0

واریس چیست و چگونه می‌توان برطرفش کرد؟

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

واریس چیست و چگونه می‌توان برطرفش کرد؟

 
هر کسی که تجربه‌ی واریس را داشته باشد می‌داند که این بیماری نه تنها ظاهر ناخوشایندی دارد بلکه دردناک هم می‌تواند باشد. واریکوز وریدی یا همان واریس بیماری است که باعث گشاد شدن رگ‌ها و آبی یا کبود شدن آن‌ها شده و طبق آمار، تقریبا ۲۳ درصد از آمریکایی‌ها دچارش هستند.

برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: هر کسی که تجربه‌ی واریس را داشته باشد می‌داند که این بیماری نه تنها ظاهر ناخوشایندی دارد بلکه دردناک هم می‌تواند باشد. واریکوز وریدی یا همان واریس بیماری‌ است که باعث گشاد شدن رگها و آبی یا کبود شدن آنها شده و طبق آمار، تقریبا 23 درصد از آمریکایی‌ها دچارش هستند.

 

واریس زمانی روی می‌دهد که دریچه‌های وریدی اجازه نمی‌دهند خون در رگها جریان مناسبی داشته باشد. این اتفاق سبب می‌شود خون در جهت اشتباهی حرکت کرده یا در رگها تجمع کرده و موجب گشاد شدن رگها و تورم‌شان شود. این رگها به طرز قابل مشاهده‌ای بهم پیچیده شده و متورم می‌شوند و اغلب ظاهری کبود رنگ پیدا می‌کنند. واریس معمولا در پاها دیده می‌شود زیرا هنگام ایستادن یا راه رفتن فشار بیشتری به پایین تنه وارد می‌شود.

زنان باردار و افراد دچار اضافه وزن بیشتر در معرض واریس هستند اما هر کسی ممکن است دچار واریس شود. زنان دو برابر مردان مستعد ابتلا به واریسند و ممکن است جنبه‌ی ژنتیکی نیز داشته باشد.
هر چند واریس معمولا خطری برای سلامتی محسوب نمی‌شود اما بسیاری از افرادی که واریس دارند از احساس درد و ناراحتی و همچنین ظاهر ناخوشایند این رگهای کبود و متورم در پاهای خود شاکی هستند.

خوشبختانه راههای زیادی برای درمان واریس وجود دارد که هم شامل راهکارهای خانگی و هم شامل مداخلات پزشکی می‌شود. اگر شما هم مشکل واریس دارید باید بدانید که راههای متنوعی برای رها شدن از آن دارید.

هر چند راهی وجود ندارد که مشکل واریس را کاملا درمان کند اما برای کاهش احتمال ابتلا به واریس اقداماتی می‌توانید انجام دهید. ورزش منظم، کنترل وزن سالم و داشتن تغذیه‌ی‌ای سرشار از فیبر و نمک کمتر می‌تواند به پیشگیری از واریس کمک زیادی بکند. همچنین اگر احساس می‌کنید مستعد ابتلا به واریس هستید از پوشیدن جوراب‌های تنگ و کفش‌های پاشته بلند پرهیز کنید. بالا قرار دادن پاها و تغییر وضعیت نشستن و ایستادن نیز از اقداماتی هستند که احتمال واریس را کم می‌کنند.

واریس چیست و چگونه می‌توان برطرفش کرد

ورزش‌هایی با شدت کمتر مانند شنا یا یوگا به بهبود جریان خون در پاها و رگها کمک می‌کنند. همچنین ورزش، فشار خون را که ریسک فاکتوری برای ابتلا به واریس است پایین می‌ِآورد. پوشیدن جوراب‌های واریس نیز می‌تواند درد و احساس ناراحتی واریس را کاهش بدهد.

آنهایی که اضافه وزن دارند بیشتر مستعد واریس هستند بنابراین تغییرات تغذیه‌ای می‌تواند احتمال واریس را کمتر کند. تغذیه‌ی سالم منجر به کاهش وزن شده و ضمنا مصرف مواد غذایی سرشار از پتاسیم و فیبر برای کاهش تورم و یبوست مفید است.

اگر راهکارهای خانگی کمکی به شما نکرد به پزشک مراجعه کنید. برای افرادی که واریس شدید دارند، ممکن است عمل جراحی درمان مناسبی باشد. بعد از عمل جراحی واریس می‌توانید همان روز به خانه برگردید چون این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. لیزر درمانی هم می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای رها شدن از رگهای عنکبوتی باشد.

درمان پزشکی دیگری که برای واریس وجود دارد جراحی شکافتن و بستن (ligation and stripping) است که در آن، رگهای آسیب دیده از بین برده شده و سپس توسط جراحی برداشته می‌شوند. انتهای رگ نیز بسته و مسدود می‌شود. بعد از این عمل جراحی لازم است بیمار بستری شود و طی یک تا سه هفته ریکاوری، جوراب واریس بپوشد.

در شیوه‌ی درمانی اسکلروتراپی یا تخریب غشایی، ورید آسیب دیده با استفاده از یک ماده شیمیایی تزریقی به بافت یا حرارت تولید شده توسط انرژی لیزر یا موج رادیویی (تخریب اندوژن) تخریب می‌شود. روش درمانی رادیو فرکانسی نیز معمولا روی رگهای بزرگ‌تر انجام شده و از حرارت برای انسداد رگها استفاده می‌شود.

شنبه 10 شهریور 1397  5:31 PM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi
دسترسی سریع به انجمن ها