0

ولی‌عهد عربستان: جنگ یمن ادامه می‌یابد

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 6330
محل سکونت : خوزستان

ولی‌عهد عربستان: جنگ یمن ادامه می‌یابد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «محمد بن سلمان» ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان سعودی که از او به نام صحنه‌گردان اصلی سیاست عربستان یاد می‌شود، امروز پنجشنبه اعلام کرد که جنگ عربستان علیه یمن ادامه می‌یابد.

بن سلمان در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» گفت «[جنگ را] ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم که حزب‌الله دیگری تکرار نمی‌شود زیرا یمن خطرناک‌تر از لبنان است [برای ما]».

عربستان به دلیل مخالفت با سیاست ایران و محور مقاومت و همسو با سیاست‌های غرب علیه آن، حزب‌الله را گروه تروریستی می‌داند.

بن سلمان توضیح داد که موقعیت یمن مهم است «چرا که مشرف بر باب المندب است و اگر اتفاقی آنجا رخ دهد معنایش توقف 10 درصد تجارت جهانی است.

ولی‌عهد عربستان گفت: این بحران است.

جنگ عربستان علیه یمن از فروردین سال 1394 آغاز شده و تاکنون بیش ا ز هفت هزار کشته و بیش از 35 هزار مجروح و میلیون‌ها آواره بر جای گذاشته است.

او در اشاره به بحران روابط دیپلماتیک با قطر نیز مدعی شد که منازعه با قطر بر بخش سرمایه‌گذاری [عربستان]‌ تأثیری نگذاشته و «مشکل قطر، خیلی خیلی خیلی کوچک است». 

ولی‌عهد سعودی که پیشتر طرح تحولی اقتصادی به نام «2030» ارائه کرده و بر اساس آن برخی سیاست‌هایی شبیه به ریاضت اقتصادی در برخی بخش‌ها اعمال کرده، گفت که طرح شرکت نفتی آرامو در حال پیشرفت است و سال آینده اجرایی می‌شود.

سیاست پرهزینه جنگ در یمن و ادامه آن در تضاد با سیاست اصلاحات اقتصادی است که بن سلمان در عربستان آغاز کرد است. این کشور در دو سال گذشته با کسری بودجه بی‌سابقه روبه‌رو بوده است.

عربستان سعودی در قالب این طرح اقتصادی، بخشی از سهام بزرگترین شرکت نفتی دنیا یعنی شرکت آرامکو را می‌فروشد.  به گفته بن سلمان بعد از طرح [مزایده]، ارزش آرامکو شاید به بیش از دو تریلیون دلار برسد. 

این مقام سعودی در هفته جاری نیز طرح تجاری اقتصادی فرهنگی «پروژه نئوم» را اعلام کرد که قرار است بر اساس آن شهری نوین در شمال غرب عربستان ساخته شود که بر اساس جدیدترین فناوری‌ها بنا می‌شود

پنج شنبه 4 آبان 1396  2:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها