0

تصویر نجومی روز ناسا؛ جواهر آسمان جنوبی

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

تصویر نجومی روز ناسا؛ جواهر آسمان جنوبیاخبار,اخبار علمی,سحابی شاه‌تخته

سحابی بزرگ شاه‌تخته که به NGC 3372 معروف است، بزرگ‌ترین ناحیه‌ی ستاره‌زا در کهکشان راه‌شیری است و ساکنان نیم‌کره‌ی جنوبی زمین می‌توان این زایشگاه ستاره‌ای را به‌راحتی با چشم غیرمسلح ببینند.

سحابی شاه‌تخته در صورت‌فلکی جنوبی شاه‌تخته (Carina) واقع شده و با چشم غیرمسلح مانند لکه‌ای نسبتا بزرگ در آسمان دیده می‌شود. ستارگان نوزاد زیادی درون ابرهای تاریک این سحابی پنهان شده‌اند و یکی از سنگین‌ترین ستارگان کهکشان خودمان یعنی اتا-شاه‌تخته درون آن جا خوش کرده است. پنج میلیارد سال پیش، خورشید ما هم درون زایشگاهی کم‌وبیش شبیه به سحابی شاه‌تخته اما در ابعادی به‌مراتب کوچک‌تر متولد شد.

 

این تصویر را که ترکیبی از ۲۲ تصویر متفاوت است، «ویلیام ورباسو» شامگاه ۲۵ دسامبر (۴ دی) گذشته از دریاچه بالارد واقع در غرب استرالیا گرفته است. سحابی شاه‌تخته همان لکه‌ی ارغوانی‌رنگ بزرگی است که در بالای تصویر خودنمایی می‌کند. قرص کهکشان راه‌شیری به‌شکل نواری کم‌فروغ موازی با قطر کادر، از آسمان تا افق کشیده شده و نزدیک‌ترین همسایگان درخشان خورشید یعنی آلفا و بتا قنطورس، در ارتفاع کمی از افق در سمت راست تپه دیده می‌شوند. صورت‌فلکی صلیب شمالی بالاتر از نوک تپه خودنمایی می‌کند و سحابی تاریک کیسه‌زغال هم کنار آن به‌وضوح دیده می‌شود.

 

شایان‌ذکر است که توالی فصل‌ها در نیم‌کره جنوبی زمین، برعکس نیم‌کره‌ی شمالی است و ساکنان استرالیا هم‌اکنون اوج تابستان را پشت سر می‌گذارند.

 

خبرآنلاین

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 16 دی 1396  11:16 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها