0

در محضر آیت الله جوادی آملی

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19536
محل سکونت : مازندران

در محضر آیت الله جوادی آملی

وجود مبارک عيسي عليه السلام از مقام حضرت مهدي با خبر بود وسه بار شهود ملکوتي نص يب آن حضرت شد؛ در هر بار به خدا عرض کرد: خدايا! اين مقام را به من بده؛ فرمود: اين مقام، مخصوص آل محمّد است. موساي کليم عليه السلام اين مقام را مشاهده کرد عرض کرد: خدايا! اين منزلت را به من بده؛ فرمود: اين ذخيره اهل بيت است ، به شما نمي رسد. همان طوري که در جريان شهود حق ، موساي کليم عرض کرد: رَبِّ أَرِنِي أَنظُرْ إِلَيْكَ قَالَ
اين منزلت، نظير مسلّط شدن بر هوا نيست ، اين نظير غُدُوُّهَا شَهْرٌ وَ رَوَاحُهَا شَهْرٌ [2] نيست که سليمان بخواهد و بگويد: وَهَبْ لِي مُلْكًا لَّا يَنبَغِي لِأَحَدٍ [3] ، تا ما به او عطا بکنيم ! اين سلطه جهاني بر دل هاي جهانيان است ، اين ظهور اسماي حسناي من است ، اين مظهر اتمّ و اکمل اسم اعظم است ، اين مقام شامخ خليفة الله به قول مطلق است که متعلق مهدي است. لذا وجود مبارک رسول گرامي صل الله عليه و آله براي فاطمه زهرا عليهم السلام مفاخر خانوادگي خود را که شرح مي دهد ، مي فرمايد: منّا المهدي [4] پيغمبر صل الله عليه و آله به وجود مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف افتخار مي کند.
بنابراين اگر ما در جريان موسي ديده ايم که پيروي از او باعث تسلّط بر دريا و انحراف از دستور او مايه سرگرداني در بيابان صاف است؛ پس معلوم مي شود با توجه به اين که: لِلَّهِ جُنُودُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ . که هم آن دشت صاف ، سپاه خداست و هم اين درياي موّاج ، سپاه خداست، اگر خدا بخواهد ، توان آن را دارد که دل ها را پر از اميد ، پر از استغنا و احساس نشاط در برابر استقلال و آزادي کند. اين چنين دل ها ، هم آن انديشه هاي ناب نبوي و هم آن انگيزه هاي صائب و صالح علوي را مي پذيرند و با تربيت شاگرداني چون حضرت امام رحمه الله مي توانند جهان را پر از عدل و داد کنند.
وقتي وجود مبارک اميرالمؤمنين مفاخر اهل بيت را براي دربار اموي شرح مي دهد ، مي فرمايد: پيغمبر از ماست ، حسن از ماست ، حسين از ماست؛ منّا سبطا هذه الأمّة ، سيّدا شباب اهل الجنّه [5] و مانند آن؛ بعد جريان مهدي منتظر موجود موعود را ذکر مي کند که مهدي اين امت از ماست.
هنگام ظهور ، روز به ثمر نشستن شجره طوباي انسانيّت
همه به وجود مبارک آن حضرت افتخار مي کنند تا جامعه بشريت به ثمر برسد. تاکنون درخت انسانيّت ميوه نداد : وَإِن تُطِعْ أَكْثَرَ مَن فِي الأَرْضِ يُضِلُّوكَ عن سبيلِ اللهِ .[6] اما روزي بالأخره جامعه بشري بايد به ثمر برسد و ميوه بدهد. آن روزي که جامعه بشري به ثمر مي رسد ، به ميوه اش بار مي يابد؛ آن روزي که هم انديشه علمي دارد که ميوه علمي اوست ، هم انگيزه صحيح دارد که ميوه عملي اوست، روز ظهور مهدي موجود موعود است. لذا ذات اقدس اله فرمود: همان طوري که ما زمين مرده را زنده مي کنيم ، زمينه مرده را هم زنده مي کنيم. و اگر آن وحي الهي ظهور پيدا کرد، بر هر فکر و اراده اي ولو مصمّم باشد ، مسلّط است. هيچ کسي در برابر ظهور سلطنت وحي ، قدرت مقاومت ندارد ! انبياي بزرگ وقتي وحي الهي را دريافت کردند ، تسليم محض اند.
در سوره حشر فرمود: اين قرآن را کوه نمي تواند تحمّل کند ؛[7] امّا همين قرآن را انسان کامل تحمّل مي کند. انسان کامل در برابر کوه يا آسمان يا زمين و مانند آن ستبرتر است ، ولي در برابر ظهور اراده حق خاضع است. وقتي به ابراهيم خليل دستور مي رسد که حرف اينها را گوش نکن و: حَرِّقُوهُ وَانصُرُوا آلِهَتَكُمْ [8] تو را مرعوب نکند، او تسليم محض مي شود ، خود را به امواج آتش تسليم مي کند و مانند اين در جريان انبيا فراوان است. وقتي آن وحي با آن سلطنت در اختيار ولي عصر قرار مي گيرد ، دل هاي مردم به وسيله آن حضرت متحوّل مي شود؛ اينها فن کيمياگري و فن مغناطيسي دارند.
خليفة الله با مفهوم و فلسفه و کلام و عرفان نظري حرف نمي زند؛ او با عرفان عملي سخن مي گويد. سخن او همان جذب و کشش است که ايجاد مي کند. در انسان شور و علاقه و ناله و درد ايجاد مي کند .اين است که صداي او را از مشرق و مغرب يک افراد خاص مي شنوند ، وقتي حضرت مي گويد: أنا بقيّة الله [9]. اين صدا وقتي از کنار کعبه بر مي خيزد؛ شرق و غرب ، شاگرداني مثل حضرت امام، پر مي کشند و به حضور او بار مي يابند.
لزوم آمادگي منتظران حضرت مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف
شما مي بينيد هنوز نام آن حضرت را نبرده ، عدّه اي از اين جوان هاي بسيجي شيفته آن حضرت اند. اين روايت را مرحوم محدّث قمي در سفينة البحار در لقب پر افتخار مهدي نقل کرده است ، وقتي از وجود مبارک امام صادق عليه السلام سؤال مي کنند که: انتظار يعني چه. فرمود: ليعدنّ احدکم لخروج القائم و لو سهماً[10]؛ قبل از قيام آن حضرت ، هر کسي خود را و لو به تهيه يک تير آماده کند . يعني نيروي بسيجي بودن ، تيراندازي ياد گرفتن ، نيروي رزمي بودن ، مجاهدت داشتن ، اهل جبهه و جنگ بودن؛ اين انتظار است. بالأخره وقتي حضرت بيايد و بخواهد کيمياگري کند؛ يک لياقتي مي طلبد.
گر جان بدهد سنگ سيه ، لعل نگردد
با طينت اصلي چه کند بد گهر افتاد
همان کيميا هم بالأخره يک عدّه افراد خاصي را متحوّل مي کند؛ مغناطيس هم فقط آهن را جذب مي کند ، نه هر فلزي را ! انتظار يعني آماده شدن که اگر کيمياگري ظهور کرده است ، مس انسان را کيميا کند.
بهترين شيوه انتظار حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف
بهترين راه براي انتظار آن است که انسان آماده باشد تا اگر يک وقتي نسيم وزيد و پرده کنار رفت ، انسان پشت پرده را ببيند.
اگر کسي وليّ الله بود، خودش تلاش و کوشش مي کند ، پرده غيب را کنار مي زند و پشت پرده را مي بيند؛ مثل اين که ائمه نسبت به هم اين چنين بودند ، اوليا نسبت به هم اين چنين اند و مانند آن. امّا ما که دستي نداريم ، پايي نداريم ، به ما هم اجازه نمي دهند که برويم ، پرده غيب را کنار بزنيم و پشت پرده را ببينيم ، لااقل بايد چشم باز و شفاف داشته باشيم ؛ اولاً؛ هرگز نخوابيم ، ثانياً؛ روبه روي پرده باشيم و ثالثاً؛ اگر نسيمي زد و پرده کنار رفت ، گوشه اي از ماوراي پرده را ببينيم ، اين که گفتند: إنّ لربکم في ايام دهرکم نفحات الا فتعرّضوا لها [11] همين است.
گاهي نفحه و نسيم مي ورزد، مي شود نيمه شعبان. اين ماه شعبان چه نيمه اش ، چه شبش و چه روزش به نوبه خود ليله قدر است. بخش اوّل امور ، در نيمه شعبان ، مرحله دوّم آن در ۱۹ ماه مبارک رمضان ، بعد در ۲۱ ماه مبارک رمضان ، بعد در بخش نهايي و پاياني در ۲۳ ماه مبارک رمضان به امضا مي رسد.

__________________________
[1] . سوره اعراف / ۴۳.
[2] . سوره سبأ / ۱۲.
[3]. سوره ص / ۳۵.
[4] . بحار الأنوار، ج ۳۶، ص ۳۰۹.
[5] . همان، ۳۷، ص ۴۸.
[6] . سوره انعام / ۱۱۶.
[7] . سوره حشر / ۲۱.
[8] . سوره انبياء / ۶۸.
[9] . الکافي، ج ۱، ص ۴۷۲.
[10] . سفينة البحار، ج2، ص
[11] . بحار الأنوار، ج ۶۸ ، ص ۲۲۱.
[مجله شماره 25 : - مقالات]

شنبه 23 دی 1396  8:30 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها