0

نحوه برخورد با کودکان زیادی صادق!

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

نحوه برخورد با کودکان زیادی صادق!

 

کودکانِ زیادی صادق!

اگر شما فرزند خردسالی دارید باید بدانید که در همه جا یک ضبط صوتی همراهتان است که کارش ضبط کردن صحبت ها و رازهای شماست و تنها منتظر است که کسی از او سوالی بپرسد تا مو به مو همه را برای دیگران توضیح دهد!

کودک ،تربیت کودک ،خانواده ایرانی ،رازداری ،خبرچینی ،دهن لقی ،اعتماد ،بازی

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که گاهی رازهایی را که در زندگیتان وجود دارد از زبان دیگران شنیده اید که گاهی فاش شدن آن رازها حتی باعث اختلافات خانوادگی هم شده است ! اگر شما فرزند خردسالی دارید باید بدانید که در همه جا یک ضبط صوتی همراهتان است که کارش ضبط کردن صحبت ها و رازهای شماست و تنها منتظر است که کسی از او سوالی بپرسد تا مو به مو همه را برای دیگران توضیح دهد!به این کودکان ، کودکان زیادی صادق می گوییم که هر کسی هرچیزی از آنها می پرسد سریع همه چیز را می گویند...

مسلما هیچ کس دوست ندارد که مسائلی که در زندگی برایش اتفاق می افتد در جایی درز پیدا کند. گاهی از این دهن لقی بیش از حد فرزندتان کلافه می شوید و از روی عصبانیت سر او داد می زنید اما هیچ فایده ای ندارد و دفعه ی بعد باز این کار را تکرار می کند پس چگونه باید با کودک دهن لق و خبرچینمان برخورد کنیم تا دست از این کارش بردارد؟

جلوی جمع کودکتان را خراب نکنید
یکی از رفتارهای ناپسند که باعث لج بازی کودک می شود داد زدن، فحش دادن و به عبارتی تنبیه کودک در حضور دیگران است که البته این رفتار نه تنها در تربیت کودک تاثیر مثبتی نخواهد داشت بلکه باعث می شود کودک در انجام کار مورد نظر اصرار ورزد و مجددا آن را تکرار کند.

 سعی کنید که در حضور کودک از مسائل و رازهای خانوادگیتان با دیگران نگویید و حداقل زمانی که خواب است یا در خانه نیست با دیگران صحبت کنید.شما حق دارید که  وقتی فرزندنتان در جمع رازی را فاش می کند عصبانی شوید اما کمی آرامش خود را حفظ کنید و از راهش وارد شوید .

راهش چیست؟

اول از همه اینکه کودک چه چیزی را در جمع مطرح می کند مهم است . یک زمانی کودک در جمع چیزهای بی اهمیتی مثل اینکه دیشب شام چه خورده ایم ؟ یا دیروز کجا رفته ایم را مطرح می کند که در اینصورت والدین نباید هیچ گونه واکنشی از خود نشان دهند  اما اگر کودک مسائل مهم و شخصی زندگیتان مثل اینکه مامان و بابام دیشب باهم دعوا کردن یا بابام اخراج شد و... را در جمع بیان کرد، او را از جمع بیرون بکشید و از حستان به او بگویید . مثلا بگویید:« من خیلی ناراحت شدم که مسائل خصوصی زندگیمان را جلوی بقیه گفتی» و تا چند دقیقه ناراحتیتان را در ظاهر به او نشان دهید.
 


رازداری را به کودکتان اموزش دهید
کودکان همانگونه که مانند ضبط صوت هرچه را می شنوند پخش می کنند ، هرچه را می بینند هم مانند آن رفتار می کنند لذا یکی از دلایل دهن لقی کودکان خود والدین هستند. از انجایی که حریم خصوصی خیلی برای کودک جا نیفتاده است هنگامی که والدین در حضور کودک هر چیزی را مطرح می کنند  کودک هم  این کار را در حضور دیگران انجام می دهد لذا سعی کنید که در حضور کودک از مسائل و رازهای خانوادگیتان با دیگران نگویید و حداقل زمانی که  خواب است یا در خانه نیست با دیگران صحبت کنید.

نکته ی دیگر در رابطه با اموزش رازداری به کودک جلب اعتماد کودک است.رازهای کودکان نزد دیگران چیز بی اهمیتی است اما برای کودکان ارزشمند است لذا وقتی کودکتان رازی را هرچند بی اهمیت به شما می گوید و از شما می خواهد که به کسی نگویید

 وقتی کودکتان رازی را هرچند بی اهمیت به شما می گوید و از شما می خواهد که به کسی نگویید شما باید امین او باشید و به هیچ قمیتی اجازه ندهید که این اعتماد از بین برود

شما باید امین او باشید و به هیچ قمیتی اجازه ندهید که این اعتماد از بین برود.اگر راز کودکتان را به دیگران حتی به همسرتان بگویید او دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد. چنین مواردی که کودک رازی را به شما می‌گوید و از شما می خواهد که آن را به کسی نگوید موقعیتی خوب است تا به او یاد دهید که فاش کردن راز دیگران باعث می شود که دیگر کسی به ما اعتماد نداشته باشد و خیال او را از بابت اینکه رازش را فاش نمی کنید راحت کنید.
 


با کودکان راز نگه داری را بازی کنید
یکی از موثرترین روش ها برای آموزش چیزی به کودکان بازی با کودک است. در هر چیزی که فکر می کنید کودک نیاز به اموزش دارد آن مسئله را از راه و روش خودش با کودکتان بازی کنید . در زمینه ی راز نگه داری شما می توانید با بازی کردن یکسری اطلاعات به او بدهید و رازی داری را به او بیاموزید به عنوان مثال : وسیله‌ای را در جایی پنهان کنید و به کودک بگویید که این یک راز است و در مورد آن با کسی حرف نزند. اگر کودک توانست یک روز به کسی چیزی نگویید او را تشویق کنید .
 

منبع : تبیان

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 23 دی 1396  9:45 AM
تشکرات از این پست
fatemeh_75 nezarat_ravabet
دسترسی سریع به انجمن ها