0

مروری کوتاه بر زندگانی آیت الله حائری شیرازی

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

مروری کوتاه بر زندگانی آیت الله حائری شیرازی

 

پس از فوت امام راحل به عنوان اولين مخالف شورايي شدن رهبري سخنان مؤثري را در اين مجلس ايراد کرد كه در نهايت به انتخاب رهبر معظم انقلاب منجر شد.

مروری کوتاه بر زندگانی آیت الله حائری شیرازی


  آیت الله محمد صادق(محي الدين) حائري شيرازي در اسفند سال 1315 در شيراز در خانواده اي اصيل و روحاني كه به تعبير وي « رغبتشان الي الله بود» به دنيا آمد؛ پدرش آيت الله عبدالحسين حائري ، مجتهد زاهد و عارفي بود كه جز به ضرورت سخن نمي گفت و مادرش بانويي مسلمان، پارسا و دين باروري بود كه در دوران منع حجاب و رضاخاني، نزديك به 25 سال به اعتراض در خانه نشست .

آيت الله حائري تحصيلات كلاسيك خود را تا اخذ ديپلم رياضي در شيراز طي كرد و در سال تحصيلي 35-34 به قصد شركت در كنكور و ورود به دانشگاه به تهران آمد . اما مأموران رژيم پهلوي ، وي را عليرغم داشتن همه شرايط براي ورود به دانشگاه به دليل مسائل سياسي از تحصيل در دانشگاه باز داشتند. او از آن پس، به خاطر درك وجود جوهر استقلال در روحانيت و نظام طلبگي (سال 1335) به تحصيل علوم حوزوي رو آورد.

دوره سطح را ابتدا در مدرسه منصوريه و مدرسه سيد علاءالدين حسين و سپس مدرسه آقا باباخان طي کرد؛ در اين دوره از محضر درس آيت الله بهاء الدين محلاتي و آيت الله شيخ محمد علي موحد بهره وافر برد. وي پس از فراغت از دروس سطح، براي ادامه تحصيلات حوزوي به قم هجرت كرد و در درس آيت الله العظمي بروجردي و همچنين درس آيت الله داماد و امام خميني حاضر شد و به كسب فيض پرداخت.

ورود آيت الله حائري به عرصه مبارزات سياسي به سال‌های پس از تبعيد امام خميني(ره) به تركيه باز مي گردد كه به علت شدت تعلق خاط به حضرت امام خميني(ره) قادر به ادامه تحصيل در قم نگرديد و به شيراز مراجعت نموده و به تدريس دروس حوزوي و سامان دادن يك حركت فكري و فرهنگي به روز در مسجد شمشيرگرها پرداخت .

در طول 10سال جلسات مستمر دراين مسجد مبارزات سياسي فرهنگي خود با رژيم را پي گيري نمود. و پس از تجربه سال‌ها زندان و تبعبد درسال 1353 به قم مهاجرت کرد. و اين بار در كنار شهيدان آيت الله  بهشتي و قدوسي و آيت الله جنتي و مصباح يزدي كمر همت به تربيت طلاب علوم ديني در مدرسه حقاني بست كه بسياري از خدمتگزاران فعلي نظام ثمره اين ساليان اند.

پس از انقلاب جلسات درس منظمي را براي دانشجويان پيرو خط امام و دفتر تحكيم وحدت در محل لانه جاسوس اداره نمود و به دفاع از مباني نظام پرداخت كه كتاب ولايت فقيه حاصل اين جلسات ميباشد. ايشان در دوره اول مجلس شوراي اسلامي به عنوان نماينده اول شيراز به اين مجلس راه يافت و رياست كميسيون اصل 90 را به عهده گرفت .

پس از شهادت شهيد محراب حضرت آيت الله دستغيب در 20 آذر 1360 از جانب امام راحل به امامت جمعه شيراز منصوب شد.

حاصل سال‌ها امامت جمعه ايشان ايراد خطبه هاي محققانه و تشكيل جلسات مستمر علمي با اساتيد حوزه و دانشگاه حول محور علوم انساني اسلامي است؛ تقديم بيش از بيست عنوان كتاب و ارايه مقلات تخصصي در حوزه اقتصاد اسلامي از ديگر ثمرات اين ساليان است. 

ايشان در دوره اول، دوم و چهارم خبرگان رهبري به نمايندگي از مردم فارس به مجلس خبرگان راه يافت و پس از فوت امام راحل به عنوان اولين مخالف شورايي شدن رهبري سخنان مؤثري را در اين مجلس ايراد کرد كه در نهايت به انتخاب رهبر معظم انقلاب منجر شد.

منبع: رسانیوز

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 2 دی 1396  2:29 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها