0

رهبران عرفان هاي دروغين، هيچ جاذبه‌اي ندارند!

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19536
محل سکونت : مازندران

رهبران عرفان هاي دروغين، هيچ جاذبه‌اي ندارند!

بشر در دنياي پر زرق و برق امروز همچنان گمشده اي دارد که از آن به عطش معنوي تعبير مي شود. در اين ميان اشخاصي با ادعاهاي گزاف براي پاسخ به اين عطش وارد ميدان شده اند و مريداني را به دنبال خود کشيده اند.
براي شناسايي آنها و برخي دستور العمل هاي آنها مصاحبه اي با حجت الاسلام والمسلمين حميدرضا مظاهري سيف که از کارشناسان آسيب شناسي فرقه هاي نوظهور معنوي و مؤسس مرکز آشنايي و نقد اين فرقه ها است ترتيب داده ايم که تقديم مي شود.

چگونه وارد حوزه و مفتخر به سربازي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  شديد؟
آدم ها در زندگي خود يک تحول معنوي را احساس مي کنند، من هم اين تحول را احساس كردم و اين را خيلي جدي گرفتم و با آن به صورت واقعي برخورد كردم که يكي از پيامد هاي آن، تحول معنوي و توجه خيلي زياد به امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  بود. با اين كه از کودکي مطالب زيادي در مورد ايشان شنيده بودم، ولي تازه برايم قضيه روشن و واقعي مي شد و مي فهميدم که امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  شخصي است كه بين ما زندگي مي كند. بالأخره سال هاي آخر دبيرستان بود كه به صورت مرتب به مسجد مقدس جمكران مي آمدم. چون استادي نداشتم که مرا راهنمايي کند، علاقة زيادم داشت به انحراف كشيده مي شد. يادم هست يكبار كه به جمكران آمدم، آن قدر دوست داشتم امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  را ببينم كه هرچه پول توي جيبم بود، در صندوق جمكران انداختم و حتي پول براي برگشت نداشتم، البته اين يک انحراف بود كه اصرار زياد براي رؤيت امام داشتم؛ چون در مسائل عرفاني همان طور كه حضرت امام خميني رحمه الله  در نامة خود به حاج احمد آقا مي فرمايند: بايد تسليم باشيد و براي رسيدن به مقامات معنوي خيلي دست و پا نزنيد و فقط وظيفه را انجام بدهيد. 
بنده بدون اين كه تزكيه نفس داشته باشم به دنبال ديدن حضرت بودم. البته آن شب تا صبح در جمكران ماندم. همان شب كفشم را هم بردند. اما با خودم گفتم حتماً اين يک نشانه است. تا نزديك ظهر آنجا ماندم؛ ولي خبري نشد و بالاخره از خادمين مسجد، كفشي گرفتم و با يک تاكسي تا حرم آمدم. در آنجا به يکي از مغازه هاي اطراف حرم انگشتري را که داشتم، فروختم و با پول آن به تهران برگشتم.
بعدها مطالعاتي را شروع كردم و فهميدم بايد روش مند در مورد امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  اطلاع پيدا كنم؛ از اين رو براي نزديكي به جمكران، با سه تا از دوستان تصميم گرفتيم كه وارد حوزة علميه بشويم. سال آخر دبيرستان بودم كه ديگر دوست نداشتم به مدرسه بروم. بعد از چند ماه خواندن جامع المقدمات در حوزة علميه آيت الله مجتهدي رحمه الله  براي ورود به حوزة قم اقدام كردم و بالاخره در سال 1375وارد حوزة علمية قم شدم. در كنار درس، نسبت به پاسخگويي به شبهات نيز دغدغه داشتم. اين دغدغه ها باعث شد تا مقالاتي در پاسخ به شبهاتي که در حوزة دين و انقلاب اسلامي در مجلات درج مي شد، بنويسم. سپس در حوزة عرفان و اخلاق شروع به مطالعه كردم و همان سال ها بود كه کنگرة سياست در انديشه هاي حضرت امام برگزار شد و اولين مقالة خود را با نام سياست در انديشه و آيين امام براي اين کنگره فرستادم و سپس با نگاشتن مقاله اي با عنوان جاي خالي فقه الاخلاق به گروه اخلاق و عرفان پژوهشكدة انديشه و فرهنگ اسلامي دعوت شدم. در آنجا بود كه دغدغة مسئولين نظام از جمله مقام معظم رهبري دام ظله  مبني بر مقابله با جريان ها و عرفان هاي کاذب مطرح شد و بنده با همراهي دوستان، شروع به مطالعه در اين زمينه كرديم. اولين مقاله ام در اين زمينه با نام عرفان پُست مدرن در مجلة نقد و نظر چاپ شد كه بيشتر به نقد سبك تي ام مدي تيشن متعالي مي پرداخت. کم کم مقالاتي در نقد عرفان هاي نوظهور نوشتم. بعدها پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامي دفتر تبليغات اين مقالات را تبديل به يك كتاب کرد با عنوان جريان شناسي انتقادي عرفان هاي نوظهور . اين کتاب در دوره اي كه در مدارس علميه براي نقد عرفان هاي نوظهور برگزار مي شود، تدريس مي گردد. در همين دوره ها بود كه با برخي از دوستان يك گروه تحقيقاتي را تشكيل داديم و پس از يك سال مطالعه، موسسة بهداشت معنوي را با مأموريت آسيب شناسي و مقابله با عرفان هاي كاذب تأسيس کرديم.

وضعيت فعلي عرفان هاي نوظهور را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ از مشاهدات خود در سفر به ملبورن استراليا و هندوستان بگوييد؟
عرفان هاي كاذب در دنيا و البته در کشور ما فعاليت هاي بسيار زيادي دارند. از همة ظرفيت هاي تبليغاتي اعم از كتاب، مجله، فيلم و ايجاد شبکه هاي اجتماعي در فضاي اينترنت استفاده مي کنند. با يك خيل عظيمي از نيرو و سرمايه دارند كار مي كنند. نه تنها شيوه هاي تبليغي آنها بسيار به هم شبيه است، بلکه آموزه هاي آنها هم عناصر مشترك جدي دارد و منطقي است كه اگر كسي بخواهد نتيجه بگيرد به اين نکته پي مي برد که اينها از يك جا ساماندهي و پشتيباني مي شوند. آموزه هايي كه بين عرفان هاي نوظهور و عرفان کابالاي يهودي هست، ما را به يك سرنخ هايي هدايت مي كند تا بتوانيم بفهميم مديريت كلي اين كار از كجاست. بنده اين مطالب را در كتاب به سوي يك دين جهاني تبيين كرده ام كه در واقع گزارش سفرم به اجلاس پنجم پارلمان اديان، كه در ملبورن استراليا برگزار شد است. در اين اجلاس شاهد بودم كه چطور سازمان هاي مختلف از قارّه هاي مختلف دست به دست هم، دارند در اين مسير حركت مي كنند. يکي از پشتيبانان اين اجلاس، اسرائيل بود که در آنجا صريحاً از سفارت اسرائيل در استراليا تشكر شد. از خانوادة ليدر من که يك خانوادة ثروتمند است و در سرزمين هاي اشغالي فعاليت دارند و از مؤسسة توسعه يهوديت که جزء مديران و پشتيبانان اصلي اين اجلاس بودند تشکر شد. بعداً با تحقيقاتي که انجام دادم، متوجه شدم كه در ساير اجلاس ها هم همين شبكة مديريتي ـ مالي، از اين جنبش ها و عرفان هاي نوظهور حمايت مي كنند.
همچنين در سفر اخير به هندوستان به مركز فعاليت اين جنبش ها رفتيم. نكتة قابل توجه و تأمل اين بود كه همة اينها يك دفتر نمايندگي در سرزمين هاي فلسطين اشغالي دارند. در آموزه هاي اينها وجه اشتراكي است كه به صراحت بحث سرزمين موعود و آمريكا را، آرمان شهر مطرح مي كنند و ايالات متحده را به عنوان منجي جهان و كشوري كه مي تواند جهان را به عصر جديد معنوي وارد كند، معرفي مي کنند. در برخي از اين کنگره ها كه رهبران اين عرفان هاي نوظهور جمع مي شوند، به صراحت ايدة سرزمين موعود را مطرح مي كنند. فيلم رمز موسي هم با اين نگاه ساخته شده است و نقش رهبري آمريكا در تحول معنوي جهان و ورود به فرا آگاهي معنوي را به تصوير مي كشد. در اين فيلم دونالد والش صحبت مي كند و مي گويد: سرزمين موعود از سرزمين هاي اشغالي است و همان پيام موسي نشان داده مي شود؛ بنابراين در مقابل انديشة مهدويت يك انديشة رقيب شكل گرفته و آمريكا را به عنوان منجي مطرح مي كنند؛ از اين رو سعي دارند اديان مختلف را دور هم جمع كنند و بگويند همة رهبران اديان براي رسيدن به هدف مقدس ايالات متحده دارند هماهنگ مي شوند، پس رهبراني مثل: دالايي لاما ، راوي شانكار و ديگر رهبران معنوي شرق و همچنين رهبران معنوي غرب مثل وين داير و... همگي ايالات متحده را به عنوان آرمان شهر و منجي جهان مطرح مي کنند. تفکر بهائيت نيز در همين راستا است. در تفكر همة اينها، ايالات متحده، سرزمين مقدسي است كه مي تواند نقش مهمي در تحول معنوي دنيا و جهان داشته باشد.

شاخصه هاي عرفان اسلامي و عرفان كاذب چيست؟ چگونه مي توان عرفان دروغين و كاذب را از عرفان صحيح و اسلامي شناخت؟
زندگي و سرگذشت رهبران اين جنبش ها را بررسي کنيد. معمولاً اين رهبران زندگي خود را مخفي مي كنند. هرچه از زندگي شان فاش مي شود، مي بينيم مشكلات فراواني برايشان ايجاد مي شود. راه ديگر اين است كه تعاليم آنها را با معارف اسلامي و قرآني بسنجيم؛ البته بايد توجه داشت كه با فهم صحيح از قرآن سنجيده شود، چون برخي از اين فرقه ها آياتي از قرآن را به صورت تقطيع شده با تفسير و برداشتي كه خود از آن دارند براي تأييد نظريه و آموزة عرفاني خود مي آورند كه در اين صورت اين قبيل آموزه هايشان بايد با نگاه كارشناسانه مورد بررسي قرار گيرد، پس يك جوان بايد تعارض اين آموزه ها را با معارف قرآني و روايي به عنوان يك نشانه بر دروغ بودن اين عرفان ها و فرقه ها بداند؛ از اين رو اگر كساني با عنوان رمزگشايي از آيات قرآن و بيان بطن قرآن، مطالبي را بيان مي كنند كه با ظاهر آيات ديگر تعارض دارد، قطعاً نشان بر انحرافي بودن اين انديشه و فرقه است؛ چون مسلماً نبايد بطن قرآن با ظاهر آن در تعارض باشد.
نشانة ديگر بر انحرافي بودن اين فرقه ها اين است که در بسياري از اين فرقه ها، مسائل اخلاقي رعايت نمي شود و به راحتي به بهانة اين كه ديگران ما را نمي فهمند، دروغ مي گويند؛ اين معيار مي تواند رسوا كنندة اين جريان ها باشد. مثلاً مي گويند: اگر نماز تو عاشقانه نيست، ديگر نخوان! ولي وقتي با يك مخاطب مذهبي مواجه مي شوند، مي گويند: ما نماز مي خوانيم . البته نه آن نمازي كه همة مسلمانان مي خوانند. در واقع اينها از پروژة هماهنگ سازي استفاده مي كنند و به دروغ به افراد مذهبي مي گويند: ما نماز مي خوانيم ، در حالي كه نماز مخصوص خودشان است.
برخي از افراد مي گويند، اينکه: اين كار يا اين عبادت را الآن انجام بدهيم و نتيجه اش را در آخرت ببينيم و خلاصه حواله دادن همه امور به آخرت، باعث بي ميلي به سفارش هاي ديني مي شود. در حالي كه برخي فرقه ها مي گويند مثلاً بيست دقيقه مدي تيشن كن به آرامش مي رسي و مزد آنها نقد است. در مقابل اين طرز تفکر چه راهكاري ارائه مي دهيد؟
خيلي ها به فکر نتيجه و مزد دنيايي هستند، در حالي كه آخرت مهم ترين بخش زندگي ماست؛ زيرا آخرت جاودان، قابل مقايسه با دنيا نيست، البته يك فهم ناصحيح از آخرت باعث شده كه ديگر فوايد دنيوي و نقد عبادات را ناديده مي گيريم؛ چون آن قدر فوايد آخرتي عبادات، بزرگ و با عظمت است که ديگر فوايد دنيوي آن ناديده گرفته شده است، البته اين يك تحريف است و بعضي نسبت به مسائل دنيوي خيلي تنگ نظرانه نگاه مي كنند. امام راحل و مقام معظم رهبري هم در مقابل اين تفكر جبهه گيري كرده اند و آن را به عنوان معنويت متحجرانه مطرح مي كنند. امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  هم وقتي ظهور مي كنند، قرار است همين دنيا را اصلاح كنند؛ بنابراين آخرت اصلاً از دنيا جدا نيست و اين در آموزه هاي ديني هست. اگر ما يك نمازي كه حتي يك درجه به نماز پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم  شباهت داشته باشد بخوانيم مي تواند اثر بيشتري از ده تا مدي تيشن داشته باشد. براي اين حرف هم دلايلي دارم و از نظر تجربي هم قابل اثبات است. چند لحظه به جمال و جبروت حضرت حق فكر مي كنيد و در مقابل او به خاك مي افتيد. در اينجا اصلاً لازم نيست افکارت را بيرون بريزي، بلكه خودش بيرون ريخته مي شود و وقتي فكر عظمت و جبروت الهي در ذهن بيايد، ديگر افكارِ آزار دهنده، خود به خود بيرون ريخته مي شود. به نظر من نماز نياز به آموزش و كارگاه دارد؛ اگر نماز با شرايط خوانده شود، باعث جذابيت شخص در بين مردم مي شود كه اين خود از آثار دنيوي نماز است، در حالي كه براي يك مدي تيشن ساعت ها و ترم ها كلاس مي روند تا مدي تيشن را ياد بگيرند كه هيچ كدام از آثار بلند نماز را ندارد. ما چون به اين تقاضا و عطش معنوي پاسخ نداده ايم، فرقه ها با ادعاي دروغ تأثيرگذار آمده اند و مدي تيشن و شيوه هاي ديگري را پيشنهاد مي كنند؛ البته ما سلسله سمينارهايي را با عنوان مراقبه هاي قرآني تدوين كرده ايم و آمادگي برگزاري آن را داريم.

جايگاه امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  و آموزه هاي مهدوي در عرفان اسلامي كجاست؟
محور آموزه هاي مهدوي يك حقيقت زنده است. الآن ما انسان هاي زيادي داريم كه زنده اند ولي حقيقت ندارند. مثل رهبران اين فرقه ها كه من با آنها صحبت كرده ام و ساعت ها با آنها بوده ام؛ اما هيچ جاذبة معنوي نداشتند، حتي اطرافيانشان را هم جذب نمي کنند. آنجا به خودم گفتم: اين مُريدان اگر مراجع بزرگ ما را ببيند و عظمت آنها را ببينند، واقعاً مجذوب مي شوند. ولي رهبران فرقه هاي نوظهور هيچ جذبه اي ندارند، با اينكه آن همه تبليغات و تشريفات به راه مي اندازند تا رهبر فلان فرقه را ببينند و ساعت ها منتظر ورود او مي شوند، ولي وقتي وارد مي شود هيچ جذابيتي ندارد.
من، دالاي لاما و راوي شانكار و رهبر يكي از تشكيلات بزرگ معنوي در آمريكا را از نزديک ديده ام، ولي هيچ جذبه و عظمتي در آنها نديدم. شايد آنها براي افرادي كه آدم هاي حقيقي را نديده اند، جذابيت داشته باشند؛ کساني كه به دنبال اين رهبران هستند، اگر بزرگان معنوي ما مثل مقام معظم رهبري دام ظله  را ببينند، ديگر اصلاً آن رهبران غيرحقيقي در نظر آنها هيچ مي شود. شما فكر كنيد اين علما و مراجع يك تجلي كوچكي از امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  هستند. حالا ببينند خود آقا چه عظمت و ابهتي دارد. شناخت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  و معرفت نسبت به ايشان كه در روايات به عنوان قلة تقوا و سرچشمة علم و حكمت معرفي شده اند، باعث مي شود كه ديدگاه ما نسبت به امام تغيير كند؛ از اين رو رفتار ما هم تغيير مي كند و اينجاست كه ديگر رؤياي ما ترك گناه و بدي ها مي شود و حتي تخيلات ما هم تغيير مي كند. وقتي گوهر معرفت به امام در وجود ما پيدا شود، يك تحول بزرگ در انديشه و رفتار ما حاصل مي شود و ما به راحتي مي توانيم از انسان ستمگر تنفر داشته باشيم. در عين حال عشق بيكران نسبت به عالم در شخصيت ما به وجود مي آيد. سرعت اين تحولات روحي و رفتاري بسيار بالاست، پس معرفت به امام بسيار آسان تر است از اين كه فهرستي از رذايل و بدي ها را مقابل خود بگذاريم و بخواهيم آنها را ترك كنيم كه اين راه بسيار دور و طولاني است؛ ولي معرفت به امام به سرعت ما را متحول مي كند و ما مي توانيم وارد عرصة جديدي از جهاد بشويم. جهاد هميشه به معناي اسلحه به دوش گرفتن و در ميدان جنگ حاضر شدن نيست، بلكه جهاد يعني براي اصلاح اين دنيا تلاش كني بدون اينكه تعلق خاطر به دنيا داشته باشي . چنين كسي مي تواند دستاورد هاي خود را در خدمت بشر قرار بدهد و اين کار دقيقاً منطبق با خط مهدوي است.
شاخصه هاي شناخت مدعيان دروغين رؤيت امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  چيست؟ چطور مشت اين افراد را باز كنيم؟
بايد بدانيم هميشه ديدن امام نشان دهندة ارزش و رشد معنوي شخص نيست؛ چرا که ممکن است افراد صادق اما کم ظرفيت احياناً مشرّف به زيارت حضرت شوند، مثل کارگري که چه بسا به ديدار حضرت موفق مي شود اما يک عالم ديني جليل القدر، تشرف نمي يابد.
نکته ديگر آن که حتي در برخي موارد به خاطر تلاش زياد براي ديدن امام، شخص دچار توهم شده و فكر مي كند امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف  را ديده است، خود بنده در زمان نوجواني كه استاد نداشتم، به خاطر تقلاي زياد براي ديدن حضرت، يك بار در اطراف جمكران احساس كردم حضرت را ديده ام و اين توهم خالص بود؛ زيرا من در آن بيابان ساعت ها با اين فكر نشسته بودم و فكر كردم امام را ديده ام و اين به خاطر آن فضاي فكري، وهم خالص بود. يك شاخص كه بتواند به ما نشان بدهد ادعاي رؤيت شخصي از روي توهم بوده يا نه ، نقل آن واقعه است. تمام كساني كه ما مطمئنيم رؤيت حقيقي داشته اند، يا اصلاً به هيچ كس نگفته اند يا به عده اي انگشت شمار به صورت محرمانه گفته اند و شرط گذاشته اند تا زنده هستند به كسي چيزي نگويند. اين مطلب را با توجه به بعضي از مصاديقش مي گويم. كساني كه حتي انسان هاي متديني هستند كه ادعا مي كنند، ولي مورد تأييد نيست. مثلاً سيد علي شوشتري بسيار آدم وارسته اي است؛ ولي با بررسي آن مکاشفه اي که او نقل مي کند مي بينيم دچار خطا شده است.
همچنين ادعا کردن و معركه گيري نشان بر بطلان اين ادعاست، مگر اينكه کسي ادعاي نبوت داشته باشد که پيامبر بايد خودش را معرفي کند. اگر اينها ادعاي امامت هم كنند، باز هم حق ندارند معرکه گيري کنند؛ زيرا امام معصوم هم نبايد ادعا كند و معركه گيري كند. مَثَل امام، مَثَل كعبه است. مردم بايد به محضر او بروند. نزديکان اهل بيت عليهم السلام  خود به چيزهايي مي رسند كه براي هيچ كس نقل نمي كنند؛ ولي كساني که الآن ادعا مي كنند به چيزهايي رسيده اند، حلقه اي از مريدان را تشكيل داده اند و ادعاهايي دارند که لازمة كار آنها دعوت عمومي به سوي خودشان است.
موضوع ديگر اين است كه كارهايي كه اين ها انجام مي دهند نشانه هايي دارد كه بيشترشان از طريق اعمال غيرشرعي همچون ارتباط با جن است و اصلاً اهل رياضت نيستند و با ارتباط با اجنه و شياطين اين اخبار را به دست مي آورند. البته ممكن است بعضي از شياطين از ابتداي زندگي با کسي ملازم بوده و الآن تمام زندگي او را به چنين اشخاصي لو بدهد!

برخي از مدعيان دروغين هستند که مي توانند از مرگ افراد هم خبر بدهند. آنها چگونه اين کارها را چگونه انجام مي دهند؟
جنّيان از عواملي كه الآن موجود و فعال هستند و نتيجة آن عوامل مثلاً مرگ شخص است، به او خبر مي دهند. من شخصي را مي شناسم که پيش بيني كرد در تركيه زلزله مي آيد و زلزله هم آمد؛ ولي اين پيش گويي نبود، زيرا اجنّه از فعل و انفعالات زير زميني خبرهايي دارند كه نتيجة آن زلزله است. باز همان شخص پيش بيني كرد آمريكا زلزله مي آيد ولي زلزله نيامد، چون ممکن است عواملي موجود باشند كه آن فعل و انفعالات را خنثي كند ولي اجنه از اين عوامل خبر ندارند. معمولاً اخباري كه اينها پيشگويي مي كنند از شُرور (آسيب ها و بلاها) است و بايد توجه داشت اجنّه يك شبكه هستند كه يکديگر را از برخي حوادث مطلع مي كنند؛ از اين رو خبرهايي كه مي دهند، هميشه صحيح نيست و حتي در برخي موارد جن ها هم اشتباه خبر مي دهند يا خبر را صحيح مي گويند ولي اين ها اشتباه مي گيرند. اينها مثلاً ادعاي شفا دهندگي دارند، اما به مريض مي گويند چند جلسه برو، بيا. بعد از چند جلسه با تلقين فراوان مي گويند انگار چشمت يواش يواش دارد مي بيند، اين بر خلاف سيرة اولياي الهي است؛ زيرا آنها به اذن الهي در يك لحظه طرف را شفا مي دهند. پس ارادة الهي لحظه اي و كن فيكون است و چند جلسه نيست. حضرت عيسي عليه السلام  هم كه به اذن الهي بيماران را شفا مي داد، يك بيمار را چند بار ويزيت نمي كرد. من با يكي كه ادعاي كارهاي خارق العاده داشت، جلسه اي داشتم. او ادعا مي کرد که پرنده ها بالاي سرش در آسمان سايه مي اندازند و مي گفت: يك كاري است كه تنها ده نفر در دنيا مي توانند انجام دهند. من به او گفتم: بيشتر از اين ده نفر را مي شناسم. گفت: واقعاً كساني ديگري هستند؟ گفتم: بله. باز برخي مريدانش مي گفتند: از هستة خرما، جوانه در مي آورد. به آنها گفتم: اين ها اصلاً كاري نيست. ما در قم افرادي داريم كه بزرگتر از اين كارها را مي توانند انجام بدهند. شنبه مي آيي قم؟ اول گفت: آره. بعد زنگ زد گفت: وزارت اطلاعات گفته حق نداري بروي قم! و بالأخره نيامد. البته من اعتقاد دارم كه خداوند بنده اش را تنها نمي گذارد و به او گفتم من هم مي توانم كارهاي شما را يك قدم جلوتر انجام بدهم، به شرطي كه همين الآن تو شفا بدهي. من يك قدم جلوترش را انجام مي دهم. من معتقدم اگر پاي دين و اعتقاد وسط باشد خداوند خودش كمك مي كند؛ بنابراين اينها محدوديت دارند. مثلاً اگر بتوانند از هستة خرما جوانه در بياورند، ولي نمي توانند از هستة ميوه هاي ديگر جوانه در بياورند و اين محدوديت نشان مي دهد كه الهي نيستند.

در دنياي کنوني تلاش هايي شيطاني صورت مي گيرد تا نوجوانان و جوانان را تخيلي بار بياورند. در مقابل اين حرکت چه بايد کرد؟
حضرت امام رحمه الله  در كتاب جنود عقل و جهل مي گويند: شيطان، وهم اكبر است. وهم و اوهام در عالم يك واقعيت کاذب دارند؛ از اين رو بيشتر اين كارها وهميات است، پس با وهم شفا مي دهند و با وهم طلسم را باز مي كنند. همه اش با وهم است.
اينها با استفاده از تكنولوژي و امواج، تخيل ايجاد مي كنند که همه اش بر اساس وهم است. روزي شخصي که به شدت وهم زده شده بود، با ما تماس گرفت، مي گفت هر وقت مي خواهم قرآن بخوانم شياطين مي آيند و گلوي مرا مي گيرند. مي خواهم وضو بگيرم مي آيند و من را به يك طرف پرت مي كنند. ما گفتيم: شياطين فقط شما را مي ترسانند و راهشان همين است: الشيطان يُخوف اوليائه براي راهنمايي و مشاوره به اين فرد گفتم: بيا قم. البته چون دير آمد، من از قم بيرون رفته بودم و ايشان مستقيم به حرم مطهر حضرت معصومه عليها السلام  رفته و خوب شده و برگشته بود. در حالي كه اين فرد مي گفت: نمي توانم به امامزاده ها نزديك بشوم. شياطين نمي گذارند؛ ولي همة اينها وهم بود.
ما بايد در مورد تخيّلات مثبت با بچه هايمان صحبت كنيم. مثلاً در مورد فرشتگان با آنها صحبت كنيم كه بنده در رمان راز فرشتگان همين كار را كرده ام؛ از اين رو ما بايد تخيلات مثبت را جايگزين كنيم، حتي يكي از راه هاي مكاشفه، جهت دهي به تصورات و تخيلات مثبت است.

به کوشش: حسين عندليب

یک شنبه 12 آذر 1396  11:11 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها