0

كنگره انقلاب اداري ايران ؛ تصميمات و نتايج كار

 
amuzesh2005
amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

كنگره انقلاب اداري ايران ؛ تصميمات و نتايج كار

25 ژانويه 1968 (8بهمن 1346) در سومين روز كنگره انقلاب اداري ايران، سخنرانان ناگهان دست ار ملاحظه كاري و ترس از ساواك برداشتند و خواستار يك انقلاب اداري واقعي در ايران شدند و گفتند كه از طريق متعارف، مسائل اداري (بوروكراسي) ايران را كه از زمان قاجاريه رو به وخامت گذارده و دارد از كنترل خارج مي شود نمي توان حل كرد و براي رفع دشواري هاي اداري بايد به صورت انقلابي عمل شود به همان گونه كه در دهه 1330 بر در ورودي سازمان ثبت اسناد كشور قفل زدند و آن را كه به صدور اسناد تملك براي مسيلها و ... دست زده بود تصفيه و نوسازي كردند. توصيه هاي اين كنگره مورد توجه قرار نگرفت و بوروكراسي بد كه مردم را كلافه كرده بود از علل انقلاب 1357 بود كه به نظر مي رسد به زدن ريشه آن باز هم توجه نشده است و اينك به صورت بزرگترين مشكل جمهوري اسلامي درآمده است.
    كنگره سال 1346 مركب استادان و كارشناسان اين حرفه در پايان جلسات خود پيشنهادهاي متعدد ارائه كرد از جمله منطقه اي كردن بودجه بعضي سازمانها، سپردن امور شهري نظير آب و برق و تلفن به شهرداري ها، تشكيل شوراهاي شهر و استان و شوراهاي منطقه اي آموزش و پرورش و بهداري، اجراي قواعد بازرسي و تشويق و تنبيه علم اداره و مديريت سازمانهاي عمومي در ادارات دولتي ايران، انتخاب مديران دوائر اداري سازمانها از ميان تحصيلكرده هاي اين رشته بر پايه تجربه و شايستگي و از طريق امتحان و مصاحبه و بالاخره ايجاد يك سازمان بازرسي مركزي مستقل (جدا از بازرسي وزارت دادگستري معروف به بازرسي کل کشور) براي رسيدگي به شكايات و نيز بازرسي سرزده از ادارات دولتي، و در صورت كشف قصور اقدام سريع با انتشار در رسانه ها به منظور تنبه ديگران و در صورت لزوم ارجاع پرونده ها به دادگستري.
    در جلسات کنگره پيشنهاد شده بود که براي هر رسته و صنف يک شوراي عالي تاسيس شود تا قواعد و ضوابط مربوط را تهيه کند از قبيل شوراي عالي هنر،کار، مطبوعات، کتاب، معادن و ....
    در اين جلسات خواسته شده بود که ايران هم بمانند ساير کشورها داراي يک کميسيون دائمي انتخابات، مستقل از سه قوه حکومتي شود و راي دهندگان قبلا داوطلبانه ثبت نام کنند و کارت انتخاباتي بگيرند و تنها در منطقه «مشخص شده» خود راي بدهند.
    تاريخ (مرور زمان) نشان داد از توصيه هاي اين كنگره با همه تبليغي كه برايش شده بود، جز تاسيس شوراهاي آموزش و پرورش منطقه اي و ايجاد شوراهاي شهر و استان و سازمان بي خاصيت بازرسي اداري كل (بازرسي شاهنشاهي) به اجرا در نيامدند. از بازرسي اداري کل (سازمان بازرسي شاهنشاهي) با انتصاب جمعي بازنشسته از كار افتاده به عنوان بازرس، آن هم به توصيه اصحاب نفوذ و قدرت كار موثري بر نيامد و طلسم بوروكراسي پيچيده ايران که به صورت گره اي کور درآمده است شكسته نشده است.  

پنج شنبه 23 دی 1389  6:40 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها