0

مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

نخبگان لبنانی دخالت آشکار عربستان را تحقیر خود می‌دانند/ سناریوی آل‌سعود موفقیت‌‌آمیز نخواهد بود

خبرگزاری فارس: نخبگان لبنانی دخالت آشکار عربستان را تحقیر خود می‌دانند/ سناریوی آل‌سعود موفقیت‌‌آمیز نخواهد بود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: سناریویی که حکام آل‌سعود طراحی کرده‌اند و بازداشت و استعفای حریری بخشی از آن است نشان‌دهنده اشتباه بزرگ عربستانی‌ها است و قطعاً به آنچه که مدنظرشان است در لبنان دست پیدا نمی‌کنند.

یدالله جوانی کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به استعفای نخست‌وزیر لبنان در عربستان و نقش حکام سعودی در این قضیه، اظهار داشت: رژیم حاکم در عربستان رژیم خاندانی و قبیله‌ای است و رفتارشان در عربستان رفتارهای قیم‌مآبانه و پدرسالارانه است و طی دهه‌های گذشته مشهود بود که هیچ توجهی به حقوق مردم عربستان ندارند.

وی افزود: حاکمان عربستان در جهان اسلام  و کشورهای عربی تصور می‌کنند همانطور که به شکل مطلق در کشور خودشان دخالت دارند در دیگر کشورها هم می‌توانند دخالت کنند و برخی از این کشورها را کشورهایی می‌دانند که باید کاملاً تحت سلطه و سیطره‌شان باشد و رفتارشان در قبال آن کشورها نیز قیم‌مأبانه است.

این کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: یکی از این کشورها، کشور لبنان است که آل‌سعود در دوره‌هایی دخالت‌هایی در امور آن داشته و رفتاری که امروزه رژیم آل‌سعود در لبنان دارد ریشه‌هایش در چنین تفکری است.

جوانی گفت: در حالی که این دخالت آشکار در امور یک ملت است و امروزه ملت لبنان به شدت از این رفتار عربستان نگران و ناراحت است و برخی از نخبگان لبنانی این رفتار عربستان را نوعی تحقیر ملت لبنان قلمداد می‌کنند که نخست‌وزیر کشورشان به عربستان فرا خوانده شود و تحت فشار وادار به استعفا شود.

وی ادامه داد: تمام ملت لبنان و جریانات سیاسی و نخبگان اتفاق‌نظر دارند که سعدحریری در داخل عربستان از روی اختیار و با اراده خود استعفا نداده است و تحت فشار حکام سعودی اقدام به این کار کرده است و از طرفی چون بعد از آن در ارتباطات و تماس‌های خود آزادانه عمل نکرده است امروز لبنانی‌ها بر این اعتقادند که عربستان سعد حریری را بازداشت کرده است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطرنشان کرد: خصوصاً با مطالبات بعدی که عربستانی‌ها مطرح کردند که چه کسی جایگزین حریری شود و یا اینکه مردم لبنان بایستی علیه حزب‌الله دست به حرکت‌های اعتراضی بزنند و یا تهدید به اینکه اگر این کار را انجام ندهند باید منتظر عواقب آن باشند و همین‌طور بحث اقدام نظامی علیه لبنان همه نشا‌ن‌دهنده این است که رژیم آل‌سعود با تنگناهای استراتژیکی مواجه شده و به رفتارهای غیرمعقول دست می‌زنند.

جوانی تصریح کرد: خسارات این رفتار در آینده برای حکام آل‌سعود آشکارتر خواهد شد. به خصوص اینکه این رفتارها با بازداشت‌های گسترده شاهزادگان، وزرا و مسئولین سابق عربستان همراه شده و در واقع با جنگ شاهزاده‌ها در عربستان مواجه هستیم. 

وی اظهار داشت: رفتار هوشمندانه‌ای که ملت و نخبگان سیاسی لبنان در این قضیه از خود نشان دادند به گونه‌ای است که توطئه‌ای که حکام آل‌سعود آن را طراحی کرده‌اند به راحتی خنثی خواهد شد.

این کارشناس مسائل سیاسی، گفت: سناریویی که آل‌سعود طراحی کرده‌اند و بازداشت و استعفای حریری بخشی از آن است نشان‌دهنده اشتباه بزرگ عربستانی‌ها است و قطعاً به آنچه که مدنظرشان است در لبنان دست پیدا نمی‌کنند.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:53 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

عربستان لبنان آشوب‌زده می‌خواهد/ تهدیدات عربستان بخواهد عملی شود سیلی سختی خواهد خورد

خبرگزاری فارس: عربستان لبنان آشوب‌زده می‌خواهد/ تهدیدات عربستان بخواهد عملی شود سیلی سختی خواهد خورد

خطیب این هفته نماز جمعه با اشاره به ادعاهای ولیعهد سعودی گفت: این جوان ناپخته مدام ایران و حزب‌الله را تهدید می‌کند؛ دست بردارید از این حرف‌های بچه‌گانه اگر این حرف‌ها را ادامه دهید و بخواهید وارد عمل شوید سیلی خواهید خورد که نتوانید از جایتان بلند شوید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران، اظهار داشت: زندگی ارزشی در طول تاریخ هزینه‌‌بر بوده و دشمنان به دنبال این هستند فرهنگ ما نمی‌توانیم را جا بیندازند و ما را تسلیم کنند. در حالی که خسته شدن و افسرده شدن در مسیر راه مؤمنین نیست.

وی با گرامیداشت یاد شهدای مرزبان در چالدران که در مصاف با ضدانقلاب به شهادت رسیدند، گفت: نیروهای مسلح ما با ایثار و فداکاری ایران را یک کشور نمونه در حوزه امنیت ساخته‌اند. 

خاتمی ادامه داد: اربعین یک حماسه بزرگ بی‌نظیر است و بیش از 20 میلیون نفر فرادین، فرامذهب، فراکشور، فراقوم و فرانژاد با نظم کاملاً خودجوش در این راهپیمایی شرکت کردند باید قدر این فرصت را بدانیم و اخلاق دینی و ایثارگری را حفظ کنیم و ناسپاسی است که از مردم عراق برای میزبانی زائرین تشکر نکنیم.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با اشاره به راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران، گفت: آنهایی که تهران و زیر پوست تهران را تحلیل می‌کنند جمعیت روز گذشته راهپیمایی میدان امام حسین تا حرم شاه‌عبدالعظیم را هم ببینند. زیر پوست تهران تدین و عشق به اهل بیت است و نباید ناهنجاری‌ها را بزرگ کنیم.

وی تأکید کرد: شرکت‌کنندگان در راهپیمایی روز گذشته تربیت‌شدگان مکتب هیهات من‌الذله هستند و اگر روزی دشمن بخواهد کمترین آسیبی به کشورمان بزند دندان‌های دشمن را در دهانش خرد می‌کند.

خاتمی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: از خبرهای چند روز اخیر خنثی شدن توطئه اسرائیل جدید در منطقه بود، همه‌پرسی در اقلیم کردستان توطئه‌ای بود برای اینکه اسرائیل جدید در منطقه ایجاد شود اما مسئولین ایرانی و عراقی سردسته این اقلیم را نصیحت کردند در حالی که او لجبازانه ایستاد و این همه‌پرسی را برگزار کرد.

وی افزود: بعد از برپایی همه‌پرسی سردسته اقلیم کردستان کاملاً فهمید که در میدان آمریکا و رژیم صهیونیستی بازی کرده و در منطقه‌شان با کمال وقاحت پرچم رژیم صهیونیستی را بلند کرده‌اند.

خطیب این هفته نماز جمعه، ادامه داد: درود بر دولت عراق که سریع جنبید و کرکوک را از دست آنها گرفت، کرکوک که روزی 35 هزار بشکه نفت آن غارت می‌شد و پولش به جای اینکه برای مردم هزینه شود در حساب شخصی می‌رفت. 

خاتمی گفت: به مسئولان جدید اقلیم کردستان می‌گویم که یکبار تجربه بس است حالا که تجربه گذشته شما شکست خورده با دولت یکپارچه عراق همراه شوید و بازیچه آمریکا و رژیم صهیونیستی نشوید. 

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: به فضل خدا طومار گروهک جنایتکار داعش در عراق و شام پیچیده شد، آنها که روزی آرزوی دولت بزرگ عراق و شام را داشتند و رفته‌اند و یک پرونده سراسر خیانت و جنایت برایشان باقی مانده است. 

خاتمی تأکید کرد: دنیا باید از نظام مقدس اسلامی، فتوای مرجعیت، دولت و ارتش عراق و حشدالشعبی و دولت سوریه و به خصوص از سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی که به خوبی مسئولیت مستشاری خود را انجام داد و این خطر را از کنار بشریت راندند تشکر کند. 

خطیب این هفته نماز جمعه تصریح کرد: غربی‌ها که ائتلاف ضدداعش تشکیل دادند ولی کاملاً عوام‌فریبی بود و هیچ کاری علیه داعش انجام ندادند حتی در مواقعی به داعش کمک هم کردند. اروپا و آمریکا داعش را می‌خواهند اما یک داعش مدیریت شده که فقط به ایران نیش بزند نه آنها.

وی در ادامه اظهار داشت: خیلی افراد نیش‌هایی زدند و می‌گفتند چه کار دارید که به آنجا وارد می‌شوید و مخارج ضدداعش را بر عهده می‌گیرید آنها که آن روز این حرف نادرست را می‌زدند امروز خوب می‌فهمند که اگر ایران به این عرصه ورود نمی‌کرد امروز باید با داعش در خیابان‌های تهران و دیگر شهرها می‌جنگیدیم.

خاتمی با اشاره به استعفای سعدحریری در عربستان گفت: عربستان با کمال پررویی یک دخالت صریح کرد و نخست‌وزیر کشور دیگری را فراخواند و در حبس برد و به او گفت استعفا دهد و متن استعفا هم آنچه که آنها تعیین کرده‌اند باشد این یعنی تحت‌الحمایگی و ذلیلانه‌تر از این کار نیست. البته نخست‌وزیر مستعفی لبنان هم می‌دانست که این بساط پیش‌ می‌آید و می‌توانست به آنجا نرود اما رفت و ذلت خود را نشان داد.

خطیب این هفته نماز جمعه ادامه داد: عربستان امیدها به لبنان داشته و دارد، عربستان، لبنان درهم ریخته و آشوب‌زده می‌خواهد و آرامش در لبنان منفور دولت جنایتکار عربستان است.

وی خاطرنشان کرد: آفرین به رهبر مجاهد حزب‌الله سیدحسن نصرالله که این قضایا را درست هدایت کرد و الان رئیس جمهور لبنان هم با او همراه است و امیدواریم این توطئه نیز در لبنان کور شود.

خاتمی در بخش پایانی خطبه‌های این هفته با اشاره به اوضاع کنونی عربستان اظهار داشت: دستگیری‌هایی که این روزها در عربستان صورت می‌گیرد و باقی جریان‌ها زیر سر جوان ناپخته‌ای است که الان ولیعهد است. شاهدیم که خدا دعای  اللهم اشغل الظالمین بالظالمین را در عربستان اجابت کرده است.

خطیب این هفته نماز جمعه ادامه داد: این جوان ناپخته یک میلیارد دلار به ترامپ داده تا از او حمایت کند که به پادشاهی برسد لذا امیدواریم این حوادث و زلزله‌ها در عربستان روزهای آخر عمر این حکومت جنایتکار باشد.

وی تأکید کرد: این جوان ناپخته مدام ایران و حزب‌الله را تهدید می‌کند از این حرف‌ها خجالت بکشید یمن را با خاک یکسان کردید و گویا خوراک شما کشتن آدمهاست اما بدانید که بزرگتر از شما که صدام بود با این ملت در افتاد و به روز سیاه نشست شما که عددی حساب نمی‌شوید. دست بردارید از این حرف‌های بچه‌گانه اگر این حرف‌ها را ادامه دهید و بخواهید وارد عمل شوید سیلی خواهید خورد که نتوانید از جایتان بلند شوید.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:53 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

پدید ‌آورنده و تدبیرکننده پیاده‌روی عظیم اربعین خود مردم هستند/ هیچ دستگاه تبلیغاتی چنین قدرتی ندارد

خبرگزاری فارس: پدید ‌آورنده و تدبیرکننده پیاده‌روی عظیم اربعین خود مردم هستند/ هیچ دستگاه تبلیغاتی چنین قدرتی ندارد

حجت‌الاسلام پناهیان گفت: رشد زیارت اربعین نه نقشه سیاسی و نه تدبیر فرهنگی که فقط کار دلها و اندیشه مردم است و هیچ برنامه‌ریز و تدبیرکننده‌ای غیر از مردم نداشت.

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه صبح امروز در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران در مورد راهپیمایی عظیم اربعین، اظهار داشت: به زیارت با عظمت اربعین به عنوان یک رسم و مناسک دینی خاص نباید نگاه کرد.

وی ادامه داد:مناسک دینی دستورات عبادی هستند که در صورت ترک مورد عقاب پروردگار قرار می‌گیرد. زیارت اباعبدالله الحسین بروز محبت به آل‌الله و اباعبدالله است. البته برای این زیارت که خودش به عبادت موصوف و متصل است ثواب بسیاری نیز در نظر گرفته شده است. 

پناهیان با تأکید بر اینکه شاید پرشورترین عبادت ما همین زیارت اباعبدالله باشد، گفت: در برخی روایات عبادت زیارت اربعین آن هم به صورت پیاده ثوابش بالاتر از شهادت در راه خدا ذکر شده است.

این استاد حوزه و دانشگاه ضمن بیان این پرسش که چرا زیارت اربعین در سال‌های اخیر اوج گرفته است، اظهار داشت: زیارت اربعین اصلش یک تحول در دلها و ابراز عاشقی در عبادت است. بعضی متهم می‌کنند نظام چه نفعی در تبلیغ اربعین دارد؟ اینها تحلیل سیاسی روی این مسأله می‌گذارند و نابخردانه می خواهند از زیارت اربعین بکاهند.برخی نیز به همکاری دولت در زیارت اربعین اعتراض می‌کنند. 

وی در این باره خاطرنشان کرد: رشد زیارت اربعین نه نقشه سیاسی و نه تدبیر فرهنگی که فقط کار دلها و اندیشه مردم است، حتی ذاکرین منبری‌ها نیز مروجان زیارت اربعین نبودند. نهادهای فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم، خود حوزه علمیه قم و نجف و مراجع اعزام نقش آن چنانی در شکل‌گیری زیارت اربعین نداشتند. البته هر کدام به سهم خود این موضوع را تحسین می‌کردند.

پناهیان اضافه کرد: من با خود آقای سیستانی سخن گفتم حتی با علمای نجف نیز صحبت کردم و یکی از آنها از من سؤال کرد چرا این گونه شده است؟ از طرف حوزه‌ای که تهییجی نشده است، پاسخ دادم پدید‌آورنده زیارت اربعین خود مردم بودند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: زیارت اربعین ابتدا در عراق و سپس موجش به ایران رسید؛ هیچ برنامه‌ریز و تدبیرکننده‌ای غیر از مردم نداشت. اینجا غرض باطل افرادی که تحلیل سیاسی غلط دارند را پای اربعین می‌گذارند و مشخص می‌شود این تحلیل‌ها از سر بیماری و افسردگی اندیشه آنها است.

وی در مورد اینکه چرا مردم این زیارت اربعین را پدید آوردند، تصریح کرد: حضرت امام (ره) تحلیلی پیرامون به وجود آمدن انقلاب اسلامی دارند که آن را 24 بار تکرار کردند. این تحلیل مصداق توضیح در مورد این است که چرا مردم زیارت اربعین را پدید آوردند؟ 

پناهیان در مورد تحلیل امام (ره) از انقلاب اسلامی، گفت: امام فرمودند «من آن وقتی قبل از انقلاب وقتی فهمیدم که پیروز می‌شویم که حرف‌هایی از دل یک روستا در مورد انقلاب بیرون آید، اینکه خدا همه دل‌ها را به یکباره متوجه این موضوع می‌کند این فقط کار خود خداست و کار این و آن نیست و دستگاه‌های تبلیغاتی نمی‌تواند دل همه ملت را به سمت موضوعی بکشاند».

این استاد حوزه و دانشگاه، اضافه کرد: یک دلیل تجربی هم عرض می‌کنم؛ اگر کسی فکر می‌کند که مردم با تبلیغات به یک سو حرکت می‌کنند همه دستگاه‌های تبلیغات بزرگ دنیا دست صهیونیست‌ها است؛ یک همچنین حرکتی نه در 80 کیلومتر بلکه در یک کیلومتر راه‌اندازی کنند.

وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های تبلیغاتی چنین قدرتی برای تهییج مردم ندارند، خاطرنشان کرد: این موضوع را هر نادانی می‌داند الا نادان‌هایی که علیه اربعین حرف می‌زنند. 

پناهیان بیان کرد: وقتی دولت محترم رسماً از مردم خواستند از یارانه‌ها انصراف دهند و حتی برخی مراجع هم این موضوع را توصیه کردند و صدا و سیما هم در خدمت قرار گرفت اما مردم گوش نکردند، مردم برده دستگاه‌های تبلیغاتی نیستند. 

این استاد حوزه و دانشگاه ضمن بیان اینکه منبری‌ها، علمای حوزه و مداحان گرامی هم در تهییج مردم نسبت به اربعین نقش برجسته‌ای نداشتند خاطرنشان کرد: مداحانی هستند که سال‌ها بعد از حضور مردم توجه‌شان به اربعین معطوف شد اما ظاهراً خداوند هم نمی‌تواند جلوی یاوه‌سرایی برخی‌ها را بگیرد خداوند در قرآن به مؤمنین و پیامبر می‌فرمایند از این مسائل محزون نباشید.

وی اضافه کرد: یاوه‌سرایان می‌گویند این حرکت را مداحان و منبری‌ها راه انداختند، خودم که فعال در زمینه اربعین بودم حتی توصیه اکید هم به مردم نکردم که به این مراسم بیایند چون امکانات و ظرفیت‌ مرزها وجود ندارد.

پناهیان ادامه داد: اگر روایات را در مورد زیارت پیاده اباعبدالله بگوییم آن وقت خواهید دید مردم چه خواهند کرد. یکی از روایات در این زمینه این است که اگر مردم بدانند برای زیارت اباعبدالله (ع) چه گنجی نهفته است سر زیارت جنگ خواهند کرد. ما برای هیأتی‌های خودمان هم کار تبلیغاتی نکردیم. 

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: این چه موجی است که مردم در تهران و قم نیز به خیابان‌ها می‌ریزند، هیچ روایت و توصیه‌ای نداریم اما مردم از میدان امام حسین به زیارت شاه‌عبدالعظیم در روز اربعین می‌روند، این موضوع صرفاً بی‌قراری آدم‌ها است. ما قدرت سازماندهی دل‌های شیدا را نداریم. 

وی بیان داشت: اگر کسی می‌گوید این کارها توسط دستگاهی صورت می‌گیرد خب دستگاه‌ مشابه دیگر هم این کار را انجام دهند. موج زیارت اربعین نمی‌تواند کار کسی باشد. 

پناهیان خطاب به نق‌زنندگان حسود که حرکت عظیم مردمی اربعین را زیر سؤال می‌برند، گفت: می‌دانید چرا خدا الان دل‌ها را متوجه اربعین کرده برای اینکه الان شیعه می‌تواند از خودش دفاع کند. 15 سال پیش اگر چنین کاری را انجام می‌دادیم نیمی از آنها قلع و قمع می‌شدند. طبیعی است که دلها را در این زمان که خود شیعه می‌تواند امنیت خودش را تأمین کند متوجه کرده است. 

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: روشنفکر کسی است که سؤال خوب، تحلیل خوب و تفکر خوب کند، عقده‌های روانی را اگر کسی با اصطلاحات جامعه‌شناسی نوشت بی‌احترامی به جامعه‌شناسی است. 

وی افزود: گویا برخی صدام را فراموش کردند سینه زدن در حرم امام حسین (ع) ممنوع بود قبل از آن هم بهتر از دوران صدام نبود. مگر کور هستید که قدرت مؤمنین را در منطقه نمی‌بینید. تازه پس از 1400 سال مؤمنین می‌توانند از خودشان دفاع کنند.

پناهیان در مورد این سؤال که چرا این اجتماع تنها در اربعین انجام می‌شود و در ایام دیگر سال این گونه نیست، گفت: این موضوع هم اشاره روایی دارد، هم تصریح تحلیل عقلانی است. الحمدالله موشک‌های سپاه اسلام از ما حمایت می‌کند و ما به این پیاده‌روی می‌رویم. 

این استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: پیاده‌روندگان اربعین وقتی به سمت کربلا می‌روند آنجا کسی منتظر آنها است اگر تصمیم به تبلیغ کنیم مسئولین برای سال دیگر باید امکانات را برای 10 میلیون زائر مقدمه‌سازی کنند. حال باید ببینیم تبلیغ مصلحت است یا نه.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:53 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

سه سؤال از زنگنه و یک سؤال از ظریف در صحن مجلس مطرح می‌شود

خبرگزاری فارس: سه سؤال از زنگنه و یک سؤال از ظریف در صحن مجلس مطرح می‌شود

سؤالات هادی قوامی، جواد کریمی قدوسی، و حسینعلی شهریاری از وزیر نفت و سؤال جهانبخش محبی‌نیا از وزیر خارجه در نشست هفته آتی مجلس در صحن مطرح خواهد شد.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، دستور کار هفته آینده صحن مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

بر این اساس، گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر رد تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت دخانیات ایران در دستور کار هفته بعد مجلس خواهد بود.

همچنین سؤال محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان از علی ربیعی و سؤالات هادی قوامی نماینده اسفراین، جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و حسینعلی شهریاری از بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در نشست هفته آتی پارلمان در صحن مطرح خواهد شد.

سؤال جهانبخش محبی‌نیا نماینده میاندآب، شاهین‌دژ و تکاب هم از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در فهرست دستور کار مجلس طی هفته آینده قرار دارد.

برای مطالعه متن کامل دستور کار دو نشست هفته آینده خانه ملت اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:53 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

پنج وزیر در کمیسیون اقتصادی حضور می‌یابند

خبرگزاری فارس: پنج وزیر در کمیسیون اقتصادی حضور می‌یابند

کمیسیون اقتصادی مجلس روز سه‌شنبه میزبان وزرای دفاع، جهاد کشاورزی، نیرو، صنعت و اقتصاد جهت پاسخ‌گویی به سؤالات ۱۶ نماینده مجلس خواهد بود

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، دستور کار هفته آینده کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

بر این اساس، کمیسیون اقتصادی روز سه‌شنبه میزبان امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، رضا اردکانیان وزیر نیرو، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسعود کرباسیان وزیر اقتصاد و امور دارایی جهت پاسخ‌گویی به سؤالات 16 نماینده مجلس خواهد بود.

همچنین کمیسیون صنایع و معادن نیز لایحه ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی و 12 منطقه ویژه اقتصادی را بررسی می‌کند.

برای مطالعه متن کامل دستورکار کمیسیون‌های تخصصی مجلس در هفته آینده اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:53 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

خوشحالی دشمنان قسم‌خورده نظام از توقیف روزنامه کیهان/ تیتر کیهان مصالح کشور را به خطر می‌اندازد یا مذاکره با شیطان؟

خبرگزاری فارس: خوشحالی دشمنان قسم‌خورده نظام از توقیف روزنامه کیهان/ تیتر کیهان مصالح کشور را به خطر می‌اندازد یا مذاکره با شیطان؟

مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی استان تهران گفت: اگر تیتر یک روزنامه مصالح کشور را به خطر می‌اندازد مذاکره با شیطان بزرگ که ضرر بیشتری برای نظام داشت.

سجاد پرسه مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در خصوص توقیف روزنامه کیهان گفت: تیتر روزنامه کیهان با عنوان «شلیک موشک انصار الله به ریاض» در خصوص پوشش خبری تهدید آل سعود و همپیمانانش در منطقه توسط یمن بود ولی اینکه چرا برخی از دوستان را ناراحت کرده و دستور به توقیف این روزنامه داده‌اند، مشخص نیست.

وی ادامه داد: تیترهای مستند و روشنگر کیهان هزینه‌های زیادی برای بعضی از آقایان داشته و کیهان همیشه این هزینه را به جان خریده است.

پرسه افزود: نکته جالب در خصوص توقیف روزنامه کیهان این است که این روزنامه به علت به خطر افتادن امنیت ملی توقیف شده است. در تیتر این روزنامه آمده هدف بعدی دوبی، سوال بنده اینجاست که امارات که یکی از هم پیمانان آل سعود و تکفیری‌ها و سلفی‌ها در منطقه است و تهدید آن توسط یمن چه کار به امنیت ما دارد؟

این فعال دانشجویی تصریح کرد: مسئولان در  وزارت ارشاد، شورای‌عالی امنیت ملی و دادستانی تهران، با این کارشان پیام حمایت برای رژیم‌های جنایتکار آل‌سعود و امارات فرستاده‌اند.

وی افزود: آقایانی که امروز دم از امنیت ملی و مصالح کشور می‌زنند پس در زمان امضای برجام کجا بودند؟ اگر تیتر یک روزنامه مصالح کشور را به خطر می‌اندازد مذاکره با شیطان بزرگ که بیشتر ضرر برای نظام داشت.

مسئول فضای مجازی بسیج دانشجویی استان تهران گفت: امام (ره) می‌فرمودند: «اگر دشمنان اسلام و انقلاب از اقدامی که انجام داده‌اید حمایت کردند، در حرکت خود شک کنید.»، حال کسانی که کیهان را توقیف کرده اند باید ببینند چطور دشمنان قسم خورده این نظام از توقیف روزنامه کیهان خوشحالند.

پرسه تصریح کرد: یک عده هم در داخل از اقدام شورای امنیت ملی برای توقیف کیهان دفاع کرده‌اند ولی اگر مصوبات شورای امنیت ملی برای آنها اهمیت دارد چرا در مسئله حصر سران فتنه از آن حمایت نمی‌کنند؟

وی اظهار داشت: باید به حاج حسین شریعتمداری خسته نباشید بگوئیم که سال‌ها با تیترهای به موقع و روشنگرانه خود همچون مادر تحریم‌ها در رابطه با تحریم‌های اخیر کاستا، دلسوز بودن خود را نشان داده است. این توقیف هم خارج از حکمت نیست حداقل دوستان در تحریریه کیهان چند روزی را استراحت می‌کنند تا با قدرت تمام بازگردند.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:53 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

امنیت کشور را خوش‌رقصی عده‌ای برای دشمن به خطر می‌اندازد نه تیتر «کیهان»

خبرگزاری فارس: امنیت کشور را خوش‌رقصی عده‌ای برای دشمن به خطر می‌اندازد نه تیتر «کیهان»

دبیر سابق شورای رسانه سازمان بسیج دانشجویی گفت: اعضای شورای عالی امنیت ملی باید بدانند آن‌چیزی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازد دفاع از مردم مظلوم یمن نیست، خوش رقصی عده‌ای برای دشمن و مماشات این شورا با آنهاست.

علی فلاحتکار دبیر سابق شورای رسانه سازمان بسیج دانشجویی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس در واکنش به توقیف روزنامه کیهان، گفت: گویا کیهان این روزها منافی امنیت ملی  تلقی شده و دو سه روزی توقیف می‌شود ولی من معتقدم امروز کیهان منافی امنیت ملی نیست بلکه نافی امنیت میز و قدرت بسیاری از اعضای شورای عالی امنیت ملی است. 

وی افزود: حال که شورای عالی امنیت ملی یاد دفاع از امنیت ملی افتاده بهتر است سری به روزنامه‌هایی بزند که هم‌صدا با دشمنان امنیت این ملت، تسخیر لانه جاسوسی را به سخره می‌گیرند، به روزنامه هایی که از ممنوع التصویران و فتنه گران قدیس می‌سازند و مصوبات شورا را لگدمال می‌کنند.

فلاحتکار تصریح کرد: شورای عالی امنیت ملی بهتر است سری بزند به روزنامه‌هایی که جاسوس را قهرمان می‌کنند و قهرمان را بی‌سواد و خائن! به آنهایی که وسط دعوای زرگری دو دشمن، یعنی کلینتون و ترامپ، رسما از کاندیدای دموکرات حمایت می‌کند و مواضع کشور را به سخره می‌گیرند.

وی گفت: اعضای شورای عالی امنیت ملی باید بدانند آن‌چیزی که امنیت کشور را به خطر می‌اندازد دفاع از مردم مظلوم یمن نیست، خوش رقصی عده‌ای برای دشمن و مماشات این شورا با آنهاست.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:54 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

«ما نبودیم...» که انتخابات مجلس نهم را تحریم کردیم، که روحانی را آوردیم، که برای برجام وعده دادیم!

خبرگزاری فارس: «ما نبودیم...» که انتخابات مجلس نهم را تحریم کردیم، که روحانی را آوردیم، که برای برجام وعده دادیم!

«انکار» به قاتق نان این روزهای اصلاح‌طلبان بدل شده است از انکار ائتلاف با روحانی تا انکار تحریم انتخابات مجلس نهم ...

خبرگزاری فارس_گروه سیاسی: تحریم انتخابات مجلس نهم شورای اسلامی در سال 90 از سوی اصلاح‌طلبان رخدادی نیست که به این زودی و البته به سادگی بشود از آن عبور کرد.

در واقع، این قبیل رفتارها در وادی سیاست و در هر نظام حکومتی، مثل داغ بر گونه مرتکبین و مسبّبان می‌نشیند و دیگر هیچوقت پاک نمی‌شود.

بله! چپ‌ها رسما و علنا انتخابات مجلس نهم را در سال 90 به بهانه عدم تأیید کاندیداهایشان، فضای مسموم و برخوردهای نظام در قبال فتنه سال 88 تحریم کردند و حتی اینطور می‌گفتند که برای سال 92 هم ممکن است در انتخابات ریاست‌جمهوری حضور نداشته باشیم!

کسانی از آنها حتی معترض لیدر اصلاح‌طلبان نیز شدند که چرا با رأی یواشکی که در یک شعبه اخذ رأی حاشیه‌ای در تهران به صندوق انتخابات مجلس انداخت (ولو بدون دعوت از مردم) به تلاش‌های آنها در فتنه سال 88 و رأی جمعی آنها برای تحریم انتخابات پشت کرد؟

این حقیقت تاریخی اما این روزها از جانب چهره‌های اصلاح‌طلب؛ قرار است که در خاک دفن شود و کسی از آن باخبر نشود...

 

*کیانوش‌راد: اصلاح‌طلبان در شرایط نامطلوب هم انتخابات را تحریم نمی‌کنند!/ عدم شرکت با تحریم فرق دارد...

محمد کیانوش‌راد،‌ فعال اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم، به تازگی در بخشی از یک گفت‌وگو با روزنامه آفتاب یزد پیرامون احتمالات انتخابات 1400 و این مفهوم که احتمالا اصلاح‌طلبان نتوانند به دلیل فتنه سال 88، کاندیدای مستقیمی در این انتخابات داشته باشند، گفته است:

«اصلاح‌طلبان نمی خواهند حتی در شرایط نامطلوب با کنار کشیدن از حضور در انتخابات برای خود وجهه تنزه‌طلبانه‌ای را تدارک ببینند. اصلاح‌طلبان برای حفظ اصل نهاد انتخابات نیز که شده، سعی می‌کنند در انتخابات گوناگون انتخابات شرکت کنند. لذا تحریم انتخابات حتی در شرایط خاص خود نه به سود اصلاح‌طلبان است و نه به سود مردم خواهد بود.»[1]

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

کیانوش راد، البته قبل از این نیز در یک مصاحبه گفته بود:‌ اصلاح‌طلبان طیف گسترده‌ای از نیروهای سیاسی بودند که به این نام موصوف شدند. جز برخی از گروه‌هایی که انتخابات را تحریم کردند، اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم نکردند بلکه در یک مقطع (انتخابات مجلس نهم) هنگامی که امکان حضور را از آنها سلب کرده بودند اعلام عدم شرکت در انتخابات کردند. عدم شرکت در انتخابات با تحریم انتخابات دو ساحت کاملا متفاوت است و نمی‌توان آنها را یکی فرض کرد. اصلاح‌طلبان همیشه به دنبال تعامل با قدرت و تاثیرگذاری بر نهادهای حاکمیتی بودند و بر آن تاکید داشتند![2]

این صحبت‌ها البته با واقعیت انطباقی ندارد و در انتخابات سال 90 هم کسی از اصلاح‌طلبان به فلسفه‌چینی درباره تفاوت «عدم شرکت» با «تحریم» انتخابات نمی‌پرداخت!

چه اینکه امروز حتی در آرشیو رسانه‌ها و دائرة‌المعارف‌های غربی نیز به عبارت «تحریم انتخابات مجلس نهم توسط رفورمیست‌ها یا همان اصلاح‌طلبان» برمی‌خوریم.

کیانوش‌راد البته رفقای دیگری هم در مسیر جدید خود دارد.

قبل از او، حمیدرضا جلایی‌پور و فیض‌الله عرب‌سرخی، دو تن دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز به انکار ماجرای تحریم انتخابات پرداخته بودند.

جلایی‌پور از این گفته بود که «افراطیون» هستند که طرفدار تحریم‌اند! و عرب‌سرخی هم در صحبت‌هایی تصریح کرد: جریان اصلاح‌طلب در هیچ دوره‌ای تحریم انتخابات نکرده است. ممکن است حضور پررنگ یا کم‌رنگی داشته باشد یا زمینه‌ای برای حضور نداشته باشد. حضور نه فقط به معنای رای دادن بلکه به معنای لیست دادن، مشارکت گسترده کردن، مردم را دعوت به مشارکت کردن، اینها را عرض می‌کنم![3]

اما چرا صحبت‌های کیانوش راد و رفقای او با واقعیت انطباقی ندارد...؟!

 

*مرعشی: اصلاح‌طلبان تصمیم گرفتند، نباشند!/ عبدی: جواب بدهید چرا گفتید شرکت نکنیم؟/ کرباسچی:‌ این تحریم تاثیری در جامعه نداشت

حرف‌های کیانوش راد، جلایی‌پور، عرب‌سرخی و... همانند «تقلّب سال 88»، «ائتلاف نداشتن چپ‌ها با روحانی» و «هزاران بورسیه غیر قانونی» یک دروغ مسلم تاریخی دیگر است زیرا اصلاح‌طلبان، تاکنون بارها و بارها و بدون هیچ خجالتی به رفتار خود در «تحریم انتخابات مجلس نهم» اشاره کرده‌اند.

حوالی 2 سال قبل بود که عباس عبدی، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب طی مقاله‌ای در روزنامه اعتماد با اشاره به تحریم انتخابات مجلس نهم از سوی اصلاح‌طلبان نوشت:

«چهار سال پیش در این روزها و ماه‌های پیش از آن چالشی اساسی میان اصلاح‌طلبان درگرفت و یک گروه طرفدار مشارکت در انتخابات مجلس نهم بودند. آنان طرفدار معرفی نامزد و رای دادن به آنان بودند. یک گروه دیگر با ادعای اینکه این بر خلاف هویت اصلاح طلبی است و با ادعای اینکه نامزدهای ما را تایید نمی‌کنند، شرکت نکردند. این چالش کمتر به عرصه عمومی کشیده شد و بیشتر در سطح جلسات خصوصی بود. کسانی که صدای بلندتری داشتند، طرفدار عدم مشارکت بودند...»

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

او همچنین در بخش دیگری از یادداشت خود نوشت: اکنون وقت حساب کشی از آن رفتار است. آن سرمایه ای را که خرج نکردند و رایی را که نداند، اکنون کجا رفته است؟ چه نفعی از آن حاصل شده است؟ هیچ.[44]

حسین مرعشی نیز در مقطعی و در همین رابطه گفته بود: «اگر در مقطعی هم کارگزاران در انتخابات غایب بوده، ناشی از شرایط سیاسی کشور بوده که در آن مقطع اصلاح‌طلبان همه غایب بوده‌اند».[5]

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

«غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی هم نفر بعدیست که زمانی در رابطه با همین قهر جمعی گفته بود: من معتقد بودم که حتی در انتخابات مجلس(نهم) همه باید شرکت کنیم اما برای اینکه شقّ عصای مسلمین نشود و جمعیت متفرق نشود، گفتیم که باشد و ما تبلیغ این حرف‌ها را نمی‌کنیم ولی عده زیادی از نیروهایی را که می‌توانستیم به مجلس بفرستیم بدون هیچ بهایی از دست دادیم. با این حضور پیدا نکردن در انتخابات مجلس هم چیزی به دست نیامد که دلمان را به آن خوش کنیم و بگوییم آمار واقعی شرکت کنندگان اینقدر بوده است و از این دست حرف‌ها. این تحریم تاثیری در جامعه نداشت.

«رسول منتجب‌نیا» قائم مقام حزب اعتماد ملی هم زمانی در همین باره گفت:

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

«پیروزی اصولگرایان حداقل در دوره نهم در مجلس معلول ضعف اصلاح‌طلبان نبوده است. در دوره نهم بدلیل غیبت اصلاح‌طلبان در صحنه اصولگرایان موفق شدند. اگر بخاطر داشته باشید اصلاح طلبان در دوره مذکور وارد نشدند و لیستی ارائه ندادند و با دیدن فضای مسموم و بسته گفتند عدم توانایی در بازگرداندن جوّ به نفع خود را نداریم فلذا به ندرت وارد شدند آنهم به صورت انفرادی. در تهران و جاهای دیگر احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب وارد انتخابات نشدند.»[6]

و نفر دیگر، «عبدا... نوری» وزیر کشور دولت اصلاحات است که چند ماه قبل در اظهاراتی گفت: برخی و از جمله من، در مقطعی (انتخابات مجلس نهم) بر این باور بودیم که قبل از اصلاح ساختاری در کشور، با ‏شرکت در انتخابات، نتیجه ای حاصل نمی‌شود. با مرور زمان به این نتیجه رسیدیم با شرکت نکردن در انتخابات ‏هم نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.[7]

 

*محمد هاشمی: تحریم انتخابات کار معاندین است.../باید به رهبری اطمینان می‌دادیم کار اصلاح‌طلبان نیست!

آنچه که اشاره شد؛ بخشی از یک حقیقت تاریخی موجود در پرونده جریان سیاسی خاص یا همان اصلاح‌طلبان است که سعی بر انکار آن دارند.

شاید در بررسی بخش دیگری از همین پرونده تاریخی، بد نباشد که صحبت‌های محمد هاشمی، رئیس اسبق سازمان صدا و سیما و برادر مرحوم هاشمی رفسنجانی را هم بیان کنیم.

او چندماه قبل پیرامون این قضیه گفته بود:

«در زمان حیات آیت‌الله هاشمی، ایشان واسطه‌ای بین جناح‌ها، گروه‌ها و افراد با مقام معظم رهبری بودند. آنها مطالب خود را به آیت‌الله هاشمی می‌گفتند و ایشان، یا خودشان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، موضوعات را با رهبری مطرح می‌کردند و از آن طرف، مطالبات رهبری را به آنها منتقل می‌کردند؛ یعنی به عنوان یک واسطه یا کاتالیزور عمل می‌کردند.»

هاشمی درباره موضوعاتی که بیشتر محور این گفت‌وگوها قرار می‌گرفت نیز گفت:‌ انتخابات‌ یکی از مواردی بود که برای آن رایزنی می‌شد. بالاخره در برخی انتخابات زمزمه‌هایی از طرف برخی اشخاص معاند مطرح می‌شد که مثلا انتخابات را تحریم کنند. این را از یک جهت به پای اصلاح‌طلبان می‌نوشتند. باید به رهبری اطمینان داده می‌شد این سخن از طرف اصلاح‌طلبان مطرح نشده و آنها چنین دیدگاهی ندارند![8]

در خاتمه باید اشاره کرد که این روزها چیزی به نام «انکار» به قاتق نان جریان سیاسی خاص بدل شده است.

انکار تحریم انتخابات، انکار ائتلاف با روحانی، انکار وعده‌های برجامی، انکار خوشبینی به آمریکا و انکار تمام چیزهایی که ممکن است مانع آنها از حضور دلخواه در انتخابات سال 1400 شود.

 

***

 

1_http://aftabeyazd.ir/?newsid=89149

2_mshrgh.ir/775096

3_http://www.farsnews.com/13941201000101

4_http://www.farsnews.com/13941201000101

5_http://www.farsnews.com/13941126001186

6_ http://armanpress.ir/fa/news/51586

7_ mshrgh.ir/775096

8_ http://armanpress.ir/fa/news/51586

 

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:54 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

200 موکب عمومی آماده پذیرایی از بازگشت زائران مراسم اربعین/زائران با حوصله و آرامش حرکت کنند

استاندار ایلام گفت: 200 موکب عمومی برای خدمات رسانی مهیای پذیرایی از زائران در برگشت از مراسم اربعین حسینی هستند.

200 موکب عمومی آماده خدمت‌رسانیقاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار دولتگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بازگشت زائران از مراسم اربعین حسینی، اظهار کرد: زائران در برگشت عجله نکنند و  سفر را مدیریت کنند.

وی ادامه داد: در این سفر پیاده روی، ناهمواری‌هایی در مسیر کشور عراق وجود داشته که ممکن است در زائران احساس خستگی دیده شود، ضرورتی ندارد که به محض رسیدن به مرز به سمت شهرهای خود حرکت کنند.

سلیمانی‌دشتکی چند توصیه مهم به زائران مراسم اربعین حسینی کرد و افزود: توصیه اول این که اگر زائران دچار سرماخوردگی و یا مسمومیت هستند، حتما به پزشک مراجعه کنند.

سلیمانی دشتکی درباره خدمت رسانی به زائران در برگشت از سفر زیارتی و معنوی خود، گفت:  200 موکب عمومی برای خدمات رسانی، مهیای پذیرایی از زائران هستند، افزون بر این 180 آشپزخانه در راستای پذیرایی از زائران تدارک دیده شده است.

استاندار ایلام تصریح کرد: از نظر امکانات، تغذیه موکب‌ها، آشپزخانه‌های خانگی و استراحتگاه‌ها به اندازه کافی امکانات فراهم است.

وی با بیان اینکه از نظر خدمات پزشکی نیز بیمارستان‌های صحرایی بسیار مجهزی را در سراسر مسیر برای خدمات رسانی تدارک دید شده است، خاطر نشان کرد: در طول مسیر هر پنج کیلومتر یک گروه امداد و نجات و اورژانس با تمام امکانات مستقر هستند، درخواست دارم زائران گرامی با حوصله و آرامش حرکت کنند.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:58 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

ظریف با رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفتگو کرد

وزیر امور خارجه کشورمان با رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفتگو کرد.

ظریف با رئیس جمهور ازبکستان دیدار و گفتگو کردبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛محمدجواد ظریف وزیر  امور خارجه کشورمان که در ادامه سفرش به آسیای مرکزی و پس از حضور در دوشنبه و دیدار با وزیر خارجه و رئیس جمهور این کشور، دیروز (پنجشنبه) به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ازبکستان و همچنین شرکت در کنفرانس بین‌المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی وارد سمرقند شد، لحظاتی پیش با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان دیدار کرد.

ظریف در این دیدار درباره مناسبات دوجانبه ایران و ازبکستان و تحولات  منطقه‌ای به رایزنی پرداخت. همچنین در این دیدار در مورد راه‌های گسترش روابط دو‌جانبه به ویژه همکاری‌های اقتصادی و علمی گفت‌وگو و تبادل نظر شد.

همکاری در بخش انرژی، ترانزیت، کریدور چهارجانبه و استقبال از تشکیل گروه سه جانبه همکاری‌های حمل و نقل ریلی بین ایران، ازبکستان و افغانستان و مبارزه  با تروریسم از جمله محورهای دیگر گفت‌وگو در این دیدار بود.

طرفین همچنین از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در دسامبر سال جاری میلادی استقبال کردند.

گفتنی است؛ بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه و ابراهیم رحیم‌پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه نیز در این دیدار حضور داشتند.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:58 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

مجازات حبس بازدارنده نیست/دستگاه قضا به مجازات‌های تبعی روی بیاورد

سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس گفت: مجازات حبس نه تنها بازدارنده نیست بلکه سبب آشنایی افراد با بزه‌های مختلف می‌شود.

مجازات حبس بازدارنده نیست/دستگاه قضا به مجازات‌های تبعی روی بیاوردحسن نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به ضرورت کاهش تعداد زندانیان گفت:  متاسفانه افراد زیادی صرفا به دلیل بدهی‌های کم سال‌هاست در زندان به سر می‌برند در حالی که بهتر است بیرون از زندان باشند و بدهی‌شان را پرداخت کنند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه در قانون مجازات اسلامی اصلاحی سال 922 به مجازات‌های جایگزین حبس پرداخته شده است، ادامه داد: رسانه‌ها باید روی این موضوع مانور دهند تا بلکه دستگاه قضا به مجازات‌های جایگزین روی بیاورد.

وی اظهار کرد: برای کاهش تعداد زندانیان باید توجه ویژه‌ای به کاهش عناوین مجرمانه، تعیین مجازات‌های نقدی و استفاده از مجازات‌های تبعی به جای مجازات حبس شود.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطر نشان کرد: مجازات حبس نه تنها بازدارنده نیست بلکه سبب آشنایی افراد با بزه‌های مختلف می‌شود.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:58 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

نقاط ضعف پیاده روی اربعین امسال را برای سال آینده برطرف می‌کنیم

رئيس ستاد مرکزی اربعين گفت:تمام نقاط ضعف و قوت پیاده روی اربعین امسال را مورد ارزیابی مجدد قرار داده و در سال آینده با برنامه ریزی آن‌ها را برطرف می‌کنیم.

نقاط ضعف پیاده روی اربعین امسال را برای سال آینده برطرف می‌کنیمبه گزارش خبرنگار دولتگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، حسین  ذوالفقاری رئیس ستاد مرکزی اربعین حسینی در جمع خبرنگاران در حاشیه نشست این ستاد که صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره مشکل زائران در استفاده از کارتخوان‌ها در کشور عراق، اظهار کرد: امسال در بحث خدمات دهی بانکی با طرف عراقی هماهنگی‌هایی انجام دادیم و مسئولان تعدادی از بانک‌ها هم در برخی جلسات شرکت کردند و صحبت‌هایی در این مورد انجام شد.

وی ادامه داد: دو بانک ملی و پارسیان موفق شدند تعدادی دستگاه خودپرداز به داخل عراق ارسال کنند تا خدماتی به زائران بدهند.

رئیس ستاد مرکزی اربعین گفت: ما از مدت‌ها قبل از برگزاری مراسم پیاده روی اربعین به مردم تاکید کردیم که بدون پول به عراق سفر نکنند؛ چراکه اگر دستگاه خودپرداز هم در عراق نصب کنیم؛ این دستگاه‌ها محدودیت شارژ دارند و نمی‌توانند به صورت کلان و گسترده همه نیاز‌های زائران را پاسخ دهند.

وی افزود: قرار دادن دستگاه‌های خودپرداز در عراق برای خدمت رسانی به آن دسته از زائرانی است که در عراق دچار مشکلات مالی می‌شوند.

ذوالفقاری همچنین گفت: زائران ما نباید تصور کنند که در عراق هم همچون داخل کشورمان با دستگاه‌های خودپرداز می‌توانند مسائل مالی را حل کنند؛ ما اگر تعداد زیادی خودپرداز هم به عراق می‌فرستادیم مسئله شارژ آنها کار آسانی نبود.

وی با بیان اینکه این مسائل را برای سال آینده دقیق بررسی می‌کنیم، گفت: تا این لحظه عملیات مراسم اربعین با لطف خداوند، کمک مردم و همه دستگاه‌ها نسبت به سال گذشته با وضعیت مناسب تری برگزارشد. خدمات بسیار ارزنده‌ای داده شد، اما به این معنا نیست که دیگر مشکلی وجود ندارد.

رئیس ستاد اربعین با بیان اینکه تمام اشکالات موجود در برگزاری پیاده روی اربعین از سوی گروه‌هایی که برای اینکار در نظر گرفته ایم، به دبیرخانه ستاد مرکزی اربعین اعلام می‌شود گفت: تمام نقاط ضعف و قوت پیاده روی اربعین امسال را مورد ارزیابی مجدد قرار داده و در سال آینده با برنامه ریزی آن‌ها را برطرف می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه طرف عراقی اعلام کرده بعد از پاکسازی کامل داعش، روادید را برای زائران ایرانی لغو می‌کند، گفت: لغو روادید بین ایران و عراق که سفر عمده مسافران این دو کشور از نوع زیارتی بوده، موضوع مهمی است.

ذوالفقاری در ادامه گفت: ضرورت این موضوع وجود دارد که دو کشور اسلامی خدماتی به زائران داشته باشند و در این زمینه هم روادید را لغو کنند. دولت ایران با لغو روادید کاملا موافق است و دولت عراق در این زمینه دو ملاحظات اساسیی را اعلام کرده، یکی بحث امنیتی و دیگری بحث زیر ساخت‌ها در این کشور است.

 رئيس ستاد مرکزی اربعين افزود: دولت عراق معتقد است که اگر روادید لغو شود و تعداد زائران افزایش یابد، ممکن است به لحاظ خدمت رسانی به آنها در حوزه‌هایی مثل جاده، حمل و نقل، اسکان و... دچار مشکل شود.

وی در پایان با بیان اینکه همه قبول داریم که زائران باید با عزت، کرامت و امنیت سفر معنوی خود را انجام دهند، خاطرنشان کرد: لغو روادید بین دو کشور زمینه‌هایی را لازم دارد و اگر این زمینه‌ها تا حدی فراهم شود دو کشور نسبت به لغو آن اقدام می‌کنند.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:58 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

اربعین یک حماسه بزرگ و بی نظیر است/طومار داعش در منطقه پیچیده شد

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت:اربعین یک حماسه بزرگ و بی نظیر است زیرا بیش از 20 میلیون نفر جدا از دین و نژاد از در این راهپیمایی شرکت کردند.

اربعین یک حماسه بزرگ و بی نظیر استبه گزارش خبرنگار احزاب و تشکل هایگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ آیت الله سید احمد خاتمی خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه های  نماز جمعه با اشاره به لزوم داشتن صبر در مقابل مشکلات و دشمنان، اظهار کرد: باید محکم در مقابل دشمنان ایستاد و زندگی ارزشی در طول تاریخ هزینه بر بوده است.

خطیب موقت نماز جمعه تهران تاکید کرد: هزینه پرداختن تنها برای ارزشی ها نیست بلکه غیر ارزشی ها نیز برای زندگی باطل خودشان خرج می دهند. نباید در مقابل ایستادگی برابر دشمنان خسته شد چرا که هزینه ایستادگی از بین رفتنی نیست.

آیت الله خاتمی گفت: آمریکایی ها در همه عرصه ها دخالت می کنند و کشته هم می دهند. تفاوت بین هزینه ای که ارزشی ها و غیر ارزشی ها می دهند وجود دارد و هزینه ارزشی ها ذخیره می شود؛ اما آن هایی که خدا را باور ندارند هر چه هزینه می کنند تلف می شود.

وی عنوان داشت: دشمن از سرسختی موضعش سه هدف سست کردن جامعه و از بین بردن روحیه مردم و خودباوری و تسلم است. به فضل خداوند دشمن را از پا در خواهیم آورد و ما می توانیم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران دشمن به دنبال تسلیم جامعه اسلامی است ؛ تاکید کرد: راه حق و دفاع از حق و سست نشدن در برابر دشمن راه صابران است. رهروان راه حق پیروزند و شاید دشمنان دست و پا بزنند ؛ اما پیروز واقعی مومنان هستند.

آیت الله خاتمی گفت: آیاتی که وعده پیروزی حق بر باطل و حزب الله بر حزب شیطان می دهد ؛ فراوان است و نباید در این راه خسته و افسرده شویم ؛ چرا که خسته شدن و افسرده شدن در راه مومنین نیست. صبر مقاومت عملی در برابر دشمنان دین است و جبهه حق در این زمینه پیروز است.

وی با اشاره به پیاده روی اربعین و تشکر از ملت عراق بابت حمایت از زائران اربعین؛ یادآور شد: به حق اربعین یک حماسه بزرگ و بی نظیر است. بیش از 20 میلیون نفر جدا از دین و مذهب، قوم، نژاد از همه کشورهای دنیا در این راهپیمایی شرکت کردند. امیدوارم قدر این فرصت را بدانیم و ثبات قدم داشته باشیم و عطر سید الشهدا را حفظ کنیم.

آیت الله خاتمی گفت: جا دارد از مردم تهران هم تشکر کنم که مسیر 17 کیلومتری تهران را طی کردند و در راه اربعین گام برداشتند. زیر پوست تهران  تدین، عشق به اهل بیت است ؛ شاید ناهنجاری هایی هم باشد اما برخی این مسائل را آنچنان بزرگ نکنند. کسانی که در اربعین شرکت می کنند تربیت شدگان مکتب هیهات منه الذاله هستند و اگر کسی بخواهد آسیبی به کشور برساند همین مردم دندان هایش را در دهانش خرد می کنند.

وی تصریح کرد: یکی از خبرهای مسرت بخش این هفته خنثی شدن توطئه جدید اسرائیل در منطقه بود. مسئولان ایرانی، عراقی سردسته اقلیم کردستان عراق را  نصیحت کردند و او لجبازانه ایستاد و همه پرسی را برگزار کرد و بعد از برپایی همه پرسی فهمید که در میدان آمریکا و اسرائیل بازی کرده است.

آیت الله خاتمی با اشاره به حضور پر قدرت دولت عراق در کرکوک اظهار داشت: دولت عراق سریع واکنش نشان داد و کرکوک را گرفت و توطئه خنثی شد. به مسئولان اقلیم کردستان عراق می گویم یکبار تجربه بس است و حالا که تجربه تان شکست خورده همراه با دولت عراق شوید و بازیچه آمریکا و اسرائیل نشوید.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه طومار داعش در منطقه پیچیده شد  و آنهایی که این ها را ایجاد کردند ؛ یک پرونده سراسر جنایت را به جای گذاشتند گفت: همه باید از دولت عراق، سوریه و حشد الشعبی و مرجعیت تشکر کنند که این خطر را دور کردند. همچنین باید از حاج قاسم سلیمانی تشکر کنیم که مسئولیت مستشاری را به خوبی ایفا کرد و افتخار برای ایران اسلامی شد.

وی با اشاره به کمک های گسترده ائتلاف ضد داعش به داعشی ها عنوان داشت:  اگر ایران وارد عرصه مبارزه با داعش نمی شد ، این پیروزی ها بدست نمی آمد.اگر آن روز با داعش نمی جنگیدیم باید در خیابان های تهران و در مرزهای خودمان با این تروریست ها می جنگیدیم.

آیت الله خاتمی گفت: عربستان دخالت صریحی در قضیه لبنان کرد و نخست وزیر لبنان را فراخواند و متن استعفا را به او داد تا سعد الحریری استعفا کند. نخست وزیر لبنان می دانست که این اتفاق می افتد اما می توانست نرود ولی رفت و ذلت را پذیرفت. عربستان یک لبنان در هم ریخته می خواهد؛  دولتی است که رد پایش در همه جنایت ها دیده می شود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به اتفاقات اخیری که در عربستان می افتد شبیه زمان طاغوت است ؛ تاکید کرد: دعوای امروز شاهزاده های سعودی جنگ زرگری است ؛ محمد بن سلمان یک میلیارد دلار پول به ترامپ داده تا از او حمایت کند. این جوان مدام ایران و حزب الله را تهدید می کند ؛ خجالت بکشید که یمن را به این وضع دچار کردید.

وی با انتقاد از تهدیدات اخیر محمد بن سلمان ؛ عنوان داشت: بزرگتر از شما که صدام بود با این ملت در افتاد ؛ ملت ایران او را به روز سیاه نشاند ؛ شما که عددی نیستید و دست بردارید از این حرف های بچه گانه. اگر وارد عرصه عملی تهدیدات خود شوید یک سیلی خواهید خورد که نمی توانید از جای خود بلند شوید.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:58 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

برقراری امنیت با تکیه بر قدرت نظامی، مدتهاست به پایان رسیده است/مردم؛ مهم‌ترین مؤلفه امنیت یک کشور

وزیر امور خارجه گفت: عصر امنیت یکجانبه و برج عاج نشینی و امنیت با تکیه بر قدرت نظامی، مدتهاست به پایان رسیده است.

عصر برج عاج نشینی به پایان رسیده استبه گزارش حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس بین المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی به سخنرانی پرداخت.

متن این سخنرانی به شرح زیر است.

مایلم از مهمان نوازی گرم دولت ازبکستان و مسئولین برگزارکننده همایش بین‌المللی امنیت و توسعه پایدار در آسیای مرکزی در شهر زیبا و تاریخی سمرقند صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.

شهر زیبای سمرقند، همواره حلقه وصل اقوام و جوامع مختلف فارس و ازبک و تاجیک، و چهار راه اتصال و ارتباط شرق و غرب از طریق جاده ابریشم بوده؛ و کانون تمدنی در حوزه تاریخی و فرهنگی ِآسیای کهن به شمار رفته و مشاهیر و ادبا و شعرا و دانشمندان این خطه نقش بسزائی در علم، هنر و فرهنگ و شکل گیری تمدن بشری ایفا کرده‌اند.

 دوستان عزیز!امنیت درجهان بهم پیوسته کنونی، محدود و منحصربه ابعاد نظامی نیست و مقوله ای چند وجهی، درهم تنیده و فراگیر است. امروزه نمی‌توان با صرف صدها میلیارد دلار امنیت را خرید و با کشتی وارد کشور کرد. تجاری سازی ِامنیت، مقوله و معامله تازه‌ای است که برخی قدرت های جهانی و فرامنطقه ای وارد ادبیات سیاسی کرده اند و تاسف آور اینکه مشتریان خوبی هم در این معامله دلار در برابر امنیت یافته‌اند.

امروز امنیت مقوله ای پیوسته و متقابل است که درآن امنیت ِیکی در گرو امنیت ِدیگری است. عصر امنیت یکجانبه و برج عاج نشینی و امنیت با تکیه بر قدرت نظامی، مدتهاست به پایان رسیده است.

و این درسی است که قدرت‌های مداخله‌گر فرامنطقه‌ای و کشورهایی که درصدد ایجاد نا امنی و تهدید امنیت دیگران برای رسیدن به امنیت موهوم خود هستند؛ بخوبی درپس ِقضایای عراق و سوریه و یمن و افغانستان آموخته‌اند.

 امروز برای رسیدن امنیت، باید با تکیه بر مردم بعنوان مهمترین مولفه امنیت یک کشور، به امنیتی درون زا رسید و سپس در تعاملی سازنده و هم افزایی با همسایگان به امنیتی پایدار و دسته جمعی دست یافت. 

جمهوری اسلامی ایران از زمان استقلال جمهوری های آسیای مرکزی همواره در برقراری روابطی دوستانه، برادرانه و متوازن مبتنی براصول احترام متقابل و منافع مشترک پیشگام بوده است. 

راهبرد جمهوری اسلامی ایران بر توسعه و تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های مختلف، تلاش در جهت استقرار و استمرار صلح و ثبات و آرامش در منطقه، همگرائی و همکاری در قالب نهادهای منطقه‌ای و سازمان‌های بین‌المللی استوار است.  ما همواره امنیت و ثبات همسایگان و حوزه‌های همجوار را امنیت و ثبات خود تلقی نموده و کمک به حل اختلافات و تنش‌ها و همکاری های دوجانبه امنیتی برای مقابله با تهدیدات مشترک تروریسم تکفیری، افراط گرائی، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت غیرقانونی از مهمترین وجوه مشارکت فعال و موثر جمهوری اسلامی ایران در تقویت و تحکیم ثبات و امنیت در منطقه آسیای مرکزی بوده است.

مقابله موثر با افراط گرائی و تروریسم تکفیری، که تهدیدی جدی علیه امنیت و ثبات منطقه غرب آسیا، آسیای مرکزی و قفقاز، شبه قاره هند و حتی مناطق شمال آفریقا و آسیای جنوب شرقی محسوب می‌شود، نیازمند همفکری، هم افزائی و همکاری و تعامل فراگیر و همه جانبه کشورهای منطقه است. مهم‌تر از مقابله نظامی، بررسی ریشه های شکل‌گیری این جریانات ضداسلامی و شناسائی منابع مالی و حامیان سیاسی و خاستگاه ایدئولوژیک ِتفکرتروریسم تکفیری لازمه و پیش شرط مبارزه موثر و قاطع با ریشه های تروریسم و افراط گری است.

قطعنامه مجمع عمومی ملل متحد پیرامون "جهان علیه خشونت و افراط گری"( WAVE ) در اجرای ابتکار پیشنهادی جناب آقای دکتر روحانی در سال 2013، می‌تواند چارچوب جهانی مناسبی را برای همکاری‌های دسته جمعی در منطقه آسیای مرکزی فراهم نماید. اعلام منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای در منطقه آسیای مرکزی، اقدامی مبتنی بر درک صحیح از امنیت است.

جمهوری اسلامی ایران نه تنها به لحاظ دینی و اعتقادی مخالف ساخت، تولید و کاربرد چنین سلاح هائی است بلکه به طور جدی معتقد است این سلاح‌ها خود ثبات‌زدا و امنیت‌برانداز هستند و باید از صحنه گیتی برچیده شوند. ایران از سال 1974 پیشنهاد ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی در خاورمیانه را پیگیری کرده که به دلیل سیاست‌های تجاوزکارانه و برتری‌جویانه رژیم صهیونیستی در کسب سلاح‌های هسته ای و حمایت آمریکا از این رژیم به نتیجه نرسیده است.

ما با دستیابی به توافق هسته‌ای و عمل به تمامی تعهدات خود وفق برجام، در صحنه عمل نیز پایبندی خویش را به اصل عدم اشاعه و خلع سلاح هسته‌ای به اثبات رساندیم. جمهوری اسلامی ایران در 25 سال اخیر تلاش کرده تا نقش و سهم مناسبی در گسترش همکاری‌های اقتصادی در آسیای مرکزی در عرصه های مختلف تجاری، انرژی، سرمایه گذاری و همکاری‌های بانکی و مالی، و همچنین اجرای طرح‌های عمرانی و سازندگی ایفا نماید.

بخش خصوصی ایران ده‌ها طرح توسعه‌ای در زمینه های سد و نیروگاه برق‌آبی، جاده و راه آهن، اکتشاف معادن و واحدهای صنعتی را به اجرا درآورده است. ما همچنین زیرساخت های خود در بخش حمل و نقل زمینی و ریلی و ظرفیت های ترانزیتی خود را در اختیارکشورهای منطقه قرار داده‌ایم. در پایان مایلم باردیگر تأکید نمایم که سیاست تعامل فعال و همه‌جانبه با همسایگان اولویت اصلیسیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. ما از رویکرد جمهوری‌های آسیای  مرکزی برای افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و سیاست خردمندانه دولت ازبکستان در اولویت دادن به تقویت مناسبات با منطقه استقبال می‌کنیم. باردیگر از میزبانی و مهمان نوازی گرم دولت ازبکستان و مسئولین برگزار کننده این کنفرانس تشکر می‌کنم و امیدوارم با گسترش و تحکیم تعامل و همکاری، شاهد توسعه و تعمیم صلح و ثبات و امنیت در منطقه آسیای مرکزی باشیم.

انتهای پیام/

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:58 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

پاسخ به:مهمترین اخبار سیاسی روز جمعه 1396/8/19

حضور میلیونی مردم در مراسم اربعین حسینی تبلیغی و سیاسی نیست

استاد حوزه و دانشگاه گفت:تبلیغ و نقشه سیاسی پشت حضور میلیونی مردم در مراسم اربعین نیست،دل‌های مردم به سوی اهل بیت(ع) می‌رود.

حضور میلیونی مردم در مراسم اربعین تبلیغی و سیاسی نیستبه گزارش خبرنگار احزاب و تشکل هایگروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت  الاسلام علیرضا پناهیان در سخنرانی پیش خطبه های نماز جمعه امروز تهران پیرامون اهمیت اربعین حسینی اظهار کرد: زیارت اباعبدلله (ع) بروز محبت به آل  الله است.

وی با بیان اینکه زیارت اباعبدالله حسین (ع) ثواب و اجر فوق العاده ای دارد ادامه داد: پرشور ترین عبادت ما زیارت اباعبدالله (ع) بوده که پاداش آن هزاران برابر بالاتر از عبادت های جاری ماست.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه در برخی روایات ثواب زیارت اباعبدالله بالاتر از شهادت در راه خدا ذکر شده است اضافه کرد: اصل زیارت تحولی است که در دل‌ها پدید آمده و زیارت اهل بیت (ع) عشقی است که به خاندان عصمت و طهارت در دلها نهادینه شده است.

حجت الاسلام پناهیان درباره افزایش حضور مردم در راهپیمایی اربعین حسینی عنوان کرد: هیچگونه تبلیغ و نقشه سیاسی پشت آن نیست و این دل ها و اندیشه مردم است که به خاندان عصمت و طهارت اهتمام می ورزند.خداوند متعال دلها را متحول کرده است. قدرت های تبلیغاتی هرگز این توانایی  را ندارند که دل ها را به یکباره و عمیق به یک سو دعوت کنند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه دستگاه های تبلیغاتی نمی توانند دل های مردم را متوجه یک موضوعی کنند بیان داشت: اینکه دلها متوجه یک موضوع خاصی می شود فقط کار خدا بوده و از دست دولت ها خارج است.

وی با بیان اینکه سروده های زیادی در باب تحسین اربعین تولید نشده است گفت: نهادهای فرهنگی همچون حوزه علمیه قم، سازمان تبلیغات اسلامی و مراجع نظام هیچکدام نقش آن چنانی در شکل گیری زیارت اربعین نداشتند؛ البته آن را تحسین کرده اند.

وی ادامه داد:  دولت تدبیر و امید با اینکه با 24 میلیون رأی مردم در انتخابات پیروز شد اما زمانی که از مردم خواست تا از یارانه ها انصراف داده و یا ثبت نام نکنند مردم گوش نکردند و کار خودشان را انجام دادند. ما برای زیارت اربعین تبلیغی نکردیم و این دلهای مردم است که به سمت و سوی اهل بیت (ع) است.

حجت الاسلام پناهیان درباره جاماندگان اربعین حسینی و حضور پرشور مردم در راهپیمایی اربعین در تهران افزود: امواج زیارت اربعین کاری می کند که مردم در روز اربعین حسینی در خانه ها نباشند. مردم تهران در این روز از میدان امام حسین (ع) به سمت حرم عبدالعظیم حسنی پیاده روی می کنند و ما قدرت سازماندهی این دلهای شیدا را نداشته  و این تحولی است که خداوند متعال در دلهای مردم ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه حضور میلیونی مردم در پیاده روی اربعین برای اثبات قدرت  مسلمانان است، گفت: زائران اربعین وقتی به سمت کربلا می‌روند آنجا کسی منتظر آنهاست. مسئولان برای سال آینده  باید امکانات را برای 10 میلیون زائر مقدمه‌سازی کنند.آنطور که در قرآن و روایات ذکر شده زیارت اهل بیت (ع) بعد از شهادت آنان همچون زیارت در زمان حیاتشان است و زائرین اربعین حسینی حضور و لذتشان از زیارت اهل بیت را به دیگران منتقل می کنند.

انتهای پیام /

 
 
جمعه 19 آبان 1396  3:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها