0

فراخوان وزیر آموزش و پرورش برای نامزدی مدیریت مدارس

 
namet5
namet5
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 1762
محل سکونت : بوشهر

فراخوان وزیر آموزش و پرورش برای نامزدی مدیریت مدارس

فراخوان وزیر آموزش و پرورش برای نامزدی مدیریت مدارس

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: فراخوان نظرخواهی در خصوص فرآیند انتخاب و انتصاب مدیران واحدهای آموزشی، مقدمه ای برای شایسته سالاری انتخاب مدیران مدارس است.

فراخوان وزیر آموزش و پرورش برای نامزدی مدیریت مدارس

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از وزارت آموزش و پرورش ، سیدمحمد بطحایی روز سه شنبه در جلسه کنفرانس ویدئویی با مدیران کل آموزش و پرورش در استان‌ها افزود: در فراخوانی که در پورتال وزارتخانه و روزنامه‌ها انتشار یافته است از تمام کسانی که توانایی و شرایط کاندیدای مدیریت دارند خواسته شده در این طرح حضور یابند و تنها معیار انتخاب مدیر مدرسه، شناخت مدیر منطقه آموزش و پرورش از او نباشد.
وی درباره فرآیند این پروژه گفت: سازوکار این فراخوان به ‌گونه ای است که سامانه‌ای را ایجاد خواهیم کرد که اگر مدیری خواست از پست مدیریت مدرسه خارج شود در آن سامانه ثبت می‌کند و تمام کسانی که می‌خواهند مدیر شوند و شرایط لازم را دارند در آن سامانه نامزدی خود را اعلام می‌کنند و شرایط مدیریت در هر مقطع، شرایط خاصی دارد که در همان سامانه ذکر می‌شود.
وزیر آموزش ‌و پرورش گفت: سامانه به ‌صورت هوشمند شرایط اعلام‌ شده از طرف افراد و شرایط استاندارد چک می‌کند و امتیازها را به کمیته‌ای ارائه می‌دهد که کمیته آن امتیازها را بررسی و با برخی افراد مصاحبه می‌کند و فهرست نفرات برتر به دست رئیس منطقه می‌رسد.
بطحائی ادامه داد: کمیته‌ای که افراد در آن بررسی می‌شوند متشکل از یکی از کارشناسان اداری منطقه، یک پیشکسوت فرهنگی و مدیر خوش‌ نام که مسائل منطقه را می‌شناسد و یک نفر هم از استادان دانشگاه حوزه مدیریت آموزشی خواهد بود.
وی افزود: فهرست امتیازها در دست رئیس منطقه قرار داده می‌شود و رئیس منطقه می‌تواند از میان آن‌هایی که توانایی و امتیاز لازم را دارند مدیر مدرسه را انتخاب ‌کند، البته اگر رئیس منطقه نفر اول را انتخاب نکرد حتماً دلایلی دارد و آن دلایل در صورت لزوم ارائه می‌شود.
بطحائی خطاب به مدیران استانها بیان کرد: این روند یک پیشنهاد است و شما و تمام مردم می‌توانند پیشنهاد‌های خود را ارائه دهند و اکنون این فراخوان منتشر شده ‌است و از مدیران و معلمان می‌خواهیم که نظرات خود را به رایانامه shayesteh@medu.ir بفرستند و بعد از بررسی ها یک پیش‌نویس تهیه و سپس آن را ابلاغ می‌کنیم.
وزیر آموزش‌ و پرورش در تشریح اهداف این طرح گفت: هدف اصلی این بود که مقدمات شایسته‌ سالاری را در آموزش ‌و پرورش آماده کنیم و این کار درست است که روی کاغذ شکیل و زیبا است اما باید با ظرافت و حساسیت وارد این موضوع شد.
بطحائی گفت: هدف بعدی این است که معلمان امروز نیاز به دریافت نشانه‌هایی دارند که انگیزه کاری آن‌ها را بالا برد و ما هم در زمینه‌های اقتصادی و معیشتی تلاش می‌کنیم و به دنبال تامین منابع مالی هستیم و در هر جلسه هیات دولت مستقیم یا غیرمستقیم مشکلات مالی معلمان را مطرح می‌کنیم اما نمی‌شود همه فعالیت را متمرکز بر موضوع اقتصادی کرد.
وی افزود: باید بر روی دیگر روش‌هایی که معلمان را به کار مشتاق می‌کند نیز سرمایه‌گذاری کرد و معتقدیم این روش بر تقویت انگیزه معلمان تأثیرگذار است.
بطحائی ضمن درخواست برای ترویج این فراخوان گفت: از همه همکاران می خواهم در استان‌ها در جلسات مختلف و در سخنرانی‌ها طی روزهای آینده حتماً این فراخوان را اطلاع ‌رسانی کنند تا انگیزه‌ای جدید برای معلمان به وجود آید.
وزیر آموزش و پرورش افزود: چند طرح دیگر از جنس این‌گونه کارهای مشورتی قرار است انجام شود که در یکی از آنها، معلم‌ها بتوانند دو عضو از اعضای هیات‌ امنای صندوق ذخیره را خود انتخاب کند و یک بازرس ویژه هم از طرف معلمان انتخاب شود که از طرف وزیر هم ابلاغ بگیرد.
بعد از سخنرانی وزیر آموزش‌ و پرورش، مدیران چند استان نظرات و سؤالات خود را از طریق ارتباط تصویری بیان کردند.
معاونت آموزش متوسطه آموزش ‌و پرورش و مسئول برگزاری این طرح نیز در این گفت و گوی تصویری به مدیران استان ها اظهار کرد: مشارکت افراد در این طرح کمک می‌کند که یک دستورالعمل و چارچوب مشخص و مبتنی بر شایسته ‌سالاری را تهیه و اجرایی کنیم.
علی زرافشان افزود: یکی دیگر از اهداف این طرح اصلاح قوانین آموزش‌ و پرورش است چراکه هم اکنون بازنگری در قانون انتخاب مدیران در دستور کار شورای عالی آموزش و پرورش است.
تاکنون انتخاب مدیران مدارس از طریق مدیران مناطق آموزش و پرورش و به صورت انتصاب، صورت می گرفته است ولی قرار است با اجرای این طرح جدید، مدیران مدارس با رای معلمان همان مدرسه، انتخاب شوند.
فراهنگ 1417**1055
خبرنگار: سیدمهدی حسینی**انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /* 
شنبه 6 آبان 1396  1:15 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها