمیق بکشند.

از شایعه پراکنی، همکاری در اذیت و آزار دیگران و دادن اطلاعات خصوصی و گفتگوهای خودمانی در اینترنت خودداری کنند.

قانون طلایی فضای مجازی را رعایت کنند و هرگز کاری را که در زندگی واقعی انجام نمی دهند، در اینترنت هم انجام ندهند.

خودتان هم به عنوان والدین موارد ایمنی را رعایت کنید:نرم افزار ضد spyware و adware را روی رایانه نصب کنید.از سلامت و به روز بودن firewall خود اطمینان حاصل کنید.یک نرم افزار ضدویروس روی رایانه نصب و آن را به طور منظم به روز کنید.

نکات ایمنی در سنین دبستان

زیر ٨ سال

از فناوری های فیلترینگ یا کنترل والدین parental control استفاده کنید و به جای فیلتر کردن سایت های «بد»، هر موردی را که با آن موافق نیستید، مسدود کنید.

درباره این که آیا فرزندتان واقعاً به داشتن یک آدرس ایمیل یا سیستم های پیام رسانی نیاز دارد، فکر کنید. اگر پاسخ مثبت است، تمام ارتباطات به غیر از فهرست گیرندگان و فرستندگان مورد تایید خود را فیلتر کنید و مراقب باشید که فهرست دوستانش، طولانی تر از رقم سنش نباشد و شما همه آنها را در زندگی واقعی، بشناسید.

وب سایت های مورد علاقه آنها را در بخش نشانک یا Bookmark قرار دهید تا برای پیدا کردن آنها نام سایت را اشتباه تایپ نکند و از سایت «بد» سردرنیاورد. از موتورهای جستجوی کودکان مانند Yahooligans و Ask Jeeves استفاده کنید. زمان حضورشان در اینترنت را به نیم ساعت در روز محدود کنید، مگر این که در حال انجام یک برنامه خاص درسی باشند. فعلاً اجازه استفاده از بازی های اینتراکتیو (interactive) مانند X-Box Live یا شبکه آنلاین (Playstation) را به آنها ندهید. تا جایی که می توانید در کنارشان بنشینید و ببینید که در اینترنت به کجا می روند، چه چیزی برایشان جالب است و هر سوالی که فکر می کنید بپرسید و به تمام سوالات او پاسخ دهید.

به آنها بگویید که قبل از فرستادن هر مطلبی اعم از مشخصات شخصی یا مطالب دیگر از طریق ایمیل یا قرار دادن آن در بلاگ و وب سایت، نظر شما را جویا شوند.

در اوقات فراغت به دنبال سایت های سالمی بگردید که بتوانید به او معرفی کنید. فهرستی از این سایت ها در WiredKids.org موجود است.

٨ تا 10 سال

اگر فرزندتان نمی تواند وارد سایت های معرفی شده از طرف مدرسه یا سایت های مناسب شود، میزان فیلترینگ رایانه را کاهش دهید. بعضی از وب سایت ها مانند MSN دارای این امکان هستند که هر صفحه برای باز شدن به اجازه والدین نیاز دارد و به این منظور ایمیلی به نشانی آنها می فرستد و در صورت پاسخ مثبت، صفحه را باز می کند.

اگر سرویس پیام فوری یا IM را فعال کرده اید، فهرست فرستندگان پیام را به اشخاص آشنا محدود کنید.

از یک برنامه ضد pop-up یا نوار ابزاری مانند گوگل استفاده کنید. برنامه ضد ویروس و منهدم کننده نرم افزارهای جاسوس را نصب و فعال کنید زیرا دانلودهای پر ویروس از همین سنین آغاز می شود. موتورهای جستجو را تغییر ندهید و همچنان از Yahooligans و Ask Jeeves استفاده کنید. گفتگوی آنلاین را با آنها تمرین کنید تا بیاموزند با غریبه های حاضر در فضای مجازی چگونه برخورد کنند.

علاوه بر تهیه Back up از فایل ها، برنامه ضدجاسوسی رایانه را مدام چک کنید. گذشته از موارد درسی، زمان حضور او در اینترنت را با احتساب پیام ها و ایمیل ها به کمتر از یک ساعت در روز محدود کنید.
عنوان گروه: روانی، اجتماعی

مدیرتالارلطیفه وطنزوحومه

پنج شنبه 23 مهر 1388  7:55 AM
تشکرات از این پست
cooper
cooper
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : شهریور 1388 
تعداد پست ها : 689
محل سکونت : سمنان

پاسخ به:آنچه والدین باید درباره اینترنت بدانند

جالب بود
Learn from yesterday, live for today,hope for tomorrow.The important thing is not to stop questioning.
Albert Einstei

 

پنج شنبه 23 مهر 1388  9:48 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها