0

چگونه برای ظهور امام زمان (عج) زمینه سازی کنیم؟

 
shirdel2
shirdel2
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1393 
تعداد پست ها : 5533
محل سکونت : یزد

چگونه برای ظهور امام زمان (عج) زمینه سازی کنیم؟

در انتظار فرج،چه عذری برای من و شما باقی مانده است؟

بنام خدا

چگونه برای ظهور امام زمان (عج) زمینه سازی کنیم؟

آیا وقت آن نرسیده که از مرحله زبان و دعای لفظی به مرحله عمل وارد شویم و زندگی هایمان را جوری تنظیم کنیم که زمینه ساز واقعی برای ظهور اماممان فراهم کرده باشیم؟!

شاید بپرسید: یعنی باید چه کار کنیم؟ اصلا سبب اصلی غیبت و نیامدن حضرت چیست؟
پاسخ این سؤال را می توانیم به صراحت و زیبایی در بیان اهل بیت علیهم السلام و بیان خود امام عصر علیه السلام مشاهده کنیم:
در بیانی امام عصر(عج) خطاب به علی بن ابراهیم بن مهزیار در ضمن دیدار با وی فرمود: «ای اباالحسن! ما شب و روز در انتظار تو بودیم! چه چیزی باعث تأخیر تو در تشرف به سوی ما شد؟»
عرض کردم: آقای من! تاکنون کسی را نیافته ام که مرا به نزد شما راهنمایی کند؛ امام فرمود: « کسی را نیافتی که تو را (به نزد من) راهنمایی کند؟!... نه (این چنین نیست)، لیکن شما اموالی فراوان انباشتید و ضعفای مؤمنین را به زحمت افکندید و پیوند رحمی که در میان خود داشتید، قطع کردید، دیگر (و در این صورت)، چه عذری برای شما خواهد ماند؟» 1

در این بیانی که حضرت می فرمایند خیلی از حرف ها نهفته شده و بسیاری از عذرهایی که من و شما در زمانه غیبت برای دور شدنمان از حضرت می آوریم، پاسخ داده شده است.
سبب غیبت، رفتارها و اعمال خود ما است ...  اعمال و رفتار ما سبب محروم شدنمان از حضرت شده چنانکه در روایاتی از امام کاظم (علیه السلام) آمده است: «اذا غَضِبَ الله تبارکَ و تَعالی علی خَلقِه نَحّانا عَن جَوارِهِم؛ زمانی که خداوند تبارک و تعالی بر خلقش غضب می  کند ما را از همجواری ایشان دور می  گرداند.» 2
در بیانی دیگر حضرت بقیة الله علیه السلام در بخشی از  نامه و توقیعی که به شیخ مفید (ره) نوشتند، فرمودند: «... چنانچه شیعیان ما که خدا به طاعت خود موفّقشان بدارد- قلباً در وفاى به عهدشان اجتماع مى کردند نه تنها سعادت لقاى ما از ایشان به تأخیر نمى افتاد، كه سعادت مشاهده ما با شتاب به ایشان مى رسید و اینها همه در پرتوی شناخت كامل ما و صداقت محض نسبت به ما مى باشد، بنابراین هیچ چیز ما را از ایشان محبوس نمى دارد جز اخبارى كه از ایشان به ما مى رسد و ما را مكروه و ناراحت مى سازد و از ایشان انتظار نداریم، و تنها از خدا باید یارى خواست و او براى ما كافى و نیكو كارگزار و پشتیبانى است، و صلوات و سلام خداوند بر آقا و سرورمان؛ بشیر و نذیر؛ محمّد و آل پاكش باد

با توجه به آنچه خود اهل بیت علیهم السلام بیان فرموده اند، علت محقق نشدن ظهور و دوری امام از شیعیان را اعمال و رفتاری می دانند که باعث ناراحتی حضرت می شود؛ رفتارهایی که انتظار انجام ان را از ما ندارند؛ به نظر شما این اعمال، چه نوع رفتارهایی است؟
چه رفتاری از من و شمایی که ادعای مسلمان بودن و شیعه بودن است سر می زند که باعث ناراحتی و دلخوری حضرت و در نتیجه دور شدن ما از ایشان است؟
کم و بیش همه ی ما با کمی توجه و نگاه ریزبینانه در زندگی هایمان به این سؤال می توانیم پاسخ دهیم ...


پی نوشت ها:
1- دلائل الإمامة، ص542
2- الکافی، ج1، ص 343

 

جمعه 15 دی 1396  8:41 AM
تشکرات از این پست
taha_h ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها