0

ماساژ سر و صورت کودک

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

ماساژ سر و صورت کودک

 

 

ماساژ سر و صورت کودک


اوایل بچه‌ها نسبت به ماساژ سر و صورت مقاومت می‌کنند. به ویژه در طول اولین هفته‌های زندگی‌شان و به خصوص اگر وضع حمل طولانی یا دردناک بوده باشد. ماساژ این قسمت را به طور دائم برای سه یا چهار روز متوالی انجام دهید. اگر نوزادتان ناراحت شد یا شروع به گریه کرد این کار را متوقف کنید و قسمت‌های دیگر بدن او را ماساژ دهید اما پس از چند روز یا چند هفته مجدداً ماساژ سر و صورت را شروع کنید.
وقتی نوزادان به این حرکات عادت کردند از آن لذت بسیاری می‌برند. این لذت وقتی بزرگ‌تر شوند ، حتی بیشتر هم می‌شود. برای ماساژ این قسمت نوزادتان را به پشت و درحالی‌که پاهایش را به طرف شماست بخوابانید. حرکاتتان باید سبک و با آرامش توأم باشد. از روغن استفاده نکنید یا حداقل مقدار کمی از آن استفاده کنید.
ماساژ سر
1.    ماساژ سر: دست‌هایتان را دور سر کودک قرار دهید ، به گونه‌ای که انگشتان سبابه‌تان را روی بالاترین قسمت پیشانی یعنی محل رویش مو حلقه کرده و آنگاه ماساژ را از بالای سر با حرکات هماهنگ دست‌ها شروع کنید تا به انتهای پشت سر برسید. بعد مستقیماً به حرکت شماره دو بپردازید.
2.    ماساژ فک‌ها: دستتان را جداگانه ، در دو طرف صورت و کنار گوش‌های کودک قرار دهید. آنگاه انگشتتان را در طول فک‌های او حرکت دهید تا هر دو دست به چانه برسند. حرکت‌های شماره یک و دو را چندین بار تکرار کنید.
ماساژ صورت
1.    کشیدن پیشانی: شست‌هایتان را وسط پیشانی کودک درست زیر خط رویش موها قرار دهید ، هر دو شست را به طرف بیرون روی خطی مستقیم و به سمت دو طرف صورت بکشید. این کار را برای قسمت‌های پایین تر پیشانی هم تکرار کنید مانند آنکه گویی دو شستتان در حال کشیدن چندین خط بر روی پیشانی کودک هستند.
2.    ماساژ شقیقه‌ها: آخرین ماساژ را در قسمت پیشانی بدین گونه انجام دهید که شست‌هایتان را در وسط پیشانی و درست در بالای ابروها قرار دهید و به آرامی آن‌ها را تا قسمت شقیقه‌های نوزاد حرکت دهید. درحالی‌که این حرکت را آرام انجام می‌دهید ، می‌توانید تا حدودی دست‌ها را محکم بکشید. حالا چند حرکت چرخشی کوچک روی شقیقه‌ها انجام دهید.
3.    ماساژ استخوان‌های بالای گونه: شست‌هایتان را روی دو طرف استخوان بینی قرار دهید با یک حرکت مداوم شست‏ها را به طور همزمان و در طول قسمت بالایی استخوان گونه ، در دو طرف صورت بکشید.
4.    ماساژ استخوان‏های پایین گونه: شست‏های هر دو دست را مجدداً روی هر دو طرف پرده بینی ، این بار کمی پایین‏تر ، قرار دهید با یک حرکت جارویی انگشتان شستتان را در طول قسمت پایین استخوان گونه و به خارج و اطراف صورت بکشید.
5.    ماساژ چرخشی روی خط فک بالا: دو شستتان را در کنار هم روی فرورفتگی بالای لب نوزادتان قرار دهید. با فشار آرامی حرکات چرخشی کوچکی را با شست‏هایتان ایجاد کنید. هر یک از شست‏ها را به آرامی کمی به بیرون بکشید و این کار را تکرار کنید. این کار را در طول خط فک بالا ( که از روی صورت قابل‌لمس است) و به طرف قسمت بیرونی صورت تا گوش‏ها انجام دهید. مهم‌ترین اصل در ماساژ کودک  رضایت کامل مادر یا فرد ماساژدهنده از عملی است که انجام می‌دهد  چرا که بایستی در او به  حد کافی اعتماد ایجادشده و باور داشته باشد که ماساژ  تأثیرات مثبت فراوانی دارد یا حداقل هیچ‌گونه ضرری برای کودک ندارد.
6.    ماساژ چرخشی روی خط فک پایین: شست‏های دو دستتان را در کنار هم درست در زیر نقطه مرکزی لب پایین قرار دهید و با فشار کمی با هر یک از شست‏ها حرکتی چرخشی ایجاد کنید. سپس شست‏ها را به آرامی کمی دورتر و به طرف بیرون حرکت دهید و این کار را تکرار کنید. این کار را دوباره در طول خط فک پایین تا گوش‏ها ادامه دهید.
7.    ماساژ گوش‏ها: گوش‏ها راکمی با فشار بمالید. به این ترتیب که لبه بیرونی بالای گوش رابین انگشت سبابه و شست بگیرید. در این حالت  حرکت چرخشی کوچکی به  طرف پایین لبه بیرون نرمه گوش بدهید.
8.    ماساژ چانه: از مرکز چانه شروع کنید. گوشت و نرمی پایین چانه رابین شست و انگشت سبابه نگه‌دارید و به آرامی بچلانید. در طول خط فک پایین تا گوش این حرکت را تکراری کنید. سپس این کار را روی طرف دیگر چانه هم انجام دهید. به طور متناوب و درحالی‌که هماهنگ کار می‏کنید هر دو طرف چانه را با استفاده از هر دو دست نیشگون‏هایی آرام بگیرید.
9.    ماساژ سر: ماساژ سر را که پیش‌تر گفته شد تکرار کنید تا بدین ترتیب ماساژ سر و صورت تکمیل شود.
منبع:کتاب ماساژ کودک

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

چهارشنبه 27 دی 1396  6:18 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها