0

تقویت حس استقلال کودکان

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

تقویت حس استقلال کودکان

 

تقویت حس استقلال کودکان - قسمت اول

 

تقویت حس استقلال کودکان - قسمت اولیکی از اهداف بزرگ پدر و مادرها در زندگی کودکان این است که به کودک کمک کنند تا به طرز شایسته‌ای جدا شوند و وارد اجتماع گردند. و شخصیت‌های مستقل داشته باشند تا بتوانند روزی بدون نیاز به کمک پدر و مادر کارهایشان را انجام دهند . چطور می‌توانیم به کودکان کمک کنیم تا استقلال شخصیتی پیدا کنند و بتوانند با مشکلات پیش روی خود رو به رو شوند و از اشتباهاتشان پند بیاموزند.

چطور می‌توانیم اجازه دهیم کودکمان مرتکب خطا و اشتباه شوند و پیامدهای شکست خود را تحمل کنند درحالی‌که اولین بار می‌توانستند به  نصیحت‌های ما گوش دهند.

شاید با خودتان بگویید در کمک به غذا خوردن یا لباس پوشیدن کودکان باید در کنار آن‌ها بمانید و کودکان به خاطر بی‌تجربگی و کوچک بودن بایستی همواره یک مراقب و همراه داشته باشند تا کارهایشان را انجام دهد. اما ما به  شما میگوییم که اگر اجازه انجام دادن کارها را از کودک  بگیریم پس چگونه و کی بیاموزد که کارهایش را خودش انجام دهد؟در اینجا مهارت‌های خاصی وجود دارد که به کودک کمک می‌کند تابه خود بیش از دیگران متکی باشد:

1.به کودکان اجازه دهید انتخاب کنند. کودک باهر انتخاب کوچک کنترل بیشتری روی زندگی خویش به دست می‌آورد" لباس آبی را می‌پوشی یا زرد را"

2  به تلاش کودکان احترام بگذارید."بستن بند کفش گاهی کار سختیه  اما با تمرین می‌توانی آن را انجام دهی"

3. از کودک خود زیاد سؤال نپرسید. "روز اول مدرسه چطور بود؟"

4.صبور باشید و امیدتان را از دست ندهید. بیشتر لذت زندگی در خیال‌پردازی و پیش‌بینی آینده و برنامه‌ریزی است اگر تلاش کودک  را ناامید کنیم  او را از تجربیات موثر زندگی محروم کرده‌ایم."شاید حل کردن این مساله کار سختی باشد اما با کمی صبر و حوصله می‌توانی آن را انجام دهی"

5.باعجله به سؤالات کودک جواب ندهید.برای جواب دادن به سؤالات کودکان همیشه فرصت هست.مراحل جستجوی سؤالات کودکان همیشه به اندازه یافتن جواب برای آن‌ها مهم و کلیدی می‌باشد."این سؤال جالبی بود خودت چه فکری داری"

6.کودکان را تا می‌توانید تشویق کنید.

امروزه ما بیشتر عجله داریم کارهای کودکمان را انجام دهیم او را از خواب بیدار کنیم ، لباس‌هایشان را بپوشانیم و به آن‌ها بگوییم چه بپوشند و چه کارهایی را انجام دهند زیرا این‌گونه  همه چیز راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌پذیرد. پس ابتدا بایستی با احساس قوی وابستگی در خودمان کنار بیاییم .شاید برای ما سخت باشد که به کودکمان اجازه دهیم که خودشان تلاش و تقلا کنند و مرتکب خطا شوند.همیشه بجای اینکه کار را خودتان انجام دهید راه‌حل‌هایی را به همراه کودک بیابید و اجازه دهید خود کودک آن‌ها را امتحان کند.

وقتی با کودکان حرف می‌زنیم و به احساساتشان گوش می‌کنیم و از آن‌ها مشورت می‌گیریم و می‌خواهیم در کارها مشارکت کنند در واقع حس استقلال آن‌ها را تقویت می‌کنیم

شنبه 6 آبان 1396  11:33 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:تقویت حس استقلال کودکان

 

تقویت حس استقلال کودکان – قسمت دوم

 

تقویت حس استقلال کودکان – قسمت دوم

 


در قسمت قبل روش‌هایی برای تقویت حس استقلال کودکان بیان کردیم. اما بجز این روش‌های گفته‌شده گاهی اوقات تأثیر حرف مشاور مدرسه  که می‌تواند عادات مناسب را به کودک یادآوری کند یا حتی یک فروشنده کفش می‌تواند کودک را برای خرید کفش مناسب یاری کند و یک دندان‌پزشک می‌تواند توضیحات لازم در مورد مسواک زدن را به کودکان بدهند. در اینجا به راه‌های دیگر تقویت حس استقلال کودکان می‌پردازیم:

-          اجازه دهید کودکان مالک بدن خود باشند .از توجه بیش از حد به ظاهر کودک شانه زدن موها تکاندن لباس کودک خودداری کنید زیرا وسواس بیش از حد در این زمینه تجاوز به آرامش جسمی کودک محسوب می‌گردد.

-          نسبت به بعضی جزئیات زندگی بی‌تفاوتی نشان دهید: وقتی مشق می‌نویسی قوز نکن! "موهاتو از جلوی چشمت کنار بزن." یا "این  چه لباس گشادیه که پوشیدی؟!"
 

-          هر قدر هم کودک کم سن و سال باشد جلوی رویش در مورد خودش صحبت نکنید:

وقتی کودکان می‌شنوند که جلوی روی خودشان در مورد آن‌ها نظر می‌دهند فکر می‌کنند مثل اشیا تحت مالکیت پدر و مادر خود هستند و این حس استقلال آن‌ها را زیر سؤال می‌برد. "او یکم خجالتی است" یا "او خیلی زودجوش و اجتماعی است."

-          به کودک اجازه دهید خودش جواب سؤالاتی که از او پرسیده می‌شود بدهد:

نشانه واقعی احترام به کودک این است که وقتی سؤالی از پدر و مادر پرسیده می‌شود ما بخواهیم که کودک خودش پاسخ سؤال را بدهد ."الی دوست داره بره مهدکودک؟ و ما بهتر است بگوییم : الان الی خودش میگه که دوست داره بره مهد یا نه!"

-          آماده بودن واقعی و درونی کودک را محترم بشمارید:

بعضی مواقع کودکان دوست دارند که کاری را انجام دهند اما به واقع آمادگی انجام دادن آن را ندارد. بجای مجبور کردن و تحت فشار قرار دادن آن‌ها به کودکان با ایجاد حس استقلال اطمینان دهید که بالاخره توان لازم برای انجام آن کار را به دست خواهند آورد.

-          از نه گفتن‌های زیادی بپرهیزید:

در بسیاری از موارد نیازاست که به کودکان یک "نه" قاطع بگویید. و این باعث میشودکه کودکان استقلال خود را مورد هجوم ببینند و درصدد دفاع از استقلال خود برآیند. و شروع به لجبازی کنند یا داد و بیداد راه بیاندازند.

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

شنبه 6 آبان 1396  11:34 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها