0

برخورد با مدیران فاسد را از کُره‌ای‌ها یاد بگیریم

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

برخورد با مدیران فاسد را از کُره‌ای‌ها یاد بگیریم

 

برخورد با مدیران فاسد را از کُره‌ای‌ها یاد بگیریم

رزاققی: برخورد با مسئولان فاسد را از ژاپنی ها و کره‌ای‌ها بیاموزیم که چگونه رئیس جمهور خلاف کارشان را رسوا کردند.

 

خبرگزاری تسنیم: ابراهیم رزاقی اقتصاددان با بیان اینکه اگر طرح اعاده اموال نامشروع تصویب و اجرایی شود، آثار آن تحولات گسترده مدیریتی در کشور ایجاد خواهد کرد گفت: باید توجه داشته باشیم که عمده انحرافات اخلاقی و اقتصادی در بین جوامع از مدیران آن‌ها شروع شده و برخورد و اصلاحات نیز باید از همین نقطه آغاز شود.

به گفته رزاقی، در سنوات اخیر موارد زیادی از فساد‌ها و اختلاس‌ها و رانت خواری‌های مدیران مختلف دولتی در رسانه‌ها مطرح و مردم از آن مطلع شده اند، تا حدودی با این موارد برخورد شده، اما نکته مهم این است که کثرت و تعدد این مفاسد نوعی نا امیدی را در جامعه ایجاد کرده است که اگر دیر با آن برخورد شود اثرات بلند مدت و نامطلوب اجتماعی را در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به دو فسادی که اخیرا در رابطه با آن بحث‌های مختلفی مطرح شده گفت: چندی قبل فساد صندوق ذخیره فرهنگیان رسانه‌ای شد و مسئولان اعلام کردند که حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان میان ۱۰ الی ۱۵ نفر تقسیم شده است. متاسفانه برخی مقامات ارشد نیز به توجیه این فساد پرداخته و گفتند این مبلغ تنها بدهی معوق است و تخلفی انجام نشده سوال ساده‌ای که مردم داشتند این بود که این وام‌ها کجا مصرف شده است، این ابهامات رو به روز بیشتر می‌شود، اما پاسخ درستی نیز به آن داده نشده است.

رزاقی ادامه داد، به عنوان مثال دیگر اخیرا اعلام شد که بدهی بانک‌ها حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است، بر اساس برخی خبر‌ها حدود ۱۰۰۰ خانه لوکس با قسمتی از این منابع توسط بانک‌ها خریداری شده تا بعد از گران شدن ملک فروخته شود. این رانت خواری‌ها و احتکار‌ها تنها منجر به بر هم زدن نظم اقتصادیی کشور می‌شود، اما نهادی با آن برخورد جدی نمی‌کند.

وی ضمن بیان انتقاد‌هایی نسبت به طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان گفت: سوالی که در مورد عملکرد نمایندگان مجلس وجود دارد این است که آیا آن‌ها متوجه این فساد‌ها نیستند اگر حتی اخبار این فساد‌ها را شنیده باشند باید در مقابل ملت پاسخ گو باشند که چرا به وظیفه نظارتی خود درست و به موقع عمل نکرده اند.

رزاقی ادامه داد، نمایندگان مجلس باید به این سوال پاسخ دهند که سرنوشت طرح "از کجا آورده اید؟ " به کجا رسید، اگر قرار باشد که طرح جدید نیز به سرنوشت طر‌های قبلی دچار شود امید مردم به طور کامل از بین می‌رود.

این اقتصاددان با بیان اینکه، همه مدیرانی که در فساد حقوق‌های نجومی دخیل بوده اند باید محاکمه می‌شدند، گفت: متاسفانه مدیران فاسد در پوشش پست و مقام خود اعتبار جهانی که در دنیا برای ایران در سال‌های اخیر ایجاد شده را لکه دار کرده اند.

وی افزود، حتی مدیران ارشد نیز نتن‌ها باید نسبت به ثروت نامشروع خود بلکه باید نسبت به عمکلردشان در زمان مدیریت پاسخ گو باشند، به عنوان مثال از ابتدای انقلاب تاکنون حدود ۱۵۰۰ میلیارد دلار کالا وارد کشور شده است از این مسیر تنها ۱۲ میلیون شغل ایجاد کردند در حالی که باید بیش از ۱۰۰ میلیون شغل ایجاد می‌شد.

رزاقی ادامه داد، این‌ها ابهاماتی است که در کنار حساب کشی از مدیران فاسد باید به آن‌ها پاسخ داده شود و گرنه این دست طرح‌ها ابتر می‌مانند.

اقتصاددان کشورمان با اشاره به فرمایشات امام علی در خصوص بی آبرو کردن مدیران فاسد حکومتی گفت: در نامه حضرت امیر به مالک صراحتا تاکید شده که مراقب اطرافیانش باشد و اگر آن‌ها از قدرت سوء استفاده کردند، آبرویی برای کارگزارن فاسد باقی نگذارد. متاسفانه تاکنون در کشور با مدیران فاسد مسامحه شده و این روند آسیب‌های جدی به امید مردم وارد کرده است.

رزاقی با اشاره به قلدری مدیران فاسد کشور گفت: آن‌ها امروز به حدی جری شده اند که در تریبون‌های رسمی ثروت‌های کلان خود را اعلام می‌کنند و هیچ ابایی نیز ندارند، این روند نتیجه آن است که به سخن امام (ره) عمل نشد. ایشان در وصیت نامه خود تاکید کردند که ثروت حتی اگر از مسیر مشروع نیز بدست آمده باشد باید در مسیر تولید و کارخانه قرار گیرد. آیا دارایی مدیران فاسد کشور که ظاهرا از مسیر رانت بدست آمده به کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی رفته است؟ اگر این اتفاق رخ نداد چرا اجازه دادیم ثروت اندوزی نامشروع خود ادامه دهند.

وی گفت:مردم هنوز به نظام اعتقاد دارند، اما در صورتی که این طرح نیز به جایی نرسد به اعتماد عمومی آسیب جدی وارد می‌شود.

این اقتصاددان با سابقه کشور تاکید کرد، سیاست گذاران باید برخورد با مدیران فاسد را از ژاپنی‌ها و کره ای‌ها بیاموزند. هنوز فراموش نکرده ایم که رئیس جمهور کره جنوبی به خاطر رشوه یکی از نزدیکانش چگونه رسوا شد، ما نیز باید همین الگو را در کشور پیاده کنیم. مسئولان از فرمایشات ائمه تبعیت نکردند چه خوب است که از برخورد با مدیران فاسد در کشور‌های دیگر عبرت بگیرند.
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
یک شنبه 13 اسفند 1396  4:42 PM
تشکرات از این پست
siryahya
دسترسی سریع به انجمن ها