0

مسلمان قلعه و كافر قلعه فيروزكوه

 
sajad2007
sajad2007
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1387 
تعداد پست ها : 9109
محل سکونت : رفسنجان

مسلمان قلعه و كافر قلعه فيروزكوه

در جنوب خاوري روستاي درده، دره‌اي وجود دارد كه آب كشاورزي و آب آشاميدني اهالي روستا از تنگه آن تامين مي ‌شود. در ارتفاعات شمالي و جنوبي اين تنگه بقاياي برج و بارو و استحكامات و معماري متنوعي ديده مي شود كه بنا به اظهار اهالي روستا متعلق به دو قلعه قديمي است، كه قلعه خاوري تنگه به نام كافر قلعه و قلعه سمت باختري آن به نام مسلمان قلعه مي ‌باشد .
از شالوده و اساس معماري قلعه‌هاي ياد شده آثارزيادي برجاي نمانده است و بقاياي موجود نشان دهنده آن است كه اين قلعه از چينه گليو خشت قرمز رنگ ساخته شده‌اند. طول اين تنگه كه آب مورد مصرف اهالي را تامين مي‌نمايد حدود 1 كيلومتر است و چنين برمي‌آيد كه اين مسافت مي ‌توانسته است به عنوانيک پناهگاه و مخفيگاه براي اهالي ده ‌باشد زيرا از سمت جنوب خاوري اين تنگه هيچگونه امكان تسلط و راه ‌يابي به داخل دره وجود ندارد. در اين روستا مسلمانان ومسيحيان در كنار يكديگر به آرامش زندگي مي ‌كردند و به همين دليل آن قسمت از محلسكونت مسيحيان (ارامنه) به نام كافر قلعه و قسمت ديگر كه محل استقرار مسلمانان بودهبه نام مسلمان قلعه شهرت يافته است.
همچنين طبق گفته اهالي در خاک برداري وحفاري غيرمجاز در داخل امام زاده چهارده تن به ‌آثاري از صليب‌هاي مسيحي برخورد شدهكه همين امر مي ‌تواند وجود آن ها را در اين روستا اثبات نمايد.

سه شنبه 21 دی 1389  10:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها