0

کودک منزوی

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

کودک منزوی

 

کودک منزوی


ما به سختی میتوانیم بپذیریم که باعث منزوی شدن فرزندمان می شویم . اگر شما فردی راحت و شاد نباشید پس از هر اتفاق کوچک و بزرگی در طول روز ناامید و آزرده می شوید. اکنون کودکان نقش همین اتفاقات را بازی می کنند و اوضاع روحی و روانی ما را تغییر می دهند.
مثلا تصور کنید که امروز مادرشوهرتان سر موضوعی با شما بحث کرده است و شما به شدت از این موضوع ناراحتید . طبیعی است که شما نمیتوانسته اید واکنش تندی از خود نشان دهید پس به ناچار و با وجود همه ی فشاری که به شما وارد شده خود را کنترل کرده اید.
اما پس از اینکه این بحث به پایان رسید و گوشی تلفن را گذاشتید ناگهان دختر سه ساله ی شما سر موضوعی بی ارزش شروع به گریه می کند. واکنش شما در آن لحظه چیست ؟ آیا میتوانید خود را کنترل کنید؟
طبیعی است که شما عصبانیتی را که از قبل داشته اید سر فرزندتان خالی می کنید. شما با فرزندتان درگیر میشوید زیرا نمی توانسته اید با مادرشوهرتان چنین رفتاری داشته باشید.
هرگاه با فرزندمان به شکلی رفتار کنیم که انگار مزاحم است ، در واقع در حال منزوی کردن او هستیم . هرگاه او را سرزنش ، تنبیه یا تهدید کنیم ، به سمت انزوا سوقش می دهیم.
حتی اگر کودک را بر خلاف میلش به دستشویی ببریم یا او را ناچار کنیم در مواقع لازم از کلمه ی لطفا و متشکرم استفاده کند نیز چنین کرده ایم. هرگاه کودک رفتار نادرستی انجام دهد و سپس او را با برادر و خواهر و دوستانش مقایسه کنیم و به او بفهمانیم که نسبت به آنها کودک خوبی نیست او را منزوی کرده ایم.
هرگاه او را پسر یا دختر بد بنامیم و بدتر از همه اگر به او بگوییم که دوستش نداریم به صراحت در حال منزوی کردن او هستیم.
البته راه های بسیاری میتوانند به منزوی کردن فرزندانمان ختم شوند اگرچه این کارها لزوما به منزوی شدن کودکان نمی انجامند. علتش این است که ما نیز عاشق فرزندمان هستیم. شاید از جهاتی آنها را بیازاریم ولی در عوض کارهای خوب و خوشایند دیگری نیز برای آنها انجام می دهیم.
آنها به رغم رفتارهای ناخوشایند ما همچنان به زندگی شاد خود ادامه می دهند مگر آنکه این رفتارها عادت شود و در روح و روان کودک نفوذ کند.
اکنون نمونه ای از این شرایط را بررسی می کنیم. جانی تنها فرزند خانواده است با این حال پدر و مادرش وقت کمی را با او می گذرانند. پدر او که به شدت مشغول کار است به ندرت در خانه دیده می شود و مدام نیز از وضعیت خودش شکایت دارد.
مادر جانی نیز به دلیل درآمد ناکافی شوهرش ناچار به کارکردن است. او نیز وقت کمی را در خانه می گذراند و زمانی هم که در خانه است بیشتر به شکایت های همسر خود می رسد تا اینکه به فرزندش توجه داشته باشد.
شاید پیشخدمت خانواده از جانی به خوبی مراقبت کند اما شرایط معقولی که مادر برای خانواده انتظار دارد برآورده نمی شود. این پیشخدمت اخراج می شود و یک فرد دیگر جایش را می گیرد. هیچ یک از این افراد آنقدر در کار خود باقی نمی مانند که بتوانند روابط خوبی با جانی برقرار کنند.
گرچه شاید والدین جانی از نظر مالی برای او کم نگذاشته باشند ولی جانی هرگز عشق پدر و مادر را احساس نمی کند. او والدین خود را در اواخر روز و در حالی که خسته و رنجیده هستند می بیند.
او تا شش سالگی آنقدر تنهایی کشیده است که حتس موقعیت های اجتماعی نیز برای او یک چالش محسوب می شود. تنها دنیایی که او در خانه حس می کند دنیای خودش است.
هرچند پدر و مادرش نمیدانند که چه اتفاقی در حال روی دادن است ولی ناتوانی آنها در تبدیل شدن به والدینی مناسب ، تنها یک جمله را فریاد می زند : (( ما بچه نمی خواستیم)).
انزوایی که به دلیل غفلت شکل بگیرد طی یک سال اول تولد کودک بسیاری جدی تر است. بررسی ها نشان داده کودکانی که در سال اول تولد کمتر مورد توجه و محبت پدر و مادر خود باشند در ادامه با عقب ماندگی و کندی رشد مواجه میشوند.
آزمایش هایی که در یک بیمارستان انجام شد نشان داد سرعت بهبودی کودکانی که از شرایط زیر بهره می برند نسبت به کودکان دیگر دو برابر است :
پدران و مادرانی که طی بیماری فرزندشان مدام در کنار او حضور دارند او را در آغوش می گیرند و در همان زمان شعرهای کوتاه برای او میخوانند – فقط همین : کودک به توجه پدر و مادر نیاز دارد.
دلیل دیگر ایجاد انزوا انتظارات والدین است. پدران و مادرانی که برای فخر فروشی و به دلیل حسادت فرزندشان را به کسب موفقیت های گوناگون وادار می کنند در واقع تنها برای خودشان ارزش قائلند. موفقیت های اولیه ی کودک تنها به پنهان ماندن توفان درونی او منجر می شود اما کافی است کودک نتواند توقعات پدر و مادرش را برآورده کند؛ آنگاه با رفتارهایی مواجه میشود که خیلی زود او را به این نتیجه می رسانند که والدینش او را دوست ندارند.
اما شرایطی که امروزه رو به افزایش است انزوای ناشی از جدایی و طلاق است. متلاشی شدن بنیان خانواده برای کودک به معنی از دست دادن یکی از والدین است. کودکان این اتفاقات را نخواستن یا رها کردن تعبیر می کنند.
هر یک از این تجربیات اثرات ناگواری بر کودک وارد می کند. بی کفایتی ، ناامنی ، احتیاط بیش از حد و احساس بی ارزشی از جمله مواردی است که در کودک تقویت می شود.
او آنقدر از خود و توانایی هایش ناامید می شود که به ندرت میتواند از پس مسئولیت هایش برآید. شاید بتوان این علائم را در سنین اولیه نیز مشاهده کرد ، اما در میان کودکان هشت تا یازده ساله عمومیت بیشتری دارند.
اگر والدین بتوانند نگرش های خود را تغییر دهند و مستقیما برای کمک به کودک دست به کار شوند خواهند توانست انزوای کودکان را درمان کنند. متاسفانه نمیتوان عشق را تجویز کرد ولی با صرف اندکی وقت برای کودکان میتوان عشق سرشاری را برای آنها به ارمغان آورد.


منبع : کتاب الفبای مراقبت از کودک

 

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

یک شنبه 26 آذر 1396  9:59 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها