0

میثاقی دوباره

 
salamat595
salamat595
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1391 
تعداد پست ها : 19536
محل سکونت : مازندران

میثاقی دوباره

به بهانه نهم ربيع الاول، آغاز ولايت امام مهدي عجل الله تعالي فرجه الشريف
اي خداي عهدهاي ناگسستني!
قدم هامان را براي صداقت و ثبات، سرپنجه هامان را در تعهد و وفا و قلب هامان را در سرشاري مدام از مهرش مدد فرما.
اي خداي ميثاق هاي ماندني!
اطمينان ما را به او و يقينمان را به وثوقش بيافزاي. از ما شمشير زناني ساز كه نه در داغ خرما پزان، نه در سوز برف ريزان و نه در پوسيدگي پاييز، ربيع با طراوتش را با هيچ متاعي معامله نكنيم.
اي خداي قول هاي از ياد نرفتني!
بد عهدي ما را سبب ساز شكستگي مان مخواه و ناسپاسي هايمان را سبب سوز تَرَحُّمش مكن. به ما بفهمان كه نقض هر پيماني پس از او رواست و حالي مان كن كه قرار عاشقي همواره پا برجاست. ما را از مصالحه بر سر او باز دار و پايمان را گام زن كوچه اش بدار و اقرن ثارنا بثاره».[1]
صلي الله عليك يا عزيز!
مرا درياب كه بوران، مرا از مرصد تصويرت دور انداخته است و ديده ام سوي آمدنت نمي شناسد، تا سياهي خود به پايش سپيد كند. مرا درياب تا ناقوس رهاييم را از قيد تو فرياد نزند، تا براي دمي آسودنت، حسرت به دل نمانم. مرا درياب كه در اجتهاد طاعتت شكست خورده ام و بگذار تكاپو از سربگيرم. مرا درياب كه پابند هركه شدم از سرخويش بازم كرد و حالا راه برگشت را هم نمي دانم.
كوچك بودم؛ تنها قدمي آن طرف برايم پيدا بود؛ اما تو تا عمق افق را مي ديدي؛ روي زانو مي نشستي و برايم از نورستانت مي گفتي؛ خلعت خدمتت را در برم كردي؛ اما وقتي راه مي رفتم به خاك مي كشيد و من كوتاه بودم؛ زود بود برايم انگار، اما تو مي دانستي روزي قد مي كشم و آستين نصرت، از سرپنجه ام پيش نمي ماند و من هنوز هم كوتاهي هاي امروز را مي بينم و نمي فهمم. اگر دلهره هاي تو نباشد همين ردا به پايم مي پيچيد و زمين مي خورم. بگذار شكوفه شكوايم بر شمشاد نيوشايت جوانه زند؛ بعد هر چه مي خواهي ملامتم كن. بگذار لب برچيده ام، بغض هاي فروخورده را بيرون بكشد، آن وقت اگر رغبت مرا نكردي بيرونم انداز. مرا با تو سخني هست.
اگر از رنجيدنت امانم مي دهي مي گويم حس مي كنم دلت را زده ام و پايم دارد از ميهمانيت مي برد. دروغ نمي گويم حالا كه از زشت رويي ام بري شده اي، عتابت را لمس مي كنم، مي فهمم. اكنون كه ماتم گرفته اي و مدام محزوني، ولي من نيز مدعاي دروغين ندارم. نمي گويم اگر با هم از يك كوچه بگذريم، تنها رد پاي تو به جا مي ماند؛ لاف وفا نزده ام؛ يقين كرده ام كه هر سر تراشيده اي رسم قلندري نمي داند، هر شب گردي دل شدگي را تجربه نكرده است. من اگر سنگ تو را به سينه زده ام، اگر وقت و بي وقت عريضه برايت نوشتم، اگر نام تو را از نامردمان كتمان كرده ام، همه از شوري است كه از حقيقت مهر تو برآشفته؛ همه اش از وفور آن سر زندگي است كه از نفس هاي عميقم در ياس خانه ات دارم؛ نه براي از كسي جز تو حتي مرحبايي طلبيدن. مرا با تحويل نگرفتنت تأديب نكن. باوركن من از روي حماقت است كه خويش را به تغافل مي زنم، نه از سر تمرد. به من حق بده، كسي را در دربارت ندارم، يك سكه هم در توشه بارم نيست براي خريدن نازت؛ يا انيس! مي ترسم از آينده اي كه در هواي مه آلوده تقدير گم شده هراس دارم. نكند مرا محكوم كني به از دست دادنت نكند نابود شوم با هبوط از نينوايت.
صلي الله عليك يا عشق!
پاي بركه ات قرارمان براي وعده اي كه داده اي برايم عقدي از ثريا برچين تا عقدمان در نور مستور بماند. باغت اگر لاله داشت بياور تا شمعدانش كنيم آينه اي هم تا اگر نتوانستم خيره ات شوم عكست را چشم انداز تماشا كنم. برقع از روي بينداز؛ نقاب از چهره برگير و شكوه هويدا كن. تو با سركشي چون من، عقد اخوت نبسته اي، اما من روزي هزار بار بربنوت خويش سوگند خورده ام. تو من سياه كار و مسئ را نمي پسندي. اما من همه جا را گشته ام و تو محسن را گزيده ام. بيا اكنون كه سپيده از فراز شانه شب سَرَك مي كشد با من سر سفره اي كه با سليقه خودم چيده ام ميثاقي بدار. بيا و مرا از غُل و زنجيرها با بيعت خويش ابتياع كن. بيا از قفايم بگير و به مرزهاي خودت بسپار. مرا با حلقه ياس كه دستم مي كني متحول كن، زير و رويم ساز. مي خواهم آدم ديگري شوم. مي خواهم بلندم كني و راهم اندازي. تو هماني كه من مي خواهم بي تا بي بديل بي نظير؛ رضيتك يا مولاي اماما و هادياً و ولياً و مرشداً لا ابتغي بك بدلاً».[2]
اگر آن پيمان زرين و عهد عتيق نبود كه ديروز در عالم ذر بستيم، كجاي امروز خبراز جستاري عاشقانه بود؟ گفتند به ربوبيت اقرار كنم و گردن بگذارم طاعت تو را آن دم كه پذيرا شدم. لؤلؤ شاهوار ولايت را پيشم به وديعت دادند. چه نفرين شدگانند آنان كه نقض ميثاق كنند. به راستي عاقبتي را برايشان رقم نزده اند جز خانه هايي كه از آن سعير زبانه مي كشد. وقتي عهدت مي شكنند كامت تلخ مي شود. با هريك نفري كه ابليس از ركابت مي ربايد، خيمه هاي سپيد سپاهت تنك تر مي شود. چيست دشواري اين معاهده كه غربال گون خبيث را از طيب تميز مي دهد؟ سختي اش به تحمل طعنه هاست. به قناعت در غناي تو را داشتن و از جرگه غلامانت عزلت نگزيدن. تهمت ديوانگي شنيدن و سنگ طفلان خوردن به خويشتن را پاي تو پير كردن و حيات را وسيلة مواسات تو دانستن ... و سر اين شدايد را تنها آناني درخواهند يافت كه لب به لب مودّت تو تر كرده باشند. (إِنَّما يَتَذَكَّرُ أُولُوا اْلأَلْبابِ الَّذينَ يُوفُونَ بِعَهْدِ اللّهِ وَ لا يَنْقُضُونَ الْميثاقَ).[3]
كسي كه مي انديشد ستودن تو آسودگي دارد، بيايد و از دور ميثمي را بنگرد. بر چكاد دار ابتلا قصيده وصل تو سرودن و مثنوي وصف تو خواندن آسان نيست، خودت مي داني... .
حجر الاسود را مي شناسم؛ نخست ملكي بود كه مقر به عهد الست آمد تا پروردگارش ميان مخلوقات، امين قرار دهد او را، بدل به سنگي ساختند ساكن در ركن بيت تا حاجيان تجديد قول و قرار نزد او امانت نهند. و اي دل غافل مباش كه امين الله تو در مطاف است ـ همو كه ثقل ميثاقش در تسليم حجر مي كني ـ نگاه كن، كعبه تبرك از استلام او مي جويد. ديده به خانه دوختي مات صاحبخانه هم باش. دست سوي او فراگير و بركبرياي او تكبير گوي و آن گاه: امانتي اديتها وميثاقي تعاهد انه لتشهد لي بالموافاة؛[4] امانتم را ادا كردم و ميثاقم را از عهده برآمدم تا گواهي دهي به وفايم».[5]
--------------------------------------------------------------------------------
[1]. خون ما را قرين خون او كن، (مصباح المتهجد، ص 842).
[2]. مولاي من راضيم به اين كه تو امام و هادي و ولي من و راهنماي من باشي و جايگزيني برايت نمي جويم. (مفاتيح الجنان، زيارت سرداب مطهر ).
[3]. جز اين نيست كه صاحبان خرد تذكر مي يابند، همانان كه به عهد خدا وفا مي كنند و پيمان را نمي شكستند. (رعد/19و20).
[4]. جمله اي كه مستحب است حجاج هنگام استلام حجر بخوانند.
[5]. ميثاق وسپيده، ص 63- 67 با تلخيص.

پدیدآونده:سعيد مقدس

سه شنبه 7 آذر 1396  11:23 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها