0

آلزایمر را با ۳ تکنیک اساسی کنترل کنید!

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

آلزایمر را با ۳ تکنیک اساسی کنترل کنید!

زوال عقل پیشگیری از آلزایمر اختلال حافظه آلزایمر

بیماری آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌ های ذهنی بیمار تحلیل می‌ رود. بارزترین تظاهر زوال عقل، اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌ کند. سه عامل کلیدی در سبک زندگی وجود دارد که به کاهش رسوب پروتئین در مغز که با بیماری آلزایمر در ارتباط است، منجر می‌ شود:

 

۱) مصرف یک رژیم غذایی سالم

۲) فعالیت جسمانی منظم

۳) حفظ وزن طبیعی

– باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر می‌ شود. این عوامل در حال حاضر به‌ عنوان عوامل پیش‌گیرانه در مقابل زوال عقل، کاهش کوچک‌ شدگی و آتروفی مغز توصیه می‌ گردند. این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌ دهد چگونه این عوامل می‌ توانند به‌ طور مستقیم بر رشد غیر طبیعی پروتئین در افرادی که حافظه خود را از دست‌ داده‌اند، تاثیر بگذارد. تخمین زده می‌ شود تا نیمی از موارد ابتلا به آلزایمر، مرتبط با عوامل خطر قابل اصلاحی مانند سیگار کشیدن، کم‌ تحرکی و چاقی هستند. حتی ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش در این خطرات می‌ تواند از بروز آلزایمر در حدود ۵۰۰ هزار آمریکایی جلوگیری کند.

– تحقیقات روی ۴۴ بزرگسال با سن ۴۰ تا ۸۵ که دارای مشکلات خفیف حافظه بودند اما هنوز آلزایمر در آنها تشخیص داده نشده بود، انجام شد. آنها اطلاعاتی درباره رژیم غذایی، میزان ورزش، شاخص توده بدنی (BMI) و عوامل دیگر مربوط به سبک زندگی را در این افراد بررسی کردند. سپس اسکن «PET» (نوعی آزمون تصویربرداری مغزی) برای اندازه‌گیری سطوح مختلف پروتئین در مغز آنها انجام شد. محققان دو نوع خاص از پروتئین‌ها را بررسی کردند: رسوب پلاک‌ های بتا آمیلوئید و کلاف‌ های پروتئین تاو. هر دو نوع به‌ عنوان نشانگر‌‌های مهمی برای ابتلا به بیماری آلزایمر در نظر گرفته می‌ شوند.

– اگر چه این مطالعه قادر به اثبات رابطه علت معلولی نیست؛ اما این واقعیت وجود دارد که سبک زندگی، تاثیر چشمگیری بر حافظه دارد. رژیم غذایی و ورزش، عملکرد عضلات و قلب را بهبود می‌ بخشند. به‌ گفته برخی از بیماران مسن، هنگامی ‌که برای مدت طولانی پیاده‌ روی کرده یا ماهی سالمون مصرف کردند، دقت و حافظه آنها افزایش یافت.

در این باره بیشتر بخوانید: هشدارهای مهم برای عارضه آلزایمر

– در مطالعه دیگری که روی نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر انجام گرفته این باور را تغییر داده که لاغر بودن تا حدودی احتمال ابتلای فرد به بیماری آلزایمر را افزایش می‌ دهد. در واقع متخصصان دانمارکی دریافتند افرادی که در مراحل اولیه ابتلا به بیماری آلزایمر هستند، اشتهای کمی دارند و وزن خود را از دست می‌ دهند؛ بنابراین این بیماری موجب لاغر شدن می‌ شود، اما تاثیر عکس آن صحیح نیست.

– دکتر روت فریک، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: اگر چه مطالعات پیشین نشان دهنده رابطه بین بیماری آلزایمر و لاغری است یافته‌ های جدید حاکی از آن است که رابطه علت معلولی در این خصوص وجود ندارد. به گفته متخصصان، ارتباط بین شاخص توده بدنی فرد و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر قطعیت وجود نداشته و به همین دلیل برای رفع این مشکل نمونه DNA و خون ۱۰۰ هزار نفر بررسی شد. از این میان بیماری آلزایمر در ۶۴۵ نفر از آنان تشخیص داده شد. همچنین DNA این افراد به لحاظ نشانه‌ های پنج نوع ژن مرتبط با شاخص توده بدنی مورد ارزیابی قرار گرفت. این تحقیقات نشان می‌ دهد نوع ژن مرتبط با پایین بودن شاخص توده بدنی با افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط نیست.

منبع: RealSimple

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

یک شنبه 21 آبان 1396  8:32 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها